Deutsche Bank AG právě zaznamenala nejziskovějších 12 měsíců od roku 2007.
Akcie PacWest se stále obchodují s vyšší prémií.
Rozdíl v ocenění německého věřitele, který právě zaznamenal nejziskovějších 12 měsíců od roku 2007, je typickým příkladem problému, s nímž se potýká mnoho velkých evropských bank. Přestože se jim do značné míry podařilo vyhnout problémům, kvůli kterým se akcionáři amerických bank hnali k odchodu, investoři je stále nekupují.
„Nejsme spokojeni s cenou našich akcií,“ prohlásil minulý týden na výroční valné hromadě Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem její generální ředitel Christian Sewing a slíbil, že „uděláme více, abychom trh přesvědčili o našich přednostech“.
Frustrace se projevuje u vedoucích představitelů bank v celém regionu, kteří se snaží získat zpět investory, přestože těží z rostoucích úrokových sazeb a globálního obchodního boomu. Frederic Oudea, který tento týden po 15 letech odstoupil z funkce generálního ředitele Societe Generale SA, si posteskl, že cena akcií francouzské firmy je nyní podstatně nižší než v době jeho nástupu.

U šití je situace podobná. Do čela Deutsche Bank nastoupil před více než pěti lety, kdy se banka nacházela v těžké krizi důvěry. Zrušil tisíce pracovních míst, přeorientoval se na historicky silné stránky banky a obnovil ziskovost a růst příjmů. Přesto se akcie banky stále obchodují asi o 15 % níže, než byly v době jeho nástupu do funkce.
To největší německou banku oceňuje přibližně na třetinu hmotného kapitálu v jejích účetních knihách. PacWest se navzdory svým problémům obchoduje za přibližně 40 %.
Podobná situace je i v ostatních evropských bankách. Mnohé z nich prošly v posledních letech bolestivou reorganizací. Do značné míry se také vyhnuly nákaze z americké bankovní krize, mají vyšší kapitálové rezervy než kdykoli předtím a z prvních kol letošních zátěžových testů vycházejí dobře. Přesto se jejich akcie nadále obchodují se slevou vůči účetní hodnotě, zatímco mnohé z jejich velkých amerických konkurentů se obchodují s prémií.
Určité váhání investorů lze vysvětlit tradiční obezřetností, která se vytvořila v posledních zhruba deseti letech. Evropský bankovní sektor je ve srovnání s obrovským americkým trhem notoricky známý svou roztříštěností, která představuje strukturální překážku pro vyšší zisky.
V živé paměti jsou také roky záporných úrokových sazeb, které výrazně snížily ziskovost, přísné regulace, omezení výplat akcionářům během pandemie a nákladné restrukturalizace. Mnoho amerických bank uskutečnilo významné plány zpětného odkupu a zvýšení dividend a jejich kolegové v EU je nyní začínají dohánět. Někteří investoři do evropských bank stále ještě nesou těžké ztráty ze sázek, které se ukázaly jako předčasné.

V Credit Suisse Group AG byli akcionáři při záchraně koncem března těžce zasaženi a investoři do jejího hybridního dluhu byli zcela vyřazeni. Vládou řízená transakce způsobila, že velcí investoři z Blízkého východu se začali obávat bankovních akcií poté, co někteří z nich jen několik měsíců předtím vložili do Credit Suisse velké částky peněz.
Deutsche Bank loni opustili dva přední institucionální akcionáři, když společnosti Cerberus Capital Management a Capital Group snížily své podíly. A navzdory obratu zůstává věřitel zranitelný vůči záchvatům nervozity investorů.
Akcie se 24. března propadly až o 15 %, když se na trzích projevil téměř úplný krach Credit Suisse a znovu se objevily obavy, které se Sewing a jeho poručíci dlouho snažili nadobro ukončit. Regulační orgány později upozornily na obchod s jejími swapy úvěrového selhání, který podle jejich podezření podnítil výprodej.
„Doufám, že to, čemu někteří říkají ‚svalová paměť‘, se na trhu vytratí,“ řekl minulý měsíc finanční ředitel James von Moltke, když byl dotázán na tuto událost.
Analytici nyní téměř shodně považují evropské banky za příležitost. Podle údajů agentury Bloomberg má pět největších bankovních akcií v EU 93 nákupních doporučení oproti pouhým šesti prodejním doporučením. Přesvědčit investory však může trvat déle.
„Nakonec odcházím s jediným zklamáním, a to z ceny akcií a z toho, že se mi nepodařilo získat podporu trhu,“ řekl Oudea v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde během svého posledního týdne ve funkci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky