Ropa po čtyřdenním propadu na stabilní cestě; obavy z nadměrné nabídky se stupňují
Trh s ropou se po čtyřdenním propadu stabilizuje, k čemuž přispívá velký vývoz z USA a nejistota, zda OPEC a jeho spojenečtí producenti OPEC+ dokáží dodržet slíbené snížení produkce kvůli rostoucím obavám z nadměrné nabídky.
Globální benchmark Brent se obchodoval nad 77 dolary za barel a získal zpět určitou trakci po infarktovém 7% propadu během posledních čtyř dnů obchodních seancí. Na chvostu ji těsně následoval West Texas Intermediate (WTI), který se obchodoval za přibližně 72 USD za barel. Odhady sledování lodí zaznamenaly, že dodávky americké ropy se v současnosti blíží rekordnímu tempu 6 milionů barelů denně.
Volný pád, který ropa zažívá od minulého čtvrtka, kdy OPEC a jeho spojenci oznámili hlubší snížení těžby, naznačuje skepsi trhu vůči dobrovolnému snížení produkce ze strany producentů. Futures kontrakty se propadly téměř o čtvrtinu oproti vrcholu z konce září. Trh se obává zvýšené produkce ze zemí mimo skupinu OPEC a obává se, že předstihne růst poptávky.
Saúdská Arábie v reakci na pokles snížila své oficiální prodejní ceny pro Asii, což představuje nejvýraznější snížení od února. Snížení však bylo menší, než se očekávalo. To by mohlo potenciálně přimět některé asijské odběratele ropy, aby si své dodávky zajistili jinde, protože zvažují snížení dodávek z vlivného státu Perského zálivu na leden.
Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru, poznamenala: “Ropa byla přeprodána. Je těžké si představit, že se stále ještě vzpamatovává ze šoku z rozhodnutí OPEC+”. Dodala, že tenká likvidita pravděpodobně zhoršuje pohyby cen, což podtrhuje křehkost situace.
Dalším faktorem, který dokládá zdravou úroveň nabídky, je zveřejnění Amerického ropného institutu (API), který podle osob zasvěcených do údajů zveřejnil, že zásoby v celých USA a ve skladišti Cushing v Oklahomě zaznamenaly minulý týden nárůst. Oficiální potvrzení údajů se očekává ve středu.
Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak však zdůraznil, že OPEC+ by mohl přijmout další opatření, pokud se dohoda z minulého týdne ukáže jako nedostatečná k dosažení rovnováhy na trhu. Novak hovořil den před svou plánovanou společnou návštěvou s prezidentem Vladimirem Putinem ve Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii.
V souvislosti s tím venezuelský prezident Nicolas Maduro nařídil národním ropným a nerostným společnostem, aby začaly udělovat licence na ložiska ve sporném regionu Essequibo, což je území, na které si činí nárok také Guyana. Maduro rovněž pověřil zahraniční ropné společnosti, aby se z uvedeného regionu stáhly. Tento krok může potenciálně vystupňovat napětí s USA, které v říjnu zrušily sankce vůči venezuelskému ropnému sektoru.
Nedávné výkyvy na trhu s ropou poukazují na nestálou souhru faktorů ovlivňujících světové ceny ropy, od snižování produkce a nadměrných zásob až po geopolitické vlivy. Odborníci a zainteresované strany zůstávají ostražití ohledně rozsahu, v jakém by tyto trendy mohly potenciálně ovlivnit globální ekonomickou stabilitu ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.
Globální benchmark Brent se obchodoval nad 77 dolary za barel a získal zpět určitou trakci po infarktovém 7% propadu během posledních čtyř dnů obchodních seancí. Na chvostu ji těsně následoval West Texas Intermediate , který se obchodoval za přibližně 72 USD za barel. Odhady sledování lodí zaznamenaly, že dodávky americké ropy se v současnosti blíží rekordnímu tempu 6 milionů barelů denně.Volný pád, který ropa zažívá od minulého čtvrtka, kdy OPEC a jeho spojenci oznámili hlubší snížení těžby, naznačuje skepsi trhu vůči dobrovolnému snížení produkce ze strany producentů. Futures kontrakty se propadly téměř o čtvrtinu oproti vrcholu z konce září. Trh se obává zvýšené produkce ze zemí mimo skupinu OPEC a obává se, že předstihne růst poptávky.Saúdská Arábie v reakci na pokles snížila své oficiální prodejní ceny pro Asii, což představuje nejvýraznější snížení od února. Snížení však bylo menší, než se očekávalo. To by mohlo potenciálně přimět některé asijské odběratele ropy, aby si své dodávky zajistili jinde, protože zvažují snížení dodávek z vlivného státu Perského zálivu na leden.Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru, poznamenala: “Ropa byla přeprodána. Je těžké si představit, že se stále ještě vzpamatovává ze šoku z rozhodnutí OPEC+”. Dodala, že tenká likvidita pravděpodobně zhoršuje pohyby cen, což podtrhuje křehkost situace.Dalším faktorem, který dokládá zdravou úroveň nabídky, je zveřejnění Amerického ropného institutu , který podle osob zasvěcených do údajů zveřejnil, že zásoby v celých USA a ve skladišti Cushing v Oklahomě zaznamenaly minulý týden nárůst. Oficiální potvrzení údajů se očekává ve středu.Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak však zdůraznil, že OPEC+ by mohl přijmout další opatření, pokud se dohoda z minulého týdne ukáže jako nedostatečná k dosažení rovnováhy na trhu. Novak hovořil den před svou plánovanou společnou návštěvou s prezidentem Vladimirem Putinem ve Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii.V souvislosti s tím venezuelský prezident Nicolas Maduro nařídil národním ropným a nerostným společnostem, aby začaly udělovat licence na ložiska ve sporném regionu Essequibo, což je území, na které si činí nárok také Guyana. Maduro rovněž pověřil zahraniční ropné společnosti, aby se z uvedeného regionu stáhly. Tento krok může potenciálně vystupňovat napětí s USA, které v říjnu zrušily sankce vůči venezuelskému ropnému sektoru.Nedávné výkyvy na trhu s ropou poukazují na nestálou souhru faktorů ovlivňujících světové ceny ropy, od snižování produkce a nadměrných zásob až po geopolitické vlivy. Odborníci a zainteresované strany zůstávají ostražití ohledně rozsahu, v jakém by tyto trendy mohly potenciálně ovlivnit globální ekonomickou stabilitu ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.
Čínská společnost REFIRE, přední hráč v oblasti vodíkových technologií, oznámila svůj vstup na hongkongskou burzu cenných papírů. Tento krok představuje...