Klíčové body
- Ropa udržuje zisky kvůli úderům USA na Hútíje v Jemenu, což zvyšuje napětí na Blízkém východě a udržuje ceny ropy nad 80 dolary za barel.
- Zlato roste kvůli geopolitickým obavám a očekávání, že Fed uvolní měnovou politiku.
- Ceny mědi stoupají díky zprávám o možné podpoře čínských akcií, což by mohlo zvýšit poptávku po mědi v Číně.
- Pozornost se nyní soustředí na údaje o hrubém domácím produktu USA za čtvrté čtvrtletí.
Ropa si drží zisky, protože USA opět útočí na Hútíje
Ropa si udržela zisky poté, co USA a Spojené království podnikly nové kolo úderů proti Íránem podporovaným povstalcům Hútíům v Jemenu, což rozdmýchalo napětí na Blízkém východě a vyvážilo obavy, že globální zásoby zůstávají dostatečné.
Globální benchmark Brent se po pondělním růstu o téměř 2 % pohyboval stabilně nad 80 dolary za barel, zatímco West Texas Intermediate pod 75 dolary. Americké a britské síly zahájily nejnovější útoky proti osmi húthiovským cílům ve snaze zabránit této skupině v útocích na obchodní plavidla v Rudém moři.
Ropa v úvodu týdne skončila výše po zprávách o útocích ukrajinských dronů na energetická zařízení na ruském pobřeží Baltského moře, což otevřelo novou frontu v konfliktu těchto zemí téměř dva roky po invazi Moskvy.
Ropa se v letošním roce snažila určit jasný směr navzdory četným geopolitickým napětím a závazku Organizace zemí vyvážejících ropu omezit těžbu. Zisky ropy byly kompenzovány náznaky hojné produkce mimo OPEC, přičemž Mezinárodní agentura pro energii předpovídá dostatečnou nabídku. Libye navíc po zastavení obnovila toky ze svého největšího pole a američtí těžaři se vzpamatovávají z mrazivého počasí, které poškodilo provoz.

Útok v Rusku „je důležitou připomínkou toho, že máme pokračující konflikt ve dvou důležitých regionech produkujících energii,“ řekl Robert Rennie, vedoucí výzkumu komodit a uhlíku ve společnosti Westpac Banking Corp. Dodal, že zásoby ropy by se měly dále snižovat poté, co byla produkce v USA ovlivněna nepříznivým počasím a začaly platit škrty OPEC+, ačkoli návrat dodávek z libyjského pole Šarara pomůže částečně zmírnit napětí.
V pondělí se ropě Brent podařilo poprvé v tomto roce uzavřít nad úrovní 80 dolarů za barel. Její promptní timespread – rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty – byl 46 centů za barel v backwardaci, což je býčí krátkodobá struktura. Pro srovnání, v první obchodní den roku 2024 to byly 3 centy.
Hútíové uvedli, že útoky na plavidla u jemenských břehů mají podpořit Hamás v jeho boji proti Izraeli v Gaze. Jejich útoky výrazně omezily tranzit přes Rudé moře a Suezský průplav, zvýšily náklady na dopravu a pojištění a vyvolaly hrozbu širšího konfliktu na Blízkém východě.
Ceny zlata rostou před dalšími ekonomickými signály; měď stoupá díky nadějím Číny
Ceny zlata v úterý rostly a sledovaly mírné oslabení dolaru, protože obchodníci se před řadou klíčových ekonomických údajů z USA v tomto týdnu uklidnili, ačkoli vyhlídka na vyšší a dlouhodobější úrokové sazby v USA stále udržovala zisky na nízké úrovni.
Mezi průmyslovými kovy vzrostly ceny mědi o 1 % na základě zpráv, že čínská vláda připravuje další opatření na podporu místních trhů. Čína je největším světovým dovozcem mědi a pro ceny mědi byla klíčovým bolavým místem.
Obchodníci nyní hledali další signály ohledně americké ekonomiky, a to v souvislosti s klesajícími sázkami, že Federální rezervní systém začne snižovat úrokové sazby již v březnu 2024. Tato představa na začátku ledna silně zatížila zlato a stlačila ceny žlutého kovu až na 2 000 USD za unci.
Zlato se však odrazilo od svých minim z roku 2024, protože zhoršující se geopolitická situace na Blízkém východě podnítila nákupy bezpečných přístavů. Ceny kovů podpořily také sázky na to, že Fed nakonec v letošním roce uvolní měnovou politiku.
Spotové zlato vzrostlo o 0,4 % na 2 029,53 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru vzrostly do 00:34 SEČ

Čeká se na americký HDP a inflaci, sázky na březnové snížení sazeb se snižují
Pozornost se nyní soustředí na údaje o hrubém domácím produktu USA za čtvrté čtvrtletí, které budou zveřejněny tento čtvrtek a které by měly ukázat určité ochlazení celkového růstu.
Jakékoli známky odolnosti americké ekonomiky však pravděpodobně poskytnou Fedu větší prostor pro delší udržování vyšších sazeb. Všeobecně se očekává, že centrální banka bude na svém zasedání příští týden držet sazby na 23letém maximu.
Ještě předtím však budou tento pátek zveřejněny údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu -, které by měly znovu potvrdit, že inflace zůstala v prosinci lepkavá.
Známky lepivé inflace v USA a síly na trhu práce spolu s jestřábími varováními představitelů Fedu způsobily, že obchodníci do značné míry změnili sázky na březnové snížení sazeb. Tento obrat částečně vyvolal prudké ztráty cen zlata na začátku ledna.
Vysoké sazby nevěstí pro zlato nic dobrého vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investice do žlutého kovu. Tento obchod omezil jakýkoli výraznější růst cen zlata v posledních dvou letech.
Měď díky nadějím Číny vyskočila o téměř 1 %
Futures kontrakty na měď s expirací v březnu vzrostly o téměř 1 % na 3,7823 USD a uhradily tak většinu svých letošních ztrát.

Zisky mědi sledovaly širší růst na čínských finančních trzích poté, co agentura Bloomberg informovala, že Peking zvažuje balíček podpory pro pevninské akcie ve výši 2 bilionů jüanů
Tato zpráva zvýšila optimismus ohledně další podpory čínské ekonomiky, což by mohlo v nadcházejících měsících udržet silnou poptávku po mědi v zemi.
Hospodářské zpomalení v Číně bylo v posledních dvou letech hlavní přítěží pro ceny mědi, protože trhy byly stále opatrnější kvůli možnému oslabení chuti země po červeném kovu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky