Jinde společnost Cigna
Futures jsou na neutrální půdě
Futures na americké akcie byly v pondělí značně nevýrazné, protože investoři vyhlíželi tolik očekávané zasedání Federálního rezervního systému, které se uskuteční koncem týdne.
Aktuálně se futures kontrakty na Dow a S&P v podstatě nezměnily, zatímco futures na Nasdaq 100 ztratily 17 bodů neboli 0,1 %.
Jak benchmark S&P 500, tak technologický Nasdaq Composite v předchozí seanci vykázaly nejvyšší uzavírací úrovně od začátku roku 2022, zatímco 30-ti akciový Dow Jones Industrial Average si připsal šestý týdenní zisk v řadě – nejdelší sérii pozitivních týdnů od roku 2019.
V pátek zveřejněná série údajů z trhu práce posílila naděje, že by Fed mohl být schopen zajistit tzv. měkké přistání americké ekonomiky. V tomto scénáři by se centrální bance podařilo agresivní šňůrou zvyšování úrokových sazeb – která vyhnala výpůjční náklady na více než dvacetiletá maxima – potlačit zvýšenou inflaci, aniž by došlo k širšímu hospodářskému kolapsu.
Údaje ukázaly, že počet zaměstnanců mimo zemědělský sektor se v listopadu zvýšil více, než se očekávalo, růst průměrného hodinového výdělku se meziměsíčně zvýšil a míra nezaměstnanosti klesla. Ačkoli tato čísla poukazovala na pružný trh práce, který by mohl tlačit na růst mezd a inflace, byla spíše interpretována jako signál, že cyklus zpřísňování Fedu nemusí největší světovou ekonomiku uvrhnout do recese.

Goldman odhaduje dvě snížení sazeb Fedu v roce 2024
Analytici Goldman Sachs předpověděli, že tvůrci politiky Fedu do konce příštího roku dvakrát sníží úrokové sazby, a posunuli předpokládané načasování prvního snížení na třetí čtvrtletí.
S odvoláním na „lepší zprávy o inflaci“ makléřská společnost v poznámce klientům z 10. prosince uvedla, že snížení by nyní mohlo „přijít o něco dříve“. Goldman dříve odhadoval, že k prvnímu snížení dojde v prosinci příštího roku.
V návaznosti na údaje o zaměstnanosti z minulého týdne a samostatné údaje, které v říjnu ukázaly nejpomalejší meziroční růst základních cen za poslední dva roky, trhy nyní podle nástroje Fed Rate Monitor Tool serveru Investing.com počítají s téměř 50% pravděpodobností, že ke snížení výpůjčních nákladů ze současného rozpětí 5,25 % až 5,50 % o čtvrt procentního bodu dojde již v květnu. Pravděpodobnost snížení sazeb na březnovém zasedání Fedu činí necelých 43 %, což je méně než 53 % v předchozím týdnu.
Federální výbor pro volný trh je po svém posledním dvoudenním zasedání v roce 2023 tipován, že ve středu ponechá sazby na stejné úrovni. Velká pozornost se pravděpodobně zaměří na komentáře předsedy Fedu Jeroma Powella, který čelí tlaku, aby stanovil časový plán budoucího snižování sazeb. Očekává se, že Powell, který zdůraznil, že Fed bude postupovat pouze „opatrně“, se pokusí poskytnout bance určitou flexibilitu při jejích nadcházejících rozhodnutích.
Cigna se vzdává plánů na fúzi s Humanou
Americká zdravotní pojišťovna Cigna ukončila svou snahu o převzetí obdobné společnosti Humana, podle zpráv z mnoha médií tak stáhla zástrčku z transakce, která by vytvořila pojišťovací gigant v hodnotě přes 140 miliard USD.
Podle těchto zpráv se Cigna ani Humana nedokázaly dohodnout na finančních podmínkách, přičemž se objevily i obavy z intenzivní kontroly ze strany regulačních orgánů, kterou by spojení pravděpodobně vyvolalo. Úřady pro ochranu hospodářské soutěže již v minulosti podobné snahy o konsolidaci amerického zdravotního pojištění potlačily.
Ukončená jednání přicházejí v době, kdy společnost Cigna se sídlem v Connecticutu oznámila, že hodlá uskutečnit další odkup akcií v hodnotě 10 miliard dolarů. Předseda představenstva David Cordani ve svém prohlášení uvedl, že akcie společnosti jsou „výrazně podhodnocené a zpětné odkupy představují využití kapitálu, které zvyšuje hodnotu“.
Akcie společnosti Cigna v pondělí v předobchodní fázi obchodování v USA vzrostly.

Čínské akcie se obchodují smíšeně v obavách z deflace
Čínský blue chip index Shanghai Shenzhen CSI 300 v pondělí vzrostl o 0,6 % poté, co se dotkl nejslabší úrovně od začátku roku 2019, zatímco Shanghai Composite se zvýšil a hongkongský Hang Seng klesl o 0,9 %.
Údaje zveřejněné o víkendu ukázaly, že čínské spotřebitelské ceny v listopadu klesaly nejrychlejším tempem za poslední tři roky, přičemž je tížily zejména klesající náklady na potraviny. Výrobní ceny se rovněž 14. měsíc v řadě propadaly.
Tyto údaje naznačují, že pandemické oživení čínských výdajů zůstává i přes pokračující likviditní opatření Pekingu pomalé – což je pro druhou největší ekonomiku světa špatným znamením. Čína se nyní již dva měsíce po sobě nachází v deflaci, což je předzvěstí malého zrychlení růstu v nadcházejících měsících.
Úředníci slíbili, že se budou více snažit o fiskální i měnovou podporu, přičemž čínský vůdce Si Ťin-pching v minulých dnech varoval, že oživení země se nyní nachází v „kritické fázi“.
Ceny ropy klesají s blížícím se zasedáním Fedu
Ceny ropy se v pondělí posunuly mírně níže, což bylo znamením opatrnosti obchodníků před zasedáním Fedu.
V tuto chvíli se futures na ropu Brent s expirací v únoru klesly o 0,3 % na 75,59 USD za barel, zatímco futures na ropu West Texas Intermediate se posunuly o 0,4 % na 71,17 USD za barel.
Ceny ropy ztrácely sedm týdnů v řadě poté, co Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci včetně Ruska neuspokojivě snížili produkci, zatímco slabé hospodářské výsledky největšího dovozce Číny rovněž prohloubily obavy ohledně poptávky.
Silné páteční údaje o mzdách mimo zemědělský sektor v USA však podnítily určitý optimismus ohledně výhledu poptávky po ropě v zemi, která je největším dovozcem pohonných hmot na světě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky