Tuto optimistickou prognózu přisuzuje silnému růstu příjmů a důvěře, že většina zvyšování sazeb již proběhla.
Podle investiční banky dosáhne expanze světové ekonomiky v příštím roce v průměru 2,6 % ročně, což je nápadný skok oproti konsenzuální předpovědi 2,1 %, kterou v průzkumu provedli ekonomové agentury Bloomberg. Očekává se, že tempo růstu Spojených států předčí ostatní vyspělé trhy s odhadovaným růstem 2,1 %.
Banka Goldman Sachs vyjádřila víru, že nejvýznamnější dopady plynoucí z měnové a fiskální politiky určené ke zpřísnění již skončily. Toto tvrzení přichází v návaznosti na kampaň, kterou v březnu 2022 zahájil americký Federální rezervní systém s cílem agresivně posílit sazby, aby se vypořádal s rostoucí inflací. Míra inflace dosáhla ohromujícího 40letého maxima, což Fed přimělo k rázné reakci. Minulý týden předseda Fedu Jerome Powell prohlásil, že si není “jistý”, že byly prosazeny dostatečné strategie boje proti inflaci, a naznačil nutnost dalšího zvyšování sazeb.
Politici na zavedených trzích se pravděpodobně zdrží snižování úrokových sazeb až do druhé poloviny roku 2024, a to za předpokladu, že hospodářský růst nezakolísá pod předpokládané hodnoty, uvedla banka Goldman Sachs. Banka rovněž poznamenala, že inflace se napříč zeměmi G10 a rozvíjejícími se trhy neustále ochlazuje a očekává se její další uvolnění.

Zpráva Goldman Sachs cituje: “Naši ekonomové předpokládají, že letošní pokles inflace bude pokračovat i v roce 2024: postupná jádrová inflace by měla klesnout ze současných 3 % na průměrné rozpětí 2-2,5 % v zemích G10
Goldman Sachs rovněž předpovídá oživení globální tovární aktivity po nedávném poklesu. Optimistická očekávání pohání v důsledku zmírnění negativních vlivů v letošním roce. Faktory, které působily nepříznivě, jako je slabší než očekávané oživení čínského průmyslu a evropská energetická krize, a cyklus zásob nutný k nápravě nadměrné výstavby v loňském roce se pravděpodobně rozptýlí.
Celosvětová výroba zažívala po většinu minulého roku propad. Podle globálního ukazatele celosvětové výrobní aktivity S&P dosáhla v září hodnoty 49,1 bodu. Tento údaj značí pokles aktivity, což je trend, který se projevuje i v čínském zpracovatelském průmyslu. Z údajů prezentovaných společností S&P Global vyplývá, že čínský výrobní index PMI Caixin/S&P Global v říjnu klesl na 49,5 ze zářijové hodnoty 50,6, což je první pokles zaznamenaný od července.
Tým ekonomů pod vedením Jana Hatziuse, hlavního ekonoma Goldman Sachs, zúžil chmurný nástup na rok 2024 s očekáváním oživení výrobní aktivity z jejího utlumeného tempa v roce 2023. Oživení závisí na třech rozhodujících faktorech: normalizaci struktury výdajů, útlumu plynojemné evropské výroby a stabilizaci poměru zásob k HDP.
Rostoucí reálné příjmy jsou významným faktorem v Goldmanově pohledu na růst v roce 2024. Ekonomové banky se domnívají, že navzdory očekávanému zpomalení růstu reálných příjmů v USA ze silného 4% tempa v roce 2023 bude nadále posilovat spotřebu a růst HDP ve výši nejméně 2 %.

Banka v září snížila svou prognózu recese v USA z 20 % na 15 % na základě ochlazení inflace a odolného trhu práce. Hatzius potvrdil své přesvědčení o pouze 15% pravděpodobnosti recese v USA s ohledem na povzbudivé údaje o růstu reálného disponibilního příjmu
S důrazem na fiskální a měnovou politiku, která by měla do roku 2024 ztratit svůj vliv na růst napříč ekonomikami G10, Hatzius doufá, že nejhorší “brzda” již pominula. Dále by měl globální ekonomiku podpořit i slibný vývoj v Evropě. Poznamenal: “Jak v eurozóně, tak ve Spojeném království se očekává významné zrychlení růstu reálných příjmů – na úroveň kolem 2 % do konce roku 2024 -, protože plynový šok po ruské invazi na Ukrajinu odezní.”
Prognóza stanovená společností Goldman Sachs tedy vykresluje pro rok 2024 nadějný obraz globální ekonomiky, který se utváří díky klesající inflaci, silnému růstu příjmů a odolnosti ekonomiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky