Gig ekonomika podkopává tradiční ekonomiku pracovníků na plný úvazek, kteří se často soustředí na svůj kariérní růst.
Porozumění gig ekonomice
V gig ekonomice pracuje velké množství lidí na částečný nebo dočasný úvazek nebo jako nezávislí dodavatelé. Výsledkem gig ekonomiky jsou levnější a efektivnější služby, jako je Uber nebo Airbnb, pro ty, kteří jsou ochotni je využívat.
Lidé, kteří nevyužívají technologické služby, jako je internet, mohou být výhodami gig ekonomiky opomíjeni. Města mají obvykle nejrozvinutější služby a jsou v gig ekonomice nejvíce zakořeněná.
Do kategorie gig spadá široká škála pozic. Může se jednat o práci od řízení pro Uber nebo rozvozu jídla až po psaní kódu nebo článků na volné noze. Například adjunkti a profesoři na částečný úvazek jsou smluvními zaměstnanci na rozdíl od profesorů s titulem nebo stálých profesorů. Vysoké školy a univerzity mohou snížit náklady a přizpůsobit profesory svým akademickým potřebám tím, že budou zaměstnávat více adjunktů a profesorů na částečný úvazek.

Faktory, které stojí za gig ekonomikou
Amerika je na dobré cestě k vytvoření gig ekonomiky a odhady ukazují, že až třetina pracujících bude v roce 2022 již pracovat v nějakém druhu gig ekonomiky. Odborníci očekávají, že toto pracovní číslo poroste, protože tyto typy pozic usnadňují nezávislou smluvní práci, přičemž u mnoha z nich není nutné, aby pracovník na volné noze přišel do kanceláře. U gigových pracovníků je mnohem pravděpodobnější, že budou pracovat na částečný úvazek a z domova.
Zaměstnavatelé mají také na výběr z širšího spektra uchazečů, protože nemusí přijímat někoho na základě jeho blízkosti. Kromě toho se počítače vyvinuly natolik, že mohou buď nahradit práci, kterou lidé dříve vykonávali, nebo umožňují lidem pracovat z domova stejně efektivně jako osobně.
K rozvoji gig ekonomiky přispívají také ekonomické důvody. Zaměstnavatelé, kteří si nemohou dovolit zaměstnávat zaměstnance na plný úvazek, aby odvedli veškerou práci, kterou je třeba udělat, často najímají zaměstnance na částečný úvazek nebo dočasné zaměstnance, kteří se starají o vytíženější období nebo konkrétní projekty.
Na straně zaměstnanců lidé často zjišťují, že se musí přestěhovat nebo přijmout více pracovních pozic, aby si mohli dovolit životní styl, který chtějí. Je také běžné, že během života mnohokrát změníme zaměstnání, takže na gig ekonomiku lze pohlížet jako na odraz toho, že k tomu dochází ve velkém měřítku.

V roce 2020 zaznamenala gig ekonomika výrazný nárůst, protože gigantičtí pracovníci dodávali spotřebitelům upoutaným na domácí práce potřebné zboží a ti, jejichž pracovní místa byla zrušena, se kvůli příjmu obraceli na částečné úvazky a práci na dohodu. Zaměstnavatelé budou muset plánovat změny ve světě práce, včetně gig ekonomiky, až krize skončí.
Kritika gig ekonomiky
I přes své výhody má gig ekonomika i některé stinné stránky. I když ne všichni zaměstnavatelé jsou nakloněni najímání smluvních zaměstnanců, trend gig ekonomiky může ztížit kariérní rozvoj zaměstnanců na plný úvazek, protože dočasní zaměstnanci jsou často levnější a flexibilnější, co se týče jejich dostupnosti. Pracovníci, kteří dávají přednost tradiční kariéře a s ní spojené stabilitě a jistotě, jsou v některých odvětvích vytlačováni.
U některých pracovníků může flexibilita brigád skutečně narušit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, spánkovým režimem a každodenními činnostmi. Flexibilita v gig ekonomice často znamená, že pracovníci se musí dát k dispozici, kdykoli se objeví nabídka práce, bez ohledu na své další potřeby, a musí být neustále v pohotovosti pro další práci. Zvýšila se také konkurence o zakázky.
Pracovníci v gig ekonomice se tak v podstatě podobají spíše podnikatelům než tradičním zaměstnancům. To sice může pro jednotlivé pracovníky znamenat větší svobodu volby, ale také to znamená, že jistota stálého zaměstnání s pravidelným platem, výhodami a každodenní rutinou, která charakterizovala práci po celé generace, se rychle stává minulostí.

A konečně, vzhledem k proměnlivé povaze transakcí a vztahů v gig ekonomice může dojít k narušení dlouhodobých vztahů mezi pracovníky, zaměstnavateli, klienty a dodavateli. To může eliminovat výhody plynoucí z budování dlouhodobé důvěry, obvyklé praxe a důvěrného vztahu s klienty a zaměstnavateli.
Mohlo by to také odradit od investic do aktiv specifických pro daný vztah, které by jinak bylo výhodné realizovat, protože žádná strana nemá motivaci výrazně investovat do vztahu, který trvá jen do doby, než se objeví další gig.
Co je příkladem gig ekonomiky?
Příkladem gig ekonomiky jsou pracovní místa, která jednotlivci objevují a ke kterým se dostávají prostřednictvím online platforem, které taková pracovní místa nabízejí. Tato pracovní místa jsou často jednorázová nebo krátkodobá smluvní zaměstnání. Patří mezi ně například jízda pro službu sdílení aut, malování něčího domu, práce na volné noze, koučování, fitness trénink a doučování. Práce je směňována za hotovost a nejsou poskytovány žádné další výhody, například zdravotní pojištění.
Jaké jsou výhody gig ekonomiky?

Gig ekonomika má mnoho výhod jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Zaměstnavatel má přístup k široké škále talentů, které může zaměstnat. Pokud se talent ukáže jako méně přijatelný, neexistuje žádná smlouva, která by zaměstnance zavazovala k dalšímu zaměstnávání, ani problémy s jeho propuštěním. Navíc v době, kdy je obtížné získat pracovníky na plný úvazek, mohou zaměstnavatelé najímat z gig ekonomiky. Kromě toho může být najímání gig pracovníků cenově dostupnější, protože firmy nemusí platit zdravotní pojištění ani jiné benefity. Pro zaměstnance je výhodou gig ekonomiky možnost vykonávat více zaměstnání, pracovat odkudkoli v závislosti na konkrétní práci, svoboda a flexibilita v každodenním režimu.
Stojí gig ekonomika za to?
Jednotlivcům pracujícím v gig ekonomice se to vyplatí. Studie ukazují, že 79 % jednotlivců, kteří pracují v gig ekonomice, je spokojenějších, než když pracovali v tradičních zaměstnáních.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky