Klíčové body
- Sebeomezující přesvědčení a syndrom podvodníka mohou vést k pochybnostem o sobě a nízkému sebevědomí
- Předvídejte překážky tím, že je identifikujete, ověříte jejich pravdivost a hledáte způsoby, jak je překonat
- Hledejte vzory, které překonaly podobné překážky, aby vás inspirovali a ukázali, že je možné dosáhnout vašich cílů
Načrtli jste si jednotlivé kroky a využili jste své studium o stanovování cílů, abyste se ujistili, že jsou dosažitelné, a ke každému z nich jste přiřadili termíny. Na papíře to vypadá dobře.
Pak se ale ozvou sebeomezující přesvědčení a syndrom podvodníka, což obvykle vede k pochybnostem o sobě samém, nízkému sebevědomí a nedostatku sebedůvěry. Možná vám v hlavě dokonce zní refrén: „O kom jsem si myslel, že se toho snažím dosáhnout?“.
Sebeomezující přesvědčení a syndrom podvodníka vám mohou bránit v tom, abyste dělali věci, které opravdu chcete. A „přicházejí ve všech tvarech a velikostech“, říká psychoterapeutka Katherine Morgan Schaflerová, autorka knihy The Perfectionist’s Guide to Losing Control
„Mezi běžné sebepojetí patří i to, jak dlouho bude něco trvat,“ říká Morgan Schaflerová. „Několik příkladů: „Bude mi trvat roky, než se dostanu z dluhů / překonám ten rozchod / budu zdravý.““
Mezi další běžná sebeomezující přesvědčení patří, jak radostní můžeme být. Několik příkladů podle Morgana Schaflera: „‚Nemohu být šťastný, dokud nebudu mít děti [nebo] partnera; nemohu být šťastný, dokud nebudu mít X peněz.
A pak jsou tu sebeomezující přesvědčení typu ‚nikdy nemohu hrát roli X‘. Několik příkladů: „Nikdy bych nemohla být spisovatelkou, herečkou, majitelkou domu, někým, kdo cestuje po světě,“ říká.
Naštěstí existuje několik způsobů, jak tato běžná přesvědčení zvládnout, abyste je překonali – nebo alespoň využili jejich sílu, aby pracovala ve váš prospěch.
PŘEDVÍDEJTE PŘEKÁŽKY
Když váš mozek začne vyrábět důvody, proč nemůžete dosáhnout toho, co jste si předsevzali, začněte je vyjmenovávat. Pak se zamyslete nad tím, zda jsou skutečně pravdivé, a pokud ano, jak je překonat, říká ekonomka Katy Milkmanová, profesorka na Wharton School Pensylvánské univerzity a autorka knihy Jak se změnit: Autorka knihy Změňte se, jak se dostat z místa, kde jste, tam, kde chcete být. Existují faktory, které vám brání v dosažení vašich cílů, od prokrastinace přes špatné návyky až po nedostatek sebedůvěry.
Věnujte nějaký čas „předvídání překážek“. Může se to zdát pesimistické, ale zamyslete se nad vznikajícími obavami a nad tím, zda jsou vůbec pravdivé, říká Milkmanová. Pak se zamyslete nad tím, jak můžete skutečné překážky překonat.
Jako příklad uvádí běhání maratonu: Příliš mnoho práce na trénink? Označte si v kalendáři stanovené časy tréninku, abyste si je mohli naplánovat. Nevíte, jak začít? Začněte tím, že si vyhledáte renomované tréninkové programy na internetu nebo budete spolupracovat s trenérem.

Nesnášíte běhání? Najděte způsob, jak si běhání zpříjemnit zapojením přátel nebo poslechem knih či hudby. Stejně jako u cílů platí, že „s překážkami se vypořádáte tak, že si je rozdělíte a zjistíte, jaké je řešení každé z nich,“ říká Milkmanová.
HLEDEJTE SVÉ VZORY
Schafler říká, že nalezení vzorů může být účinným způsobem, jak překonat vlastní limity a pochybnosti. „Možná nemůžete být astronautem, když je vám 67 let a máte špatné zdraví, a možná můžete. Možná to není tak nereálné. Kdo je nejstarší člověk, který se dostal do vesmíru? A co starší lidé, kteří prorazili v jiných oborech? Určete, v čem spočívá jádro limitu.
V tomto případě se zdá, že jde o věk a zdraví. Mohli byste zlepšit svůj zdravotní stav? Mohli byste nějakým způsobem zvýšit šance ve svůj prospěch? Modely jsou k dispozici – najděte je,“ říká.
Nepotřebujete, aby model byl přesnou kopií někoho, kdo je vám podobný a dělá něco, co chcete dělat. Místo toho „to může být někdo, kdo je nepravděpodobným kandidátem na to, co chcete dělat,“ říká. Hledejte tedy lidi, kteří překonali šance nebo dokázali něco skutečně pozoruhodného.
„Jakmile začnete věřit, že byste toho mohli dosáhnout, kdybyste to chtěli, zjistíte, jak moc vlastně chcete to, co říkáte, že chcete,“ říká. „Někdy se držíme sebeomezujících přesvědčení, protože je snazší uvěřit, že něco nedokážeme, než si přiznat, že nejsme ochotni vynaložit úsilí, abychom to dokázali.“
UPLATNĚTE TVŮRČÍ MYŠLENÍ
Někdy, když vám chybí vzory, musíte použít trochu představivosti. „Vyberte si člověka, kterého považujete v nějakém ohledu za úspěšného nebo ke kterému vzhlížíte. Může to být slavná osoba, známý nebo někdo, koho hluboce znáte.
Zeptejte se sami sebe: ‚Mohl bych vydělávat tolik peněz jako oni? Mohl bych cestovat tolik jako oni? Mohl bych být tak laskavý jako oni? Mohl bych být tak zabezpečený jako oni?“ říká. „Nezáleží na tom, jestli chcete vydělávat tolik peněz jako oni nebo mít takové vztahy, jaké se zdají mít oni; jde o to, abyste prozkoumali, co si myslíte, že je pro vás možné.“
Toto cvičení je podle ní užitečné při zpochybňování vašich sebeomezujících přesvědčení, „protože pokud nevěříte, že je pro vás něco možné, nepřiznáte si, že to vůbec chcete; je to příliš bolestivé“.
ZBAVTE SE SYNDROMU PODVODNÍKA
Tváří v tvář úspěchu se také často vyskytuje syndrom podvodníka. Basima Tewfik, odborná asistentka na Massachusettském technologickém institutu, však říká, že „imposterské myšlenky“ mohou mít i světlou stránku: „Ve své práci publikované v roce 2022 jsem zjistila, že imposterské myšlenky na pracovišti mohou povzbudit ostatní, aby vás považovali za interpersonálně efektivnějšího – lepšího spolupracovníka, lepšího kolegu.“

Důvod? Možná si nadměrně kompenzujete pocity nedostatečnosti. V jedné studii lékaři v tréninku, kteří měli častěji myšlenky podvodníka, také více pokyvovali hlavou, používali ohleduplnější tón a měli lepší oční kontakt během interakce s pacientem. V důsledku toho je pacienti hodnotili jako efektivnější v mezilidských vztazích, říká Tewfik.
Imposter myšlenky „jsou přirozeným vedlejším produktem toho, že se člověk ocitne v nové situaci nebo čelí novým povinnostem,“ říká. „A ano, necítíte se při nich dobře, ale možná vás nebrzdí tolik, jak si myslíte.“
Pochopení toho, že tyto pocity jsou běžné, a použití pragmatických přístupů k jejich dekonstrukci vám může pomoci zajistit, aby nebyly překážkou na cestě k úspěchu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky