Klíčové body
- Ropa poklesla poté, co průmyslová zpráva poukázala na výrazný nárůst zásob v USA
- Ceny zlata se ve středu během asijského obchodování držely v úzkém rozpětí
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve středu rozšířily pokles z 11měsíčních maxim kvůli slabé náladě z Číny
Ropa klesá, protože zpráva z průmyslu ukazuje, že zásoby v USA jsou velké
Poté, co průmyslová zpráva poukázala na výrazný nárůst zásob v USA, ropa dále klesala a na širších trzích se před koncem čtvrtletí projevilo oslabení.
Cena ropy Brent po úterním poklesu o 0,6 % klesla směrem k 85 dolarům za barel, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala pod úrovní 81 dolarů. Průmyslem financovaný Americký ropný institut uvedl, že celostátní zásoby se minulý týden zvýšily o 9,3 milionu barelů, podle lidí obeznámených s údaji. API rovněž oznámil nárůst zásob ropy v uzlu Cushing v Oklahomě o 2,4 milionu barelů, ačkoli zásoby benzínu se snížily.
Pokud by to potvrdily vládní údaje, které mají být zveřejněny později ve středu, zaznamenala by úroveň ropy v Cushingu největší týdenní přírůstek v barelovém vyjádření od ledna 2023. Zásoby benzinu by mezitím klesaly již osmý týden, což je nejdelší série poklesů za téměř rok.
Širší finanční trhy byly slabší, což mělo vliv na ropu a další komodity, jako je měď. Akciové trhy v Asii se vyvíjely smíšeně poté, co americké benchmarky v poslední půlhodině obchodování umazaly zisky, protože investoři rebalancovali svá portfolia.
Ropa v tomto čtvrtletí rostla poté, co se vymanila z úzkého rozpětí, které se drželo v prvních měsících roku. Geopolitická nejistota v souvislosti s útoky ukrajinských dronů na ruskou ropnou infrastrukturu a prodloužené omezování dodávek ze strany OPEC+ podpořily ceny, ačkoli náročný hospodářský výhled v Číně a silný růst dodávek mimo OPEC zůstávají negativním vlivem.

„Ve druhém čtvrtletí bychom měli být svědky mírně napjatějšího trhu, vzhledem k tomu, že dobrovolné škrty OPEC+ se prodlužují,“ a vzhledem k tomu, že se zvyšuje poptávka, uvedl Sean Lim, analytik RHB Investment Bank Bhd v Kuala Lumpuru. Přesto jsou ceny „stále méně citlivé a reagují na jakékoli prodloužení dobrovolných škrtů“.
Ceny zlata se pohybují v rozmezí, protože dolar dominuje před dalšími náznaky vývoje sazeb
Ceny zlata se ve středu během asijského obchodování držely v úzkém rozpětí, protože noční oživení bylo do značné míry zastaveno silným dolarem před dalšími klíčovými signály o inflaci a úrokových sazbách.
Žlutý kov se propadl z rekordních maxim za poslední dva týdny, protože holubičí signály z ostatních významných centrálních bank udržovaly obchodníky do značné míry nakloněné dolaru. Dolarový index v asijském obchodování mírně vzrostl a byl na dohled jednoměsíčního maxima.
Spotové zlato se ustálilo na hodnotě 2 179,98 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu mírně vzrostly na 2 178,60 USD za unci 00:25 SELČ

Zatímco ceny zlata v nočním obchodování zaznamenaly určité zisky, jakoukoli další růstovou dynamiku otupil přetrvávající silný dolar.
Obchodníci zůstali do značné míry nakloněni dolaru poté, co holubičí signály ze Švýcarské národní banky a Bank of England přikovaly zelenou bankovku jako jedinou vysoce výnosnou měnu s nízkým rizikem.
Očekávání klíčových údajů o indexu cen PCE – což je Fedem preferovaný ukazatel inflace – a komentáře vrcholných představitelů Fedu koncem tohoto týdne rovněž podnítily toky do dolaru, zejména když obchodníci očekávali další náznaky ohledně snižování úrokových sazeb v USA.
Stále se však očekává, že Fed začne snižovat sazby až od června, přičemž zlato by mělo v mezidobí zaznamenat jen omezený růst. Očekává se, že žlutý kov bude ke konci roku stále těžit z nižších úrokových sazeb.
Z dalších drahých kovů futures na platinu vzrostly o 0,1 % na 918,50 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,2 % na 24,573 USD za unci.
Ceny mědi se sunou níže, protože výhled pro Čínu zůstává slabý
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve středu rozšířily pokles z 11měsíčních maxim, protože nálada vůči hlavnímu dovozci Číně zůstává převážně slabá.

Tříměsíční futures na měď na londýnské burze kovů klesly o 0,4 % na 8836,00 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA klesly o 0,3 % na 3,9932 USD za libru.
Středeční údaje ukázaly, že čínské průmyslové zisky v prvních dvou měsících roku 2024 vzrostly o 10,2 %. Většina tohoto nárůstu však byla způsobena nižší srovnávací základnou z předchozího roku.
Optimismus ohledně čínské poptávky v posledních seancích rovněž ochabl, neboť údaje o zásobách ukázaly, že čínské zásoby mědi zůstávají v roce 2024 zatím vysoké. To vyvážilo naděje na šok z nabídky mědi poté, co několik významných čínských rafinerií signalizovalo plány na snížení produkce.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky