Evropské firmy jako Flutter Entertainment a Amer Sports hledají cesty k prodeji akcií na americkém trhu kvůli silným kapitálovým trhům a vysokým investičním výnosům.
Americké trhy lákají evropské společnosti díky vyšší likviditě a sofistikovaným investorům, kteří nabízejí vyšší ocenění a zájem o akcie.
Akcie evropských firem, jako je Arm Holdings a Birkenstock, zaznamenaly růst po vstupu na newyorský trh, což ukazuje na přitažlivost amerického trhu.
Přestože pro některé společnosti může být kótování v USA výhodné, ostatní zvažují různé faktory, jako je odvětví a tržní potenciál.
Nejnovějším přírůstkem přes oceán je britská společnost Flutter Entertainment, mateřská společnost mimo jiné společnosti FanDwet, významného subjektu pro sportovní sázení. Sekundární listing společnosti Flutter debutoval na newyorském trhu 29. ledna a společnost okamžitě vyjádřila přání, aby se Spojené státy staly místem jejího hlavního kotování.
V souladu s tímto trendem následovalo několik dalších evropských podniků. Finská společnost Amer Sports, vlastník významných značek, jako jsou tenisové rakety Wilson a lyže Solomon, se na newyorskou burzu dostala 31. ledna. Další pozoruhodné společnosti, jako například německý výrobce sandálů Birkenstock a britský návrhář čipů Arm Holdings, vstoupily na americký trh právě v předchozím roce. Výmluvným důkazem přitažlivosti, kterou Spojené státy pro zahraniční společnosti mají, je skutečnost, že podíl těchto podniků na newyorské burze vzrostl z 18 % v roce 2020 na značných 25 % v předchozím roce 2023.
Zdroj: Bloomberg
To, co tyto organizace láká k americkým břehům, jsou však vnější faktory: robustní kapitálové trhy, kulturně zakořeněné prostředí pro retailové investice a historicky působivé investiční výsledky. Záviděníhodná výkonnost indexu S&P 500 slouží k podtržení přitažlivosti, když za posledních pět let dosáhl zisku 78 %. Pro srovnání, index MSCI World vykazuje za stejné období nárůst o 57 %. Rozdíl je ještě výraznější při srovnání s výkonností britského indexu FTSE 100 nebo indexu Euro Stoxx.
Nedávná historie amerických kotací tento pozitivní trend podtrhuje. Například akcie společnosti Arm Holdings vylétly z počátečních 63 USD při primární veřejné nabídce (IPO) v září na krásných 110 USD, což představuje pozoruhodný 75% nárůst. Podobně se Birkenstock, který se zpočátku propadl ze své debutové ceny 46 USD v říjnu, nyní obchoduje kolem hranice 50 USD. Také společnosti Flutter Entertainment a Amer Sports zaznamenaly krátce po svém IPO růst svých akcií.
To pochopitelně vyvolalo spekulace o tom, zda by neměly následovat další evropské společnosti. Ropné giganty BP a Shell, které se v současné době obchodují se značným diskontem v poměru ceny k zisku ve srovnání se svými americkými protějšky, společnostmi Exxon Mobil a Chevron, by mohly být považovány za potenciální kandidáty na tento posun.
Ne všichni však s tímto návrhem souhlasí. Kat Kravtsov, expertka na kapitálové trhy z PwC v Londýně, varuje před bezhlavým vstupem na americkou burzu, aniž by vzala v úvahu širší souvislosti. Podle Kravtsova zůstávají nejdůležitějšími faktory klíčové ukazatele, jako jsou peněžní toky a návratnost aktiv. Tvrdí, že vzhledem ke zmenšujícímu se světu investorů není pro většinu z nich investování v jakékoli lokalitě problém. Na ocenění tak mají největší vliv tržní fundamenty. Klíčovou otázkou pro každou organizaci, která zvažuje změnu místa kotace, je tedy: “Který trh lépe rozumí mému odvětví a mému příběhu?”.
Zdroj: AP Photo
Analýza v tomto duchu by společnosti Shell nebo BP pravděpodobně neprospěla, protože pouhé stažení z londýnské burzy a uvedení na burzu v New Yorku pravděpodobně nepovede k vyššímu ocenění. Obě tyto společnosti mají dobře zavedené příběhy a ukazatele, které jsou již k dispozici americkým investorům, kteří drží jejich americké depozitní certifikáty.
Je také důležité poznamenat, že ne každá evropská společnost, která se obchoduje na mezinárodním trhu, zažívá cenový diskont. V této souvislosti se farmaceutická společnost Pfizer, která je kótovaná na americkém trhu, obchoduje za 12násobek forwardových zisků, zatímco britská AstraZeneca za 15násobek.
Michael Harris, globální ředitel kapitálových trhů na newyorské burze, tvrdí, že kótování na americkém trhu nemusí být vhodné pro každou společnost: “Bude to analýza každé společnosti zvlášť,” říká. Navíc zdůrazňuje závažnost tohoto rozhodnutí a uvádí: “Rozhodování o tom, kde bude společnost kótována, není lehké.”
Vzhledem k tomu, že Velká Británie pracuje na změně svých pravidel pro kótování, aby usnadnila proces společnostem, které chtějí prodávat akcie, zdá se, že brexit ovlivnil lesk Londýna jako hlavního místa pro získávání peněz v Evropě. Oddělení EU a Spojeného království má potenciální dopady na další klíčová finanční centra na kontinentu, jako je Paříž a Amsterdam, protože společnosti musí čelit výzvě, aby se pohybovaly ve dvou různých regulačních prostředích.
Zatímco se evropské a britské trhy potýkají s těmito problémy, americké trhy se zdají být pro evropské společnosti atraktivní díky většímu objemu likvidity, sofistikovaným investorům a specializovaným fondům, které by byly ochotny zaplatit prémii za akcie perspektivních společností. Z možností financování, které nabízí americký trh, by navíc mohly těžit zejména technologické a přírodovědné společnosti.
Dobrým příkladem je zkušenost společnosti Arm. Společnost Arm dodává společnosti Apple a v roce 2016 byla stažena z londýnské burzy, když ji získala japonská investiční společnost SoftBank. S příchodem umělé inteligence, která zvýšila hodnotu společnosti, se výkonnost akcií – po opětovném uvedení na americkou burzu – nezměnila na nic jiného než na hvězdnou. Při únorovém oznámení výsledků se cena akcií společnosti Arm Holdings plc (ARM) oproti stavu z 1. ledna zdvojnásobila.
ARM
Arm Holdings plc
NasdaqGS
$131.04
$1.01
0.76%
Silné zastoupení v USA může být také výhodným základem pro vstup na americký trh. Společnost Birkenstock Holding plc (BIRK), ačkoli je hluboce zakořeněna ve svém německém dědictví, zaznamenala, že více než polovina jejích celosvětových tržeb pochází z USA, než se rozhodla vstoupit na newyorský burzovní trh.
BIRK
Birkenstock Holding plc
NYSE
$56.44
$0.36
0.64%
Finanční obchodní platforma Plus500 hovořila o svém přesvědčení, že kótování v USA jí může pomoci získat lepší ocenění. Společnost Pearson, největší vzdělávací společnost na světě, rovněž navrhla přesunout svou základnu z Londýna do USA, kde již realizuje dvě třetiny svých tržeb a kde sídlí její největší zákazníci. Na žádost o komentář však mluvčí společnosti Pearson poznamenal: “Jsme hrdí na naši londýnskou burzu a na přístup, který poskytuje investorům po celém světě. Ve Spojených státech máme také kótovaný ADR.”
Michael Harris z newyorské burzy říká, že kótování na burze v USA může také přilákat větší počet institucionálních investorů a obrovskou skupinu drobných investorů, což obojí působí jako hlavní lákadlo pro společnosti, které se chtějí přesunout. Pro ostatní trhy by tak bylo těžké jej překonat. Harris k tomu dodává: “Vzhledem k tomu, že Spojené státy jsou mnohem větší, jsou pro společnosti atraktivnější.” Předpovídá, že tento trend bude pokračovat, a komentuje to slovy: “Momentum nám bude pravděpodobně i nadále nakloněno.”
Nejnovějším přírůstkem přes oceán je britská společnost Flutter Entertainment, mateřská společnost mimo jiné společnosti FanDwet, významného subjektu pro sportovní sázení. Sekundární listing společnosti Flutter debutoval na newyorském trhu 29. ledna a společnost okamžitě vyjádřila přání, aby se Spojené státy staly místem jejího hlavního kotování.V souladu s tímto trendem následovalo několik dalších evropských podniků. Finská společnost Amer Sports, vlastník významných značek, jako jsou tenisové rakety Wilson a lyže Solomon, se na newyorskou burzu dostala 31. ledna. Další pozoruhodné společnosti, jako například německý výrobce sandálů Birkenstock a britský návrhář čipů Arm Holdings, vstoupily na americký trh právě v předchozím roce. Výmluvným důkazem přitažlivosti, kterou Spojené státy pro zahraniční společnosti mají, je skutečnost, že podíl těchto podniků na newyorské burze vzrostl z 18 % v roce 2020 na značných 25 % v předchozím roce 2023.To, co tyto organizace láká k americkým břehům, jsou však vnější faktory: robustní kapitálové trhy, kulturně zakořeněné prostředí pro retailové investice a historicky působivé investiční výsledky. Záviděníhodná výkonnost indexu S&P 500 slouží k podtržení přitažlivosti, když za posledních pět let dosáhl zisku 78 %. Pro srovnání, index MSCI World vykazuje za stejné období nárůst o 57 %. Rozdíl je ještě výraznější při srovnání s výkonností britského indexu FTSE 100 nebo indexu Euro Stoxx.Nedávná historie amerických kotací tento pozitivní trend podtrhuje. Například akcie společnosti Arm Holdings vylétly z počátečních 63 USD při primární veřejné nabídce v září na krásných 110 USD, což představuje pozoruhodný 75% nárůst. Podobně se Birkenstock, který se zpočátku propadl ze své debutové ceny 46 USD v říjnu, nyní obchoduje kolem hranice 50 USD. Také společnosti Flutter Entertainment a Amer Sports zaznamenaly krátce po svém IPO růst svých akcií.To pochopitelně vyvolalo spekulace o tom, zda by neměly následovat další evropské společnosti. Ropné giganty BP a Shell, které se v současné době obchodují se značným diskontem v poměru ceny k zisku ve srovnání se svými americkými protějšky, společnostmi Exxon Mobil a Chevron, by mohly být považovány za potenciální kandidáty na tento posun.Ne všichni však s tímto návrhem souhlasí. Kat Kravtsov, expertka na kapitálové trhy z PwC v Londýně, varuje před bezhlavým vstupem na americkou burzu, aniž by vzala v úvahu širší souvislosti. Podle Kravtsova zůstávají nejdůležitějšími faktory klíčové ukazatele, jako jsou peněžní toky a návratnost aktiv. Tvrdí, že vzhledem ke zmenšujícímu se světu investorů není pro většinu z nich investování v jakékoli lokalitě problém. Na ocenění tak mají největší vliv tržní fundamenty. Klíčovou otázkou pro každou organizaci, která zvažuje změnu místa kotace, je tedy: “Který trh lépe rozumí mému odvětví a mému příběhu?”.Analýza v tomto duchu by společnosti Shell nebo BP pravděpodobně neprospěla, protože pouhé stažení z londýnské burzy a uvedení na burzu v New Yorku pravděpodobně nepovede k vyššímu ocenění. Obě tyto společnosti mají dobře zavedené příběhy a ukazatele, které jsou již k dispozici americkým investorům, kteří drží jejich americké depozitní certifikáty.Je také důležité poznamenat, že ne každá evropská společnost, která se obchoduje na mezinárodním trhu, zažívá cenový diskont. V této souvislosti se farmaceutická společnost Pfizer, která je kótovaná na americkém trhu, obchoduje za 12násobek forwardových zisků, zatímco britská AstraZeneca za 15násobek.Michael Harris, globální ředitel kapitálových trhů na newyorské burze, tvrdí, že kótování na americkém trhu nemusí být vhodné pro každou společnost: “Bude to analýza každé společnosti zvlášť,” říká. Navíc zdůrazňuje závažnost tohoto rozhodnutí a uvádí: “Rozhodování o tom, kde bude společnost kótována, není lehké.”Vzhledem k tomu, že Velká Británie pracuje na změně svých pravidel pro kótování, aby usnadnila proces společnostem, které chtějí prodávat akcie, zdá se, že brexit ovlivnil lesk Londýna jako hlavního místa pro získávání peněz v Evropě. Oddělení EU a Spojeného království má potenciální dopady na další klíčová finanční centra na kontinentu, jako je Paříž a Amsterdam, protože společnosti musí čelit výzvě, aby se pohybovaly ve dvou různých regulačních prostředích.Zatímco se evropské a britské trhy potýkají s těmito problémy, americké trhy se zdají být pro evropské společnosti atraktivní díky většímu objemu likvidity, sofistikovaným investorům a specializovaným fondům, které by byly ochotny zaplatit prémii za akcie perspektivních společností. Z možností financování, které nabízí americký trh, by navíc mohly těžit zejména technologické a přírodovědné společnosti.Dobrým příkladem je zkušenost společnosti Arm. Společnost Arm dodává společnosti Apple a v roce 2016 byla stažena z londýnské burzy, když ji získala japonská investiční společnost SoftBank. S příchodem umělé inteligence, která zvýšila hodnotu společnosti, se výkonnost akcií – po opětovném uvedení na americkou burzu – nezměnila na nic jiného než na hvězdnou. Při únorovém oznámení výsledků se cena akcií společnosti Arm Holdings plc oproti stavu z 1. ledna zdvojnásobila. Silné zastoupení v USA může být také výhodným základem pro vstup na americký trh. Společnost Birkenstock Holding plc , ačkoli je hluboce zakořeněna ve svém německém dědictví, zaznamenala, že více než polovina jejích celosvětových tržeb pochází z USA, než se rozhodla vstoupit na newyorský burzovní trh. Finanční obchodní platforma Plus500 hovořila o svém přesvědčení, že kótování v USA jí může pomoci získat lepší ocenění. Společnost Pearson, největší vzdělávací společnost na světě, rovněž navrhla přesunout svou základnu z Londýna do USA, kde již realizuje dvě třetiny svých tržeb a kde sídlí její největší zákazníci. Na žádost o komentář však mluvčí společnosti Pearson poznamenal: “Jsme hrdí na naši londýnskou burzu a na přístup, který poskytuje investorům po celém světě. Ve Spojených státech máme také kótovaný ADR.”Michael Harris z newyorské burzy říká, že kótování na burze v USA může také přilákat větší počet institucionálních investorů a obrovskou skupinu drobných investorů, což obojí působí jako hlavní lákadlo pro společnosti, které se chtějí přesunout. Pro ostatní trhy by tak bylo těžké jej překonat. Harris k tomu dodává: “Vzhledem k tomu, že Spojené státy jsou mnohem větší, jsou pro společnosti atraktivnější.” Předpovídá, že tento trend bude pokračovat, a komentuje to slovy: “Momentum nám bude pravděpodobně i nadále nakloněno.”