Globální investoři, kteří chtějí profitovat z oživení čínské ekonomiky, se stále častěji obracejí na společnosti v Paříži, Las Vegas a dalších městech.
Namísto čínských akcií nabírají akcie evropských, amerických a japonských společností, protože vysoké geopolitické napětí mezi Pekingem a Washingtonem způsobilo, že pro některé mezinárodní správce peněz je investování do čínských společností nevýhodné.
Čínská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí o 4,5 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, k čemuž přispěl návrat spotřebitelských výdajů po ukončení přísné politiky nulového kurzu na konci loňského roku. Od té doby tato dynamika pokračuje. Čínští cestovatelé nedávno přeplnili turistická místa v zemi během každoročního svátku Svátku práce a utráceli za jídlo a nákupy.
Akcie evropských společností vyrábějících luxusní zboží, které patří k největším zahraničním příjemcům opětovného otevření Číny, od začátku letošního roku prudce vzrostly a výrazně překonaly čínské spotřebitelské akcie i širší tržní benchmarky v zemi.
Rozpory se projevují zejména od února, kdy američtí představitelé oznámili, že sestřelili čínský sledovací balon, o němž měli podezření, že je čínský. S výjimkou čínských státních podniků se většina čínských akcií od února vzdala většiny svých zisků z počátku roku 2023, zatímco akcie mezinárodních společností s významnými aktivitami v Číně nadále rostly.
Společnost LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, jeden z nejžádanějších titulů mezinárodních investorů sázejících na oživení v Číně, nedávno poprvé překročila tržní kapitalizaci 500 miliard dolarů. V letošním roce akcie vzrostly o 30 %. Francouzský luxusní gigant Hermès International a švýcarský Richemont, který vlastní výrobce šperků Cartier, mají v Číně velké maloobchodní zastoupení a ve svých nedávných výsledcích za první čtvrtletí uvedly nárůst čínských výdajů. Analytici Morgan Stanley koncem dubna po sérii jednání v Číně zvýšili cílovou cenu pro akcie několika evropských výrobců luxusního zboží.
„Jsme svědky intenzivního zájmu o nákupy v souvislosti s oživením v Číně, a to i prostřednictvím evropských a amerických společností, jejichž příjmy jsou na toto oživení vázány,“ uvedl Jonathan Garner, hlavní stratég Morgan Stanley pro Asii a rozvíjející se trhy. Dodal, že hedgeové fondy celkově snižují své pozice v Číně, protože se zvýšila geopolitická rizika.
Mezinárodní investoři se v posledních dvou letech začali obávat nakupovat čínské akcie a dluhopisy, což se ještě prohloubilo poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu a vyvolalo sankce ze strany USA a dalších západních vlád. Zahraniční investoři také utrpěli značné ztráty z dřívějších sázek na čínské internetové giganty, kteří byli považováni za zvěstovatele trhu a zástupce čínských spotřebitelských výdajů. Tvrdé regulační zásahy čínských úřadů do tohoto odvětví utlumily vyhlídky na růst společností Alibaba Group, Meituan a jejich kolegů zaměřených na spotřebitele.
Zahraniční investoři se cítí bezpečněji, když sázejí na mezinárodní společnosti, které se zodpovídají regulačním orgánům ve svých domovských zemích a nejsou v Číně tolik vystaveny regulačním rizikům.
Společnost Las Vegas Sands, která provozuje kasina v Macau a Singapuru, koncem dubna uvedla, že díky vysoké návštěvnosti jejích provozoven v těchto dvou městech se jí podařilo dosáhnout čtvrtletních příjmů, které překonaly očekávání. Patrick Dumont, prezident společnosti, uvedl, že Las Vegas Sands bude těžit z nárůstu výjezdového cestovního ruchu z Číny, který je pro kasina v regionu hlavním zdrojem příjmů. Akcie společnosti letos vzrostly o 25 %.
Akcie společnosti Fast Retailing, japonského výrobce rychlé módy, který vlastní značku Uniqlo, vzrostly do pondělního závěru letošního roku o 19 %. Společnost minulý měsíc uvedla, že s tím, jak se oživení v Číně vrací na správnou cestu, očekává výrazný nárůst tržeb a zisku v druhé polovině svého fiskálního roku, který trvá do srpna. Akcie japonského prodejce obuvi Asics, který je v Číně rovněž značně zastoupen, letos vzrostly o 33 %.
Čínské společnosti, které podnikají ve srovnatelných oborech jako jejich zahraniční konkurenti, se snaží držet krok. Cena akcií Kweichow Moutai, vysoce ceněné a drahé čínské značky alkoholu, letos klesla o 0,6 %. Akcie francouzské lihovarnické společnosti Pernod Ricard, která investorům sdělila, že v Číně očekává silný růst, letos zatím vzrostly o 17 %. Pernod Ricard vyrábí lihoviny včetně Chivas Regal a Martell, které jsou v Číně oblíbené.
„To je odrazem přetrvávajících pochybností,“ řekla Vivian Lin Thurstonová, portfolio manažerka společnosti William Blair Investment Management. „Investoři se chtějí zajistit. Rádi by měli nějaký příběh o oživení v Číně, ale zároveň nechtějí být vůči Číně příliš exponovaní kvůli geopolitickým rizikům nebo nejistému oživení, takže se dívají na globální společnosti,“ řekla paní Thurstonová.
Rozmach akcií luxusního zboží pomáhá evropským akciovým indexům překonávat ty čínské. Index MSCI France, který mezi své největší složky počítá LVMH a Hermès, letos vzrostl o 16 %, zatímco index MSCI China odevzdal všechny své zisky z roku 2023, vyplývá z údajů poskytovatele indexů.
Možná nebude trvat dlouho a investoři se vrátí k čínským akciím. Zatímco v prvních měsících poté, co Peking uvolnil omezení Covid-19, se čínští zákazníci neobjevili v takovém množství, jak se očekávalo, silné ekonomické údaje vyústily v nedávné dobré výsledky – což je pro domácí maloobchodníky dobrou předzvěstí.
„Nejde o to, že by se výkonnost čínských společností zhoršila, jen byla odložena a blíží se,“ řekl Juan Mendoza, portfolio manažer společnosti Lombard Odier Investment Managers.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky