Klíčové body
- Ropa si udržela pokles, protože známky makroekonomické slabosti zastínily široce očekávané prodloužení omezení těžby ze strany OPEC+.
- Ceny zlata se v úterý v asijském obchodování příliš nepohnuly a zůstaly na dohled od rekordních maxim.
- Ceny mědi se v reakci na převážně neuspokojivé ekonomické signály od hlavního dovozce Číny pohnuly jen málo.
Ropa si drží pokles, protože makroekonomické obavy převažují nad omezením dodávek ze strany OPEC+
Ropa si udržela pokles, protože známky makroekonomické slabosti – zejména v největším dovozci Číně – zastínily široce očekávané prodloužení omezení těžby ze strany OPEC+.
Globální benchmark Brent se po pondělním poklesu o 0,9 % pohyboval poblíž 83 USD za barel, zatímco West Texas Intermediate se obchodoval pod 79 USD. Širší trhy zůstaly před zveřejněním údajů o zaměstnanosti v USA a výroků představitelů Federálního rezervního systému utlumené, přičemž výhled zkalil i chmurný výhled pro Čínu.
Ropa se nachází na pomalém vzestupu, díky němuž ropa Brent v letošním roce posílila o zhruba 7 %, k čemuž přispělo napětí na Blízkém východě a omezování dodávek ze strany OPEC+. Tento optimismus byl zmírněn silnou produkcí mimo kartel, nejistým výhledem poptávky v Číně a snížením očekávání, kdy centrální banky začnou uvolňovat měnovou politiku.

Čína stanovila svůj roční růstový cíl na zhruba 5 %, což zvýšilo očekávání, že úředníci uvolní další stimuly ve snaze zvýšit důvěru ve zpomalující ekonomiku. Země si také stanovila ambicióznější cíl snížit v letošním roce množství energie potřebné k hospodářské expanzi neboli energetickou náročnost.
Růstový cíl „představuje vyšší laťku do té míry, že Čína ztrácí vítr z plachet postpandemického oživení a příznivou základnu,“ uvedl Vishnu Varathan, vedoucí asijského oddělení ekonomiky a strategie Mizuho Bank Ltd. v Singapuru. Ropa by mohla najít podporu, „pokud budou vládní výdaje směřovat převážně do průmyslu, kde je citlivost na ropu vyšší,“ řekl.
Jednání o přerušení bojů ve válce mezi Izraelem a Hamásem stále váznou. Mezitím byla další kontejnerová loď – MSC Sky II – napadena v Rudém moři jemenskými povstalci z hnutí Houthi.
OPEC a jeho spojenci v neděli prodloužili snížení těžby o zhruba 2 miliony barelů denně do konce června, což byl krok, který byl všeobecně očekáván. Poté budou škrty skupiny postupně ukončovány v závislosti na podmínkách na trhu, uvedl sekretariát OPEC.
Ceny zlata se pohybují v blízkosti rekordních hodnot; očekává se další náznaky vývoje sazeb
Ceny zlata se v úterý v asijském obchodování příliš nepohnuly a zůstaly na dohled od rekordních maxim, protože nejistota ohledně světové ekonomiky a některé sázky na brzké snížení úrokových sazeb způsobily prudké roztání cen kovů.
Nyní se však zdá, že se rally zastavila před dalšími signály o americké ekonomice, zejména před komentáři Federálního rezervního systému a před klíčovými údaji z trhu práce, které mají být zveřejněny koncem týdne.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 118,59 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu se do 00:40 SEČ
Poptávku po žlutém kovu podpořily některé ukazatele, podle kterých se americká ekonomika ochlazuje, zatímco známky recese v Evropě a Japonsku spolu s neuspokojivými prognózami růstu z Číny rovněž přispěly k poptávce po bezpečném přístavu.

Powellova výpověď, údaje o mzdách dodávají atmosféru opatrnosti
Další zisky zlata však brzdilo očekávání dalších náznaků ohledně amerických úrokových sazeb, zejména ze strany předsedy Fedu Jeroma Powella v tomto týdnu.
Powell bude ve středu vypovídat před Kongresem, přičemž analytici očekávají, že předseda Fedu do značné míry zachová svou jestřábí rétoriku.
Po Powellovi se očekává, že další náznaky o trhu práce poskytnou páteční údaje o mzdách mimo zemědělský sektor, které jsou pro Fed rovněž klíčovým faktorem při úpravě úrokových sazeb.
Vysoké americké úrokové sazby zůstávají klíčovým rizikovým faktorem pro ceny zlata a omezují případné pokusy žluté barvy s rekordními hodnotami. Vyšší sazby vyvíjejí tlak na zlato tím, že zvyšují oportunitní náklady investice do žlutého kovu.
Ostatní drahé kovy tento týden také zaznamenaly určité, i když pomíjivé zisky. Futures na platinu klesly o 0,7 % na 896,60 USD za unci poté, co krátce pokořily hranici 900 USD, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,2 % na 24,040 USD za unci.
Měď se utlumila, protože čínské ekonomické cíle nejsou dostatečně přesvědčivé
Mezi průmyslovými kovy futures na měď s expirací v květnu klesly o 0,1 % na 3,8507 USD za libru.

Ceny červeného kovu se v reakci na převážně neuspokojivé ekonomické signály od hlavního dovozce Číny pohnuly jen málo.
Peking stanovil pro rok 2024 cíl 5 % HDP – stejný jako v roce 2023, přičemž nabídl další přísliby politické podpory ekonomiky. Nedostatek jasných a konkrétních opatření na podporu růstu však vzbudil nad Čínou jen malou radost.
Samostatné údaje také ukázaly, že čínský sektor služeb rostl v únoru méně, než se očekávalo, což představuje pokračující slabost ekonomiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky