Podle stratégů Deutsche Bank AG byly výsledkové sezóny v minulém desetiletí pro akcie obvykle pozitivní, ale ta nadcházející bude akciím spíše škodit, uvedlo 55 % z 346 respondentů průzkumu MLIV Pulse.
Optimismus ohledně „měkkého přistání“ ekonomiky se rozplývá, protože centrální banky se stále drží na vysoké úrovni inflace. Sázky na vyšší a dlouhodobější sazby spolu s chmurnými zprávami o vývoji společností od FedEx Corp. po Exxon Mobil Corp. a Nike Inc. oslabují náladu na trhu po silných akciových ziscích dosažených v první polovině roku.
„Negativní šumy z výsledkové sezóny budou jistě přispívat ke zpomalení rozjetého vlaku, kterým je americký trh,“ zejména v kombinaci s ekonomickými ukazateli, které naznačují další zvyšování sazeb, uvedla Sophie Lund-Yatesová, vedoucí akciová analytička společnosti Hargreaves Lansdown.
Největším negativem pro výsledkovou sezónu bude dopad dalšího zpřísnění finančních podmínek, uvedlo 42 % respondentů. Sázky na to, že Federální rezervní systém v červenci zvýší sazby, zůstávají vysoké poté, co páteční údaje ukázaly mírný růst mezd, ale silnější než očekávaný růst mezd v červnu.
Podle 48 % účastníků průzkumu se propad zisku na akcii firem z indexu S&P 500 zastaví až po třetím čtvrtletí. Analytici přitom podle údajů agentury Bloomberg Intelligence očekávají, že zisk na akcii členů tohoto benchmarku se v posledních třech měsících roku odrazí k růstu.

Výsledková sezóna začíná 14. července, kdy budou reportovat společnosti JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. a Wells Fargo & Co. Přibližně 53 % respondentů průzkumu očekává, že zisky věřitelů budou zklamáním, přičemž tato výsledková sezóna by měla potvrdit zhoršení výhledu sektoru a poškodit akcie bank.
„Pokud společnosti ve svých výhledech nesplní očekávání pro třetí a čtvrté čtvrtletí, pak by americké akcie mohly být kvůli rostoucímu ocenění akcií v letošním roce obzvláště zranitelné,“ uvedl Peter Garnry, vedoucí oddělení akciové strategie Saxo Bank A/S.
V centru pozornosti budou zejména akcie technologických firem, jejichž ocenění prudce vzrostlo poté, co index Nasdaq 100 v první polovině roku vzrostl o 39 %.
Rally v technologiích sice podpořil humbuk kolem umělé inteligence, ale více než 70 % účastníků průzkumu tvrdí, že dopad umělé inteligence na příjmy z technologických odvětví je přehnaný. To způsobuje, že společnosti, které stojí v čele prosazování umělé inteligence, jako jsou Nvidia Corp. a Microsoft Corp., jsou zranitelnější vůči poklesu akcií, pokud jejich příjmy investory zklamou.
„Vyšší výnosy budou vyvíjet tlak zejména na aktiva s dlouhou dobou trvání, jako jsou technologické akcie,“ uvedl Ulrich Urbahn, vedoucí oddělení strategie a výzkumu více aktiv ve společnosti Berenberg. „Jsme skeptičtější k výsledkům za třetí a čtvrté čtvrtletí v USA, protože konsenzuální očekávání jsou velmi optimistická.“
Podle většiny dotázaných budou v této pochmurné situaci největšími pozitivními faktory pro akcie jakékoli známky zmírnění inflace a snižování nákladů.

Celkově se však situace tentokrát jeví hůře než v případě překvapivě odolných výsledků za první čtvrtletí. Podle stratéga banky JPMorgan Mislava Matejky se marže dostanou pod tlak, protože společnosti ztratí schopnost dále zvyšovat ceny, když se inflace ochladí a růst zpomalí.
„Pravděpodobně budou vítězové i poražení, ale v konečném důsledku se podmínky ztíží pro všechny,“ řekl James Athey, investiční ředitel společnosti Abrdn v Londýně.
S&P 500 je všeobecně uznávaný burzovní index, který sleduje výkonnost 503 velkých veřejně obchodovaných společností ve Spojených státech. Reprezentuje různá odvětví a je považován za spolehlivý barometr celkového stavu amerického akciového trhu.
Index se vypočítává podle metodiky, která přikládá větší váhu větším společnostem, což odráží jejich větší vliv na výkonnost indexu. Investoři často používají index S&P 500 jako referenční hodnotu pro hodnocení výkonnosti svých investičních portfolií. V dlouhodobém horizontu index historicky dosahoval kladných výnosů, i když se vyskytla období volatility trhu.
Investoři mohou získat expozici vůči indexu S&P 500 prostřednictvím investičních nástrojů, jako jsou indexové fondy a ETF, což umožňuje diverzifikaci napříč společnostmi, které jej tvoří. Je však důležité mít na paměti, že investování na akciovém trhu, včetně indexu S&P 500, s sebou nese neodmyslitelná rizika a individuální výsledky se mohou lišit. Před investičním rozhodnutím je vhodné provést důkladný průzkum a zvážit osobní toleranci k riziku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky