Výnosové křivky od Německa po Velkou Británii jsou nyní nejvíce inverzní za poslední desetiletí, protože investoři se hromadí v dlouhodobých dluhopisech, aby se kryli. Euro zažilo nejhorší týden od května a libra klesla kvůli obavám, že Bank of England může vyvolat pokles. Obchodníci se vrhli do bezpečí dolaru.
V pátek přišla řada slabých ekonomických údajů od Německa po Francii, které zpečetily přesun pozornosti poté, co ve Spojeném království došlo k brutálnímu zvýšení inflace a překvapivému zvýšení úrokových sazeb o půl procentního bodu, které předtím odvysílalo hrozbu stagflace.
Nyní se pozornost obrací k hlavní konferenci Evropské centrální banky v portugalské Sintře. Obchodníci budou rozebírat nejnovější výroky vrcholných představitelů ECB, Federálního rezervního systému, Bank of England a dalších, aby zjistili, jak moc chtějí ještě přitlačit na dlužníky. Klíčová budou také nejnovější čísla o inflaci v eurozóně a německý Ifo.
„Údaje z tohoto týdne daly argumentu recese vážnou oporu a očekávám, že bude pokračovat,“ řekl Gordon Shannon, portfolio manažer společnosti Twentyfour Asset Management LLP.
Evropské výnosy

Výnosy jsou převrácené oproti normálu, kdy investoři požadují větší kompenzaci za držení dluhu s delší splatností oproti dluhu s kratší splatností. Namísto toho jsou krátkodobé sazby vyšší, což naznačuje tržní očekávání zvýšení sazeb, po němž bude následovat jejich snížení v důsledku stagnace ekonomiky.
Výnos německých dvouletých dluhopisů je o více než 70 bazických bodů vyšší než výnos srovnatelných desetiletých cenných papírů, což je nejvíce od roku 1992. Ve Velké Británii je to přes 80 bazických bodů, nejvíce od roku 2000.
Dluhopisy s delší splatností v eurozóně si v tomto prostředí našly přízeň a podle indexů agentury Bloomberg zaznamenaly v letošním roce výnosy ve výši 3,8 %, což je více než osmkrát více než u jejich nejkratších protějšků.
Společnost Twentyfour’s Shannon se již několik měsíců připravuje na recesi a orientuje se na vysoce kvalitní úvěry, přičemž si drží určitou expozici vůči britským státním dluhopisům s delší splatností.
„Výnosy zlatých dluhopisů jsou již nyní zvýšené a mají větší potenciál k růstu v důsledku obav z recese než výnosy Bundů nebo amerických státních dluhopisů,“ uvedl Shannon.
Riziko recese může zvýšit poptávku po britských dluhopisech, ale vyhlídka na záporný růst by mohla znamenat problémy pro libru.
Britská libra šterlinků si v letošním roce vedla nejlépe ze svých vrstevníků z G-10, protože vyšší sazby by mohly snížit atraktivitu britských aktiv. Hrozivé údaje o inflaci z tohoto týdne a zvýšení sazeb BOE by však mohly přimět investory, aby se zaměřili na jiné než potenciálně vysoké výnosy a místo toho se soustředili na ekonomické základy.
„Očekával bych, že trhy s rizikovými aktivy začnou přikládat větší váhu negativním důsledkům přísnější měnové politiky na růst,“ řekl Guillermo Felices, investiční stratég společnosti PGIM Limited.
„To znamená tlak na pokles britské libry navzdory vyšším úrokovým sazbám,“ řekl.
To se již začíná projevovat a obchodníci s opcemi jsou vůči libře nejvíce medvědí za posledních téměř pět měsíců.
Vítězové měn

Vzhledem k tomu, že vyhlídky na recesi obvykle zvyšují prodej měn s vyšším výnosem, jako je libra, profitují z toho měny, které jsou považovány za úkryt.
Nízký výnos japonského jenu, který jej po celý rok trestal, se v době nejistoty stává „bezpečným přístavem“.
Van Luu, vedoucí globálního oddělení měn ve společnosti Russell Investments, vidí 55% pravděpodobnost globální recese v příštích 12 až 18 měsících.
„Globální růstový cyklus se nezrychluje, ale zhoršuje,“ řekl. „Jako taktická hra se nám v tomto scénáři líbí jen jako defenzivní měna.“
Největším vítězem se stane dolar, který je všeobecně považován za nejbezpečnější měnu na světě. Investoři již nakupují zelenou bankovku, což pomohlo indexu Bloomberg Dollar Spot přerušit třítýdenní sérii ztrát.
„Je těžké si představit, že by zde dolar nebyl podpořen,“ řekl Fredrik Repton, senior portfolio manažer pro globální fixní výnosy a měny ve společnosti Neuberger Berman.
Před pátečními slabými evropskými údaji o PMI Repton rozšířil svou dlouhou pozici v dolaru vůči euru a vsadil na to, že tyto údaje posílí obavy z recese v eurozóně a z rozdílného výhledu růstu na druhé straně Atlantiku.
„Americký dolar je vnímán jako defenzivní třída aktiv a nabízí také atraktivní carry pick-up,“ řekl.
Tento týden
- Červnové údaje o inflaci v eurozóně a Německu budou pečlivě sledovány z hlediska nejnovějšího vývoje životních nákladů.
- Údaje německého institutu Ifo poskytnou přehled o hospodářském zdraví země
- Podle Citigroup Inc. se příští týden uskuteční prodeje dluhopisů EU, Itálie a Nizozemska v celkové hodnotě přibližně 15,5 miliardy eur.
- Spojené království prodává konvenční dluh a dluh vázaný na inflaci v hodnotě 4,25 miliardy liber.
- BOE prodá dluhopisy s dlouhou splatností ze svých zásob z období kvantitativního uvolňování a uzavře tak operace v tomto čtvrtletí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky