Pojďme se ale podívat na historii jeho předchůdce z prvních let 19. století.
31. května roku 1816 prezident Andrew Jackson zakládá Banku Spojených států. Tato centrální banka hrála klíčovou roli ve finančním systému USA až do vypršení jejího statutu v roce 1836. Dnes se podíváme v krátkosti na to, jak vlastně vypadala americká ekonomika po roce 1800. Právě tehdy se totiž začala budovat pozdější moc Spojených států.
Při bližším pohledu do průřezu historií uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1946 – Bylo otevřeno letiště London Heathrow.
- 1961 – Jihoafrická republika se stala republikou.
- 1969 – John Lennon a Yoko Ono nahráli singl Give Peace a Chance, první singl samostatně nahraný jedním z členů skupiny Beatles.
- 1970 – Největší přírodní katastrofa v dějinách v Peru, sesuv půdy pohřbil 47 tisíc lidí v městě Yungay, při zemětřesení zahynulo také 14 zbývajících členů Československé expedice Peru 1970.
- 1974 – Byla podepsána dohoda mezi Izraelem a Sýrií, která ukončila Jomkipurskou válku.
- 1990 – Karl-Marx-Stadt se vrátil k původnímu názvu Saská Kamenice.
- 1999 – V Moskvě vzniklo ruské hudební duo Tatu.
- 2003 – V Severní Karolíně byl zadržen Eric Rudolph, který spáchal bombový útok při olympijských hrách 1996 v Atlantě.
- 2009 – Paolo Maldini ukončil kariéru ve věku 40 let.
- 2010 – nečekaně rezignoval německý prezident Horst Köhler.
- 2014 – Blahořečena italská řeholnice a zakladatelka kongregace María Esperanza Alhama Valera.
- 2020 – Vesmírná loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX úspěšně dopravila na ISS astronauty Roberta Behnkena a Douglase Hurleyho.
A nyní se už přesuneme do světa byznysu a ekonomiky – ostatně jako obvykle.
- 1889 – V Pensylvánii se zřítí přehrada South Fork, což má za následek jednu z nejhorších povodní v dějinách USA. Katastrofa způsobila značné škody podnikům a průmyslovým odvětvím v regionu.
- 1927 – Ford Motor Company po 15 letech zastavuje výrobu modelu T. Model T sehrál klíčovou roli ve vývoji automobilového průmyslu a znamenal revoluci v metodách hromadné výroby.
- 1977 – Byla dokončena stavba ropovodu Trans-Alaska Pipeline. Tento projekt umožnil přepravu ropy z ropných polí Prudhoe Bay do přístavu Valdez a významně ovlivnil ropný průmysl na Aljašce.
- 1994 – United Airlines se stává první leteckou společností, která provozuje letadlo Boeing 777 v komerčním provozu. Letoun 777 se stal jedním z nejúspěšnějších širokotrupých dopravních letadel a významně ovlivnil celý letecký průmysl.
Příběh tzv. bankovní války ve Spojených státech
10. září 1833 prezident Andrew Jackson oznamuje, že vláda přestane oficiálně využívat Druhou banku Spojených států, národní banku země. Poté využil své výkonné pravomoci a odstranil z banky všechny federální finanční prostředky, což byla poslední salva v rámci takzvané bankovní války.

Národní banku poprvé založili George Washington a Alexander Hamilton v roce 1791, aby sloužila jako centrální úložiště federálních finančních prostředků. Druhá banka Spojených států byla založena v roce 1816; pět let poté, co vypršela platnost statutu této první banky. Banku tradičně řídila správní rada s vazbami na průmysl a výrobu, a byla proto nakloněna městským a průmyslovým severním státům. Jacksonovi, ztělesnění hraničáře, vadilo, že banka nedostatečně financovala expanzi do neosídlených západních území. Jacksonovi také vadila neobvyklá politická a ekonomická moc banky a nedostatečný dohled Kongresu nad jejími obchodními transakcemi.
Jackson, známý jako tvrdohlavý a brutální, ale zároveň muž z lidu, vyzval k prošetření politiky a politického programu banky, jakmile se v březnu 1829 usadil v Bílém domě. Pro Jacksona banka symbolizovala, jak privilegovaná třída podnikatelů utlačuje vůli prostých Američanů. Dal jasně najevo, že hodlá zpochybnit ústavnost banky, což vyvolalo zděšení jejích příznivců. V reakci na to ředitel banky Nicholas Biddle napnul vlastní politickou sílu a obrátil se na členy Kongresu, včetně vlivného senátora Henryho Claye z Kentucky a předních podnikatelů sympatizujících s bankou, aby proti Jacksonovi bojovali.

Později téhož roku přednesl Jackson v projevu v Kongresu svůj argument proti bance; k jeho nelibosti se jeho členové obecně shodli na tom, že banka je skutečně ústavní. Spory o banku však přetrvávaly ještě další tři roky. V roce 1832 vedly rozpory k rozkolu v Jacksonově kabinetu a v témže roce tvrdohlavý prezident vetoval pokus Kongresu vypracovat novou chartu banky. To vše se odehrálo v době, kdy se Jackson ucházel o znovuzvolení; budoucnost banky byla ústředním bodem ostré politické kampaně mezi dosavadním demokratickým prezidentem Jacksonem a jeho protikandidátem Henrym Clayem. Jacksonovy sliby posílit postavení „obyčejných lidí“ v Americe oslovily voliče a připravily mu cestu k vítězství. Měl pocit, že od veřejnosti získal mandát banku jednou provždy zrušit, a to navzdory námitkám Kongresu. Biddle slíbil, že bude s prezidentem i nadále bojovat, a prohlásil, že „to, že skalpoval indiány a věznil soudce, [neznamená], že si má s bankou dělat, co chce“.
Dne 10. září 1833 Jackson odstranil všechny federální prostředky z Druhé americké banky a přerozdělil je do různých státních bank, kterým se lidově říkalo „pet banky“. Kromě toho oznámil, že vklady do banky nebudou po 1. říjnu přijímány. Nakonec se Jacksonovi podařilo banku zničit; její statut oficiálně vypršel v roce 1836.
Jackson z tohoto skandálu nevyšel bez úhony. V roce 1834 Kongres Jacksona odsoudil za to, co považoval za zneužití prezidentských pravomocí během bankovní války.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky