let až po současný status technologického gigantu s hodnotou 1,6 bilionu dolarů byl podívanou plnou inovací, riskování a absolutního odhodlání. Mnozí přičítají jedinečnému stylu vedení zakladatele Jeffa Bezose zásluhu na nebývalém tempu, jakým se společnost rozrostla a stala se “obchodem se vším”.
Bezos, podnikatel proslulý jako pravděpodobně nejneobvyklejší vůdce naší éry, předal v roce 2021 svůj štafetový kolík Andymu Jassymu. Nedávno se Jassy v rozhovoru pro časopis Fortune na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu podělil o své zkušenosti ze spolupráce s Bezosem a lekce z vedení, které zdědil, označil za “šťastné”.
Andy Jassy, který dlouhá léta působil jako Bezosův zástupce, zdůraznil čtyři výrazné vlastnosti Jeffa Bezose, které podle něj nesmírně přispěly k formování firemní kultury a strategického směřování společnosti Amazon – velké myšlení, udržování vysokých standardů, dlouhodobá strategie a trpělivost a otevřenost a zvídavost.

Velké myšlení
Důležitou součástí manifestu společnosti Amazon, který sestavil sám Bezos, je “myslet ve velkém”. Podle Jassyho se tato zásada projevila v nesčetných případech. Několikrát, když týmy představily rozumné nápady, byly Bezosem dotlačeny k tomu, aby koncept ještě více rozšířily.
Jassy řekl: “Není příliš mnoho jiných větších myslitelů, než je Jeff Bezos.” Již v roce 1997 Bezos deklaroval své ambice rozšířit nabídku společnosti i mimo oblast knih.
Vysoké standardy
Jassy si myslel, že má vysoké nároky, dokud nesledoval, jak Bezos komunikuje s lidmi kolem sebe. I když se kritická zpětná vazba zdála zpočátku nepřiměřená, Bezos našel způsob, jak inspirovat zaměstnance, aby splnili jeho očekávání a odvedli co nejlepší práci, řekl Jassy.
„Když jsem Jeffa sledoval, nikdy jsem neviděl nikoho s vyššími nároky,“ řekl Jassy.
Bezos čelil kritice za tato mimořádně vysoká očekávání, která si údajně trvale vybírala intenzivní daň na fyzickém a duševním zdraví zaměstnanců. Jassy nicméně vyzdvihl Bezosův přístup, který inspiroval zaměstnance ke skvělé práci, jež pomohla k úspěchu společnosti Amazon.
„Opravdu chytří, motivovaní, talentovaní a ambiciózní lidé se budou snažit dosáhnout těchto cílů,“ řekl Jassy. „Bezos měl způsob, jak stanovit opravdu vysoké standardy, a pak se všichni opravdu snažili a usilovali o dosažení těchto standardů.“

Dlouhodobá strategie a trpělivost
Jassy obdivoval Bezosovu schopnost být „strategicky trpělivý a takticky netrpělivý“.
„Jeho přesvědčení o dlouhodobé vizi a o tom, kam chce něco dovést, a to i tehdy, když mu lidé říkají, že to není možné … věří, že to možné je, a je v této vizi tvrdohlavý,“ řekl Jassy. Přesto měl stále talent pro rychlé přijímání chytrých rozhodnutí, protože „na rychlosti vždy hodně záleží“ u technologických společností.
To je složitá rovnováha. Bezos sice od počátků Amazonu plánoval expandovat i mimo oblast knih, ale trvalo roky, než e-commerce gigant postupně přidal dostatek nových kategorií produktů, aby se stal „obchodem se vším“. Jednotku Amazon Web Services, která je nyní nejziskovějším segmentem společnosti, spustil až v roce 2006.
„Velké věci začínají v malém. I ten největší dub začíná od žaludu,“ řekl Bezos v rozhovoru v roce 2017. „Musíte být ochotni nechat ten žalud vyrůst v malou sazeničku a nakonec v malý stromek a pak z něj možná jednoho dne bude velký samostatný podnik.“
Otevřenost a zvídavost
Zásady vedení společnosti Amazon říkají, že dobří lídři by měli „vyhledávat různé perspektivy a pracovat na vyvracení svých přesvědčení“. S tím souvisí i to, že Bezos je známý tím, že s vyjádřením svého názoru čeká až do konce jednání.
„Nikdy jsem se nesetkal s někým, kdo by se učil tak jako on,“ řekl Jassy a popsal Bezose jako „otevřeného a zvědavého při poznávání nových oblastí a nových témat a názorů“. To znamená pohodlí při myšlence neúspěchu, zejména jako přirozeného výsledku experimentování a inovací.
„Neúspěch k inovacím neodmyslitelně patří. Není to možnost,“ napsal Bezos v dopise akcionářům v roce 2013.
„Skvělí lídři neustále naslouchají dalším podnětům – lidem uvnitř firmy i mimo ni – a neustále upravují své názory a nápady, jakmile se dozvědí více,“ řekl Jassy a dodal: „Neměli byste mít jeden názor a držet se ho navždy.“
Závěrem lze říci, že výjimečná cesta společnosti Amazon k tomu, aby se stala předním světovým technologickým kolosem, byla z velké části poháněna jedinečnou vizí jejího zakladatele Jeffa Bezose. Jeho charakteristické vůdčí vlastnosti – velké myšlení, udržování vysokých standardů, dlouhodobá strategie a trpělivost a otevřená a zvídavá povaha – nejenže formovaly kolosální úspěchy společnosti Amazon, ale také ovlivnily celou generaci podnikatelů po celém světě. Pod vedením Andyho Jassyho bude společnost Amazon pokračovat ve svém růstu, který se bude řídit zásadami stanovenými Bezosem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky