Klíčové body
- Ropa se po největším růstu za poslední týden ustálila
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně klesly
- Ceny mědi klesají z 11měsíčních maxim, protože nálada v Číně se zhoršuje
Ropa si drží náskok díky omezením ze strany OPEC+ a geopolitice v centru pozornosti
Ropa se po největším růstu za poslední týden ustálila, protože OPEC+ potvrdí svou politiku snižování těžby na pozadí napětí na Blízkém východě a v Rusku.
Globální benchmark Brent se po pondělním růstu o 1,6 % obchodoval pod hranicí 87 USD za barel, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 82 USD. Podle několika národních představitelů delegáti OPEC+ nevidí potřebu měnit politiku dodávek na přezkumném zasedání příští týden, přičemž kvóty platné do června se ukázaly jako účinné. Hútíové obnovili hrozby vůči Saúdské Arábii, pokud podpoří americké údery.
Ropa v tomto čtvrtletí zatím vzrostla o téměř 13 % poté, co se vymanila z úzkého rozpětí, v němž se pohybovala prvních několik měsíců. Útoky Ukrajiny na ruské rafinerie napomohly ziskům spolu se známkami posílení na některých trzích s produkty včetně benzinu. Celkově pozitivní výhled trhu podnítil hedgeové fondy ke zvýšení býčích sázek na ropu Brent.
V Indii mezitím kupci venezuelské ropy zastavili nákupy od tohoto producenta OPEC před vypršením výjimky ze sankcí v polovině příštího měsíce. Stalo se tak poté, co tato jihoasijská země přestala kvůli riziku sankcí přijímat ropu na tankerech vlastněných ruskou státní společností Sovcomflot PJSC.

Sentiment podpořily také známky změny měnové politiky. Federální rezervní systém naznačil ochotu snížit úrokové sazby ještě v tomto roce, což podpořilo chuť k nákupu rizikových aktiv včetně ropy. Futures na ropu v posledních seancích sledovaly akciové benchmarky.
„Rizika přerušení dodávek přetrvávají,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte v Singapuru, s odkazem na rusko-ukrajinskou válku, která zasáhla další rafinerie. Podporou je podle něj také slabý kurz amerického dolaru v tomto týdnu.
Pozitivní je i technické pozadí, kdy klouzavé průměry ropy Brent jsou blízko vytvoření zlatého kříže, což je býčí formace. To je situace, kdy 50denní klouzavý průměr aktiva převyšuje odpovídající 200denní hodnotu. Jeho poslední formace u generického kontraktu v srpnu předcházela prudkému nárůstu ceny ropy Brent o více než 10 USD za barel na úroveň nad 95 USD.
Ceny zlata se v prostředí chabých obchodních signálů zmírnily; měď obrací kurz
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně klesly, protože očekávání klíčových signálů o inflaci v USA a Federálním rezervním systému odradilo od velkých obchodů, zatímco nedávné posílení dolaru také zatížilo.
Mezi průmyslovými kovy zaznamenaly ceny mědi od pondělí prudký pokles, když obchodníci uzamkli zisky z přívalu na 11měsíční maxima v minulém týdnu. Vliv mělo také oslabení nálady vůči největšímu dovozci Číně.
Zlato se minulý týden propadlo z rekordních maxim poté, co holubičí signály z hlavních centrálních bank způsobily, že se obchodníci hromadně vrhli na dolar, což vedlo k růstu dolarového indexu na jednoměsíční maximum. I když tento týden došlo k určitému vybírání zisků, zelená bankovka zůstala stále relativně silná.
Spotové zlato se ustálilo na úrovni 2 171,90 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu klesly do 00:25 SEČ

Zlato se pohybuje na vodě v očekávání údajů o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu -, které budou zveřejněny tento pátek. Všeobecně se očekává, že tento údaj bude hrát roli ve výhledu Fedu ohledně úrokových sazeb.
Očekává se, že zlato bude v nejbližší době čelit určitému odporu, zejména pokud lepkavé údaje o inflaci poukážou na možné zpoždění plánu Fedu snížit úrokové sazby v tomto roce. Centrální banka minulý týden signalizovala, že plánuje snížit sazby o 75 bazických bodů v roce 2024, ačkoli to nadále závisí na inflaci.
Koncem tohoto týdne by se měly objevit také komentáře nejvyšších představitelů Fedu – včetně předsedy Jeroma Powella a členky FOMC Mary Dalyové.
Jakékoli signály o vyšších a dlouhodobějších úrokových sazbách pravděpodobně zatíží trhy s kovy.
Ostatní drahé kovy v úterý ztrácely. Futures na platinu klesly o 0,2 % na 914,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,4 % na 24,802 USD za unci.
Ceny mědi klesají z 11měsíčních maxim, protože nálada v Číně se zhoršuje
Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,3 % na 8839,00 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA klesly o 0,4 % na 3,9947 USD za libru.

Oba kontrakty se obchodovaly výrazně pod jedenáctiměsíčními maximy dosaženými minulý týden, neboť nedávné údaje o čínských zásobách ukázaly, že zásoby mědi v největším světovém dovozci zůstávají v plné výši.
Tyto údaje do značné míry kompenzovaly pozitivní signály od předních čínských rafinerií mědi, konkrétně to, že hodlají omezit produkci a zpřísnit globální dodávky.
Širší nálada vůči Číně se rovněž zhoršila v důsledku rostoucí netrpělivosti investorů ohledně dalších stimulačních opatření ze strany Pekingu, protože ekonomika země nevykazovala přílišné známky zlepšení.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky