Klíčové body
- Nedělejte z štěstí svůj konečný cíl: Hledání štěstí jako cíle může způsobit stres. Místo toho se zaměřte na vděčnost a přispívání ostatním
- Očekávejte proměnlivost: Štěstí není konstantní. Přijměte, že budou lepší i horší dny, a učte se s nimi flexibilně zacházet
- Přijměte výzvy: Nejtěžší úkoly mohou být nejuspokojivější. Hledejte výzvy, které vás motivují a rozvíjejí vaše dovednosti
Ale bohužel se možná dopouštíte chyb, které ve skutečnosti podkopávají vaše štěstí – a způsobují, že jste přitom skleslí, depresivní nebo sklíčení.
Tyto negativní pocity mohou být zcela racionální. Ve skutečnosti jsou pracovníci historicky nešťastní. Mnozí z nich mají pocit, že svět je stále nestálejší, polarizovanější a vystavený vysokému tlaku. A mnoho pracovníků uvádí, že se při práci cítí sledováni, ve stresu a osamělí.
Možná máte pocit, že o radost a štěstí v práci svádíte těžký boj. Naštěstí můžete zvýšit své štěstí v práci tím, že změníte způsob, jakým o ní přemýšlíte, a podniknete kroky k vytvoření podmínek, které povedou k radostným výsledkům. Zde je pět způsobů, kterými si možná podkopáváte vlastní štěstí v práci – a jak každou chybu řešit.
NESTAVTE SI ŠTĚSTÍ JAKO SVŮJ CÍL
Jednou z prvních věcí, které vám mohou stát v cestě, je snaha o dosažení štěstí jako konečného cíle. Jedna studie totiž zjistila, že když lidé vynakládají energii a čas na hledání štěstí, mají tendenci pociťovat větší tlak a větší časovou chudobu, a tedy i menší radost.
Výzkum publikovaný v časopise Journal of Experimental Psychology navíc zjistil, že čím více se soustředíte na štěstí kvůli němu samotnému – hledáte ho nebo ho hledáte -, tím nespokojenější se budete cítit.

Důvodů je hned několik. Za prvé, pokud trávíte čas hledáním štěstí, pravidelně si připomínáte, co ještě nemáte
Za druhé, honba za štěstím má tendenci vést k tomu, že se lidé soustředí sami na sebe, což může vést k pocitům osamělosti a odloučení. Místo toho je štěstí často spojeno s větším zaměřením na druhé a na to, jak dáváte lidem a přispíváte své komunitě.
Vytvořte si podmínky pro štěstí tím, že se zaměříte na vděčnost a na vše, čeho si můžete vážit, pokud jde o vaše lidi, vaši práci, vaše schopnosti a vaše zkušenosti. Záměrně se zamýšlejte nad prvky své práce, které máte rádi, nebo nad kolegy, kteří vnášejí lehkost do projektů, na nichž pracujete. Zamyslete se nad tím, jakým způsobem vaše schopnosti přispívají týmu, a hledejte způsoby, jak přispět ke zlepšení ostatních.
NEOČEKÁVEJTE, ŽE ŠTĚSTÍ BUDE KONSTANTNÍ, LINEÁRNÍ NEBO STÁLÉ.
Své štěstí si můžete podkopávat i tím, že očekáváte, že ho dosáhnete a pak zůstanete ve stavu stálé blaženosti. Ve skutečnosti budou vaše pocity spokojenosti přetrvávat a plynout. Budete mít v práci úžasný týden, a pak narazíte na obzvlášť náročný projekt nebo problém se zákazníkem a vaše spokojenost může prudce klesnout.
Zajímavá studie publikovaná v časopise Journal of Experimental Psychology, která srovnávala více než 2 300 lidí v osmi zemích, zjistila, že mnoho západních kultur věří, že štěstí by mělo být konstantní. Štěstí však není kolonka, kterou si můžete zaškrtnout, ani něco, čeho můžete dosáhnout a pak se považovat za vyřízené.
Podmínky pro štěstí si můžete vytvořit tak, že se ujistíte, že některé dny budou skvělé a jiné ne. Zhluboka se nadechněte a pak podnikněte kroky k řešení problémů, které vám způsobují neštěstí nebo stres.
NEVYBÍREJTE SI SNADNOU CESTU
Paradoxem štěstí je, že často jsou některé z nejtěžších věcí zároveň těmi nejspokojenějšími. Například manželství a partnerské vztahy mohou být těžké, ale také velmi smysluplné. Rodičovství může být náročné, ale také přinášet tolik radosti. A někdy jsou ty nejtěžší věci v práci těmi nejuspokojivějšími, například když se podaří prosadit velký projekt nebo uvést na trh důležitou inovaci, která významně ovlivní trh.
Kromě toho platí, že čím usilovněji na něčem pracujete, tím lépe se cítíte, když toho dosáhnete. Málokdy se stane, že byste pocítili hluboký pocit naplnění, když vám právě někdo předal odměnu. Značné úsilí tak může přispět ke spokojenosti.

Zde je užitečný také koncept záměrného „eustresu“. Pokud nemáte dostatek výzev, budete mít tendenci cítit se demotivovaní a skleslí, stejně jako při přílišném stresu. Když však budete mít výzev tak akorát, budete se cítit nejpozitivněji. Může vás zaujmout, dát vám pocit smysluplnosti a připomenout vám, jak je váš přínos jedinečně potřebný nebo důležitý.
Samozřejmě se nechcete dřít v každém aspektu své práce nebo života, ale abyste si vytvořili podmínky pro štěstí, vyhledávejte výzvy a příležitosti učit se novým věcem a rozšiřovat své schopnosti. Přihlaste se jako dobrovolník do nového projektu, identifikujte palčivý problém, který můžete pomoci vyřešit, nebo přizvěte do týmu nesouhlasné názory, které přispějí k lepšímu výsledku.
NEODSUZUJTE SAMI SEBE
Dalším způsobem, jak si můžete ubírat na štěstí, je posuzovat se vůči ostatním. Je pravda, že „srovnávání je zloděj radosti“, a sociální média mohou tendenci posuzovat se a shledávat se nedostatečnými ve srovnání se všemi idylickými příspěvky ostatních ještě prohloubit.
Podmínky pro štěstí si můžete vytvořit tak, že se vyhnete srovnávání s ostatními a budete si připomínat, že štěstí je pro každého jedinečné. Možná srovnáváte svůj nejhorší den s nejlepším dnem někoho jiného – nebo srovnáváte svou realitu s jeho dokonalostí vyfocenou ve photoshopu. Snižte ze sebe tlak a vězte, že existuje více způsobů, jak vést dobrý život, a ten váš může být jiný než u ostatních. Dělat to nejlepší, co umíte, je důvodem k oslavě.
NEČEKEJTE A NEODKLÁDEJTE
Je mýtus, že musíte čekat, až bude vše dokonale sladěné, abyste mohli být šťastní. Ve skutečnosti jsou věci málokdy dokonalé a pravděpodobně budete vždy usilovat o další cíl nebo zlepšení. Právě z tohoto důvodu si můžete podkopat štěstí, pokud budete čekat, až k vám radost přijde sama. Místo toho si můžete vytvořit podmínky pro štěstí tím, že si sami sobě dáte sílu.
Žádná vaše kariérní volba nebude dokonalá. Každá práce má věci, které se vám budou líbit, a věci, které se vám líbit nebudou. Každý nový projekt bude hrát na některé vaše silné stránky a vyžadovat dovednosti, které možná nemáte. Dokonce i osobní volba bude obsahovat klady a zápory – možná máte rádi své sousedství, ale ne dojíždění do práce; pravděpodobně milujete svého partnera až na jeho několik zlozvyků.

Vytvořte si podmínky pro štěstí tím, že budete řídit své myšlení, stanovovat si cíle, plánovat a vybírat si činnosti, o kterých jste přesvědčeni, že budou nejlepší. Snažte se vybírat si role, ve kterých budete dělat více toho, co máte rádi, a méně toho, co nemáte rádi. Uvědomte si však, že málokdy najdete soubor povinností, které by byly v dokonalém souladu s vašimi vášněmi.
Provedení všech těchto kroků posílí vaši odolnost a upevní myšlenku, že máte moc a možnost ovlivnit to, jak se na věci díváte a jaká rozhodnutí činíte.
Máme tendenci věřit, že štěstí by mělo vždy narůstat, ale to je také nereálné. Přijměte příliv a odliv radosti, oceňte úžasné okamžiky a překonejte těžké chvíle. Připomínejte si, že je přirozené být někdy na dně, ale dejte si možnost činit rozhodnutí, která se nejvíce shodují s tím, čeho si ceníte, čemu dáváte přednost a kam se chcete zítra dostat.
Žádná situace nebude ideální, ale vděčnost můžete pěstovat i v malých chvílích a to se promítne do štěstí v práci i mimo ni.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky