Klíčové body
- Údaje o inflaci v USA
- Hospodářské výsledky velkých amerických firem
- Ceny ropy jsou v centru pozornosti
Pokračuje také výsledková sezóna, ceny ropy budou zřejmě i nadále kolísavé a Spojené království a Japonsko zveřejní ostře sledované ekonomické údaje. Zde je přehled toho, co potřebujete vědět na začátek týdne.
Údaje o inflaci v USA
Poté, co nedávné silné údaje o zaměstnanosti a růstu způsobily, že trhy odsunuly naděje na načasování snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému, se bude veškerá pozornost upírat na úterní zprávu o inflaci za leden.
Jakékoli známky toho, že se cenové tlaky obnovují, by mohly sázky na snížení sazeb posunout ještě dále do budoucnosti.
Ekonomové očekávají zvýšení spotřebitelských cen o 0,2 % oproti předchozímu měsíci, což představuje meziroční nárůst o 2,9 %. Základní inflace by se měla oproti předchozímu roku zvýšit o 3,8 %.
Pozorovatelé trhu budou mít během týdne také možnost vyslechnout několik představitelů Fedu, včetně prezidenta richmondského Fedu Thomase Barkina, prezidenta atlantského Fedu Raphaela Bostice a šéfky sanfranciského Fedu Mary Dalyové.
Ekonomický kalendář zahrnuje také údaje o maloobchodních tržbách za leden ve čtvrtek spolu s týdenní zprávou o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti, zatímco v pátek bude zveřejněna zpráva o inflaci cen výrobců a předběžné údaje o spotřebitelském sentimentu.

Hospodářské výsledky velkých amerických firem
Výsledková sezóna pokračuje i v nadcházejícím týdnu poté, co index S&P 500 v pátek poprvé uzavřel nad hranicí 5 000 a Nasdaq se krátce obchodoval nad hranicí 16 000, k čemuž přispěly ty největší společnosti a akcie čipových společností včetně Nvidia
Po zveřejnění výsledků přibližně dvou třetin společností z indexu S&P 500 nyní podle údajů LSEG odhaduje Wall Street růst zisku za čtvrté čtvrtletí o 9,0 % oproti očekávání 4,7% růstu k 1. lednu, zatímco 81 % společností překonává odhady, zatímco v předchozích čtyřech sledovaných obdobích to bylo v průměru 76 %, uvádí agentura Reuters.
Investoři budou v úterý očekávat výsledky společností Shopify
Ceny ropy
Zdá se, že ceny ropy zůstanou v nadcházejících dnech volatilní poté, co se v pátek usadily výše a připsaly si týdenní zisk 6 %.
Ceny byly podpořeny zvýšenými obavami ohledně dodávek z Blízkého východu v souvislosti s pokračujícím konfliktem v regionu a s výraznými plánovanými i neplánovanými odstávkami amerických rafinérií, které omezily trhy s produkty.
Týdenní zisky následovaly po 7% ztrátě v předchozím týdnu.
„Domníváme se, že tento typ širokých týdenních cenových výkyvů bude i nadále charakterizovat trhy s ropou po zbytek tohoto měsíce, pokud nedojde k významným býčím zprávám z Blízkého východu, které by si vynutily úpravu globálních ropných bilancí,“ řekl agentuře Reuters Jim Ritterbusch, prezident společnosti Ritterbusch and Associates LLC v Galeně ve státě Illinois.

Údaje ze Spojeného království
Ve Velké Británii budou v nadcházejícím týdnu zveřejněny ostře sledované údaje o zaměstnanosti, inflaci a růstu, přičemž investoři se budou snažit určit načasování prvního snížení úrokových sazeb Bank of England.
Očekává se, že úterní zpráva o zaměstnanosti ukáže, že růst mezd se s ochlazením trhu práce zmírňuje, ale pro BoE může zůstat stále příliš vysoký.
Středeční údaje o CPI by mohly výhled měnové politiky dále zkomplikovat. BoE počítá s tím, že inflace se letos vrátí ke svému 2% cíli, ale varovala, že ve třetím čtvrtletí by mohla opět vzrůst.
Ve čtvrtek údaje o HDP ukáží, jak zvýšené úrokové sazby nadále ovlivňují ekonomiku, která ve druhé polovině loňského roku stagnovala.
Japonský HDP
Japonsko ve čtvrtek zveřejní předběžné údaje o HDP, přičemž se očekává, že po poklesu ve třetím čtvrtletí došlo ve čtvrtém čtvrtletí k oživení růstu, protože inflace zatížila výdaje domácností a zpomalily se podnikové investice.
Údaje budou pozorně sledovány, protože trhy zvyšují sázky na ukončení politiky záporných úrokových sazeb Bank of Japan, která je v platnosti od roku 2016. BOJ připravuje půdu pro ukončení záporných sazeb do dubna.
Údaje o HDP také pravděpodobně naznačí, že japonská ekonomika se posunula na čtvrté místo v celosvětovém měřítku za USA, Čínu a Německo.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky