Klíčové body
- Visa, s 60% marží provozního zisku, je viděna jako stabilnější investiční příležitost než Nvidia, což zdůrazňuje potenciální udržitelnost ziskovosti společnosti
- Závratný nárůst hodnoty akcií společnosti Nvidia začal mezi investory vyvolávat pochybnosti o udržitelnosti ocenění společnosti
- Tendence na trhu odráží složité rozhodování investorů mezi růstovými technologickými společnostmi a zavedenými hráči, kteří nabízejí stabilitu a udržitelnost
Závratný nárůst hodnoty akcií společnosti Nvidia, který byl výrazně podpořen humbukem kolem umělé inteligence
NVIDIA Corporation
Hannah Gooch-Petersová, globální akciová investiční analytička ve společnosti Sanlam Investments, patří mezi ty, kteří zpochybňují současné ocenění společnosti Nvidia. Podle ní převažující ocenění předpokládá trvalé a rychlé stupňování tržeb a zisku. Gooch-Petersová diskutovala s posluchači živého vysílání CNBC Pro Talks na London Business School a řekla: “Pokud máte 75 % hrubou marži a nakonec se jedná o hardwarovou společnost, musíte si položit otázku, jaká je schopnost společnosti udržet tyto hrubé marže?”.
Pro vytvoření kontrastního příběhu Gooch-Petersová uvedla jako životaschopnější investiční příležitost společnost Visa, která má 60 % marži provozního zisku. Položila otázku: “Jaká je její udržitelnost oproti udržitelnosti marží společnosti Nvidia v současnosti, kdy již počítáte s masivním nárůstem poptávky?” Podle jejího názoru vděčí udržitelná zisková marže společnosti Visa do značné míry “síťovému efektu” – jevu, kdy hodnota produktu nebo služby bobtná s tím, jak se rozšiřuje její využití.
Pro společnost Visa posiluje zvýšená míra přijetí ze strany bank, obchodníků a spotřebitelů hodnotu a nepostradatelnost její platební sítě. Tato souvislost podporuje silný konkurenční příkop a zajišťuje udržení vysokých ziskových marží v průběhu času. Gooch-Petersová poznamenala: “Myslím, že to skutečně ztělesňuje vysoce kvalitní společnost.” Od této chvíle patří Visa mezi deset nejlepších akcií akciového fondu Global High Quality společnosti Sanlam, který spravuje aktiva v hodnotě více než 585 milionů USD. V letošním roce akcie zaznamenaly 7% nárůst a prognózy naznačují další eskalaci o 9,3 % v nadcházejících 12 měsících.

Gerry Fowler, hlavní evropský akciový stratég banky UBS, v reakci na Gooch-Petersové postřehy o konkurenčním příkopě společnosti uvedl: “Visa je jednou z těch společností, které působí v oligopolním odvětví, do kterého se zdá být velmi obtížné proniknout.” Fowler poukázal na pokusy společnosti Apple proniknout do odvětví platebních sítí. Společnost Apple zdaleka neuspěla a pro svou službu Apple Card se rozhodla využít jako poskytovatele platební sítě společnost MasterCard, což svědčí o obrovském konkurenčním náskoku společnosti Visa. Fowler poznamenal: “Existuje mnoho podobných pokusů o rozbití oligopolního odvětví, ale nikdo to zatím nedokázal.”
Přestože Fowler uznává silnou pozici společnosti Nvidia na trhu s čipy vzhledem k časové náročnosti vývoje a výrobního procesu, připustil, že odhadnout dlouhodobé růstové vyhlídky společnosti je stále náročné. Zejména vzhledem k tomu, že širší důsledky a aplikace technologie umělé inteligence se teprve plně projeví. Tento názor odráží dynamiku průmyslu, kde neustálé inovace a změny ve spotřebitelských preferencích mohou dramaticky ovlivnit pozici společnosti. I když Nvidia v současné době dominuje na trhu s grafickými kartami a umělou inteligencí, její schopnost přizpůsobit se budoucím trendům a získat konkurenční výhodu v nových oblastech technologického vývoje bude rozhodující pro její dlouhodobý úspěch.
Visa Inc.
Fowler však také zdůraznil potenciální rizika spojená se společnostmi, které mají nedobytné konkurenční příkopy. Poukázal na akademické studie naznačující, že monopolní nebo oligopolní výhody, které tlumí konkurenci, často vybízejí k vládním regulačním zásahům. Příkladem může být nedávné urovnání ve výši 30 miliard dolarů, které společnosti Visa a Mastercard uzavřely s americkou vládou v rámci jedné z nejvýznamnějších dohod svého druhu, jejímž cílem bylo omezit jejich poplatky v příštích pěti letech.
Závěrem lze říci, že ačkoli nárůst ocenění společnosti Nvidia poháněný umělou inteligencí nebyl nijak velkolepý, otázky ohledně udržitelnosti takového růstu a vysokých hrubých marží zůstávají. Probíhající debata mezi investicemi do technologických průkopníků, jako je Nvidia, oproti společnostem se zavedeným konkurenčním prostředím, jako je Visa, vystihuje hluboké a komplexní úvahy, které jsou základem investičních strategií v dnešním rychle se vyvíjejícím tržním prostředí. Mezitím investorům připomínáme, aby postupovali obezřetně a zachovali si ostražitost vůči trendům v odvětví a regulačnímu prostředí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky