Klíčové body
- Futures na americké akcie se dnes v předobchodní fázi ocitly v decentním poklesu, investoři a tradeři vyčkávají na nejnovější várku dat
- Ceny ropy mezitím rostou
- V centru pozornosti jsou data JOLTS a nejnovější kroky Australské centrální banky RBA
- Pomalu se vyjasňuje také dění na čínském trhu, ve světové ekonomice č. 2
Meztím ponechává Reserve Bank of Australia úrokové sazby beze změny a upozorňuje na určitou nejistotu ohledně globálního výhledu, zatímco soukromý průzkum ukazuje, že aktivita v čínském sektoru služeb rostla v listopadu rychleji, než se očekávalo.
Futures lehce klesají
Futures na americké akcie se v úterý snížily poté, co akcie na Wall Street zahájily první celý prosincový týden obchodování v červených číslech.
Aktuálně ztratil futures kontrakt Dow 29 bodů, tj. 0,1 %, futures kontrakt S&P 500 poklesl o 10 bodů, tj. 0,2 %, a futures kontrakt Nasdaq 100 se snížil o 69 bodů, tj. 0,4 %.
Hlavní indexy v New Yorku zakončily předchozí seanci poklesem, když pokles akcií technologických firem s velkou tržní kapitalizací přerušil prudký růst akcií, díky němuž benchmark S&P 500 zaznamenal dosud nejvyšší letošní uzavírací hodnotu. Výnosy amerických státních dluhopisů, které se obvykle pohybují inverzně k cenám, rovněž vzrostly, což zvýšilo tlak na pokles akcií.
Zdálo se, že investoři začínají být poněkud opatrní s ohledem na zveřejnění klíčové měsíční zprávy o zaměstnanosti v USA koncem týdne, která by mohla vést trhy k přehodnocení jejich očekávání ohledně snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému na začátku příštího roku. Analytici ING rovněž naznačili, že obchodníci se možná „připravují“ na možný odpor předsedy Fedu Jeroma Powella proti sázkám na snížení sazeb příští týden, kdy se koná poslední zasedání centrální banky v roce 2023.

Data JOLTS jsou v centru pozornosti
Řada ekonomických údajů tento týden dodá barvu obrazu amerického trhu práce, který doplní páteční tolik očekávaná zpráva o mzdách mimo zemědělský sektor.
Jedním z těchto údajů je průzkum volných pracovních míst a fluktuace pracovních sil, který je ostře sledovaným ukazatelem poptávky po pracovní síle.
Ekonomové předpokládají, že takzvaná zpráva JOLTS, která bude zveřejněna dnes později, ukáže, že počet volných pracovních míst v největší světové ekonomice se v poslední den října snížil na 9,3 milionu z 9,553 milionu v poslední den předchozího měsíce.
Odolnost trhu práce pomohla posílit naděje, že americká ekonomika může být schopna odvrátit recesi navzdory dlouhodobé kampani zvyšování úrokových sazeb Fedu, jejímž cílem je ochladit prudce rostoucí inflaci.
Známky přetrvávající silné poptávky po práci by však mohly být interpretovány jako možný akcelerátor růstu cen, což by posílilo argumenty pro to, aby Fed udržel svou politiku na restriktivních úrovních po delší dobu.
RBA ponechává sazby beze změny
Australská centrální banka
Guvernérka RBA Michele Bullocková však v poznámce uvedla, že stále existují „značné nejistoty“ kolem výhledu inflace zboží. Poznamenala také, že ačkoli australská ekonomika pod vlivem vysokých úrokových sazeb ochladla, zůstává do značné míry odolná, což možná představuje další tlak na růst cen.
Mezitím Bullocková upozornila, že stále existuje „vysoká míra nejistoty“ kolem výhledu čínské ekonomiky a dopadu zahraničních konfliktů.
Stejně jako Fed a další centrální banky ve světě i RBA nedávno přistoupila ke zvýšení výpůjčních nákladů s odkazem na nedávný růst cen. Vzhledem k tomu, že se však očekává, že inflační tlaky budou celosvětově slábnout, rozhořívá se mezi tvůrci politiky debata o tom, zda není čas od těchto jestřábích postojů ustoupit.
Aktivita v čínských službách rostla v listopadu nejrychlejším tempem za poslední 3 měsíce
Aktivita v čínském sektoru služeb rostla v listopadu rychleji, než se očekávalo, ukázal úterní soukromý průzkum, což je známka toho, že stimulační opatření Pekingu možná pomáhají zvyšovat místní poptávku.
Index nákupních manažerů
Hodnota přesahující 50 znamená expanzi.
Služby byly v letošním roce světlým bodem v celkově pomalé čínské ekonomice a do jisté míry vyvažovaly slabost zpracovatelského průmyslu, který se potýká s poklesem domácí i zahraniční poptávky.

Cena ropy roste uprostřed napětí na Blízkém východě
Ceny ropy v úterý vzrostly, když obchodníci vyhodnotili pokračující napětí na Blízkém východě, ale zisky byly zmírněny nejistotou spojenou s nedávným snížením produkce OPEC+.
Aktuálně se futures na americkou ropu obchodovaly o 0,9 % výše na 73,73 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent stoupl o 0,8 % na 78,66 USD za barel.
Obavy z možné eskalace izraelsko-hamasovského konfliktu vzrostly poté, co USA přičetly Íránu odpovědnost za útok húthijských sil na americká plavidla v Rudém moři. Obchodníci však zůstávali obezřetní při oceňování výrazné rizikové prémie do ropy v souvislosti s tímto konfliktem vzhledem k tomu, že dosud měl minimální dopad na dodávky ropy na Blízký východ.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky