Klíčové body
- Nejnovější ekonomické údaje z USA jsou v centru pozornosti
- Chystá se nová série hospodářských výsledků
- Zasedání centrálních bank je na spadnutí
- Indexy PMI prozradí mnoho o stavu americké ekonomiky
Údaje o indexech spotřebitelských cen PMI ukáží, jak se na začátku roku daří světové ekonomice. Zde je ve zkratce vše, co potřebujete vědět na začátek nového týdne.
Nejnovější ekonomické údaje z USA jsou v centru pozornosti
Zatímco zpomalující inflace podpořila očekávání, že Federální rezervní systém začne letos konečně snižovat sazby, někteří představitelé americké vrcholné politiky naděje na snížení sazeb poněkud zkalili. Klíčový čtvrteční údaj o inflaci v USA tak bude ze strany investorů a traderů pozorně sledován, aby přinesl nové poznatky o budoucím vývoji úrokových sazeb.
Prosincové údaje o výdajích na osobní spotřebu přicházejí poté, co cenový index za 12 měsíců do listopadu vzrostl o 2,6 % a měsíční ceny poprvé za více než 3 a půl roku klesly.
Ve středu vláda zveřejní údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí, který by měl dosáhnout 2,0 % po 4,9% růstu v předchozím čtvrtletí.
Představitelé Fedu budou dodržovat tradiční období výpadku před svým nadcházejícím zasedáním 30. a 31. ledna.

Chystá se nová série hospodářských výsledků
Výsledková sezóna se rozjíždí a investoři očekávají hospodářská data od některých velkých společností, včetně Netflixu
Index S&P 500 v pátek poprvé po dvou letech zaznamenal rekordní uzavírací hodnotu, kterou podpořil boom kolem výrobců čipů a dalších velkých technologických akcií, ale mohl by ztratit nově nalezenou dynamiku, pokud výsledky hospodaření v příštích několika týdnech neospravedlní relativně vysoké ocenění.
„Tato nová rekordní úroveň indexu S&P 500 je udržitelná, dokud zisky budou splňovat všeobecná očekávání ze strany trhu,“ řekl agentuře Reuters Steve Sosnick, hlavní stratég společnosti Interactive Brokers.
„Na druhou stranu, pokud zjistíme, že trh buď tak trochu předběhl sám sebe … nebo dostaneme od některých z těchto společností pokyny, které nebudou odpovídat býčímu sentimentu, který je do cen už samozřejmě započítán, může to být skutečné riziko.“
Tento týden bude významný také pro evropské technologické společnosti, neboť své hospodářské výsledky budou reportovat společnosti ASML

Zasedání centrálních bank je na spadnutí
Ve čtvrtek se koná první zasedání Evropské centrální banky v roce 2024 na pozadí spekulací o snižování sazeb, přičemž trhy počítají s pěti sníženími sazeb v tomto roce.
Někteří tvůrci měnové politiky tvrdí, že trhy předbíhají, a prezidentka Christine Lagardeová varovala, že stanovení příliš mnoha cenových škrtů by bance v boji s inflací nepomohlo.
Bank of Japan v úterý ukončí své poslední politické zasedání, přičemž trhy neočekávají žádnou změnu, ale investoři sledují jakékoli náznaky ohledně možného opuštění záporných úrokových sazeb v pozdějším období roku.
Mezitím se všeobecně očekává, že Bank of Canada ve středu ponechá úrokové sazby na 5 %, což by bylo čtvrté zasedání v řadě.
Indexy PMI prozradí mnoho o stavu americké ekonomiky
Investoři hodně sázejí na tzv. měkké přistání světové ekonomiky spolu se snížením sazeb ještě v tomto roce.
Středeční údaje indexů nákupních manažerů pro eurozónu, Spojené království a USA následně poskytnou představu o tom, jak si podnikatelská aktivita, která se ve většině světa nachází v pásmu poklesu, na začátku roku vlastně vedla.
Pod drobnohledem budou data o nových průmyslových zakázkách a všeobecné míře zaměstnanosti, protože se jedná o dvě složky, které jsou zaměřeny na budoucnost a její vývoj. Nové zakázky mají dnes všeobecně nižší tendence, což je často známkou toho, že se firmy připravují na těžké časy, což je v rozporu s růžovými vyhlídkami finančních trhů.
Ceny ropy jsou až nezvykle volatilní
Ceny ropy se v pátek usadily mírně níže, ale zaznamenaly týdenní růst, protože napětí na Blízkém východě a přerušení těžby ropy vyvážily obavy o čínskou a světovou ekonomiku.
Za celý týden si ropa Brent připsala přibližně 0,5 %, zatímco americká ropa vzrostla o více než 1 %.
Mezinárodní agentura pro energii minulý týden zvýšila svůj odhad globální poptávky v roce 2024, její projekce je však o polovinu nižší než projekce skupiny producentů OPEC. Agentura se sídlem v Paříži rovněž uvedla, že – pokud nedojde k výraznému narušení toků – vypadá trh v roce 2024 poměrně dobře zásoben.
„Prognóza růstu globální poptávky po ropě zůstává nejasná, zainteresované strany a výzkumné instituce poskytují velmi rozdílné projekce,“ řekl agentuře Reuters analytik Bjarne Schieldrop ze společnosti SEB.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky