Klíčové body
- Čínské akcie se zotavují, ale odborníci radí počkat kvůli stále nejistému trhu s nemovitostmi a proměnlivým ekonomickým podmínkám
- Vládní opatření k oživení ekonomiky jsou pozitivní, ale investoři by měli být opatrní kvůli možnému nedostatečnému dopadu na tržní oživení
- Ačkoliv čínské akcie nabízejí atraktivní hodnotu, geopolitické napětí a interní ekonomické výzvy mohou omezit potenciál pro významné zisky
Než se investoři vrátí na burzu, musí si uvědomit několik věcí.
Lovci výhodných nabídek byli již dříve povzbuzeni kroky čínské vlády, aby zjistili, že postupný přístup Pekingu ke stimulaci nestačí k oživení skomírající ekonomiky a trhu nemovitostí.
Manažeři fondů tvrdí, že změna postoje Pekingu po zasedání politbyra elitních členů komunistické strany koncem dubna spolu se záblesky oživení příjmů v některých částech ekonomiky vyvolaly nedávnou akciovou rally. Burzovně obchodovaný fond iShares MSCI China vzrostl za poslední tři týdny o 12 %.
iShares MSCI China ETF
Mnoho manažerů fondů zůstává vůči Číně opatrných. I ti skeptičtí však poznamenávají, že poslední výroky politiků o nových způsobech stabilizace trhu s nemovitostmi znamenají změnu.
Zmizela varování, že nemovitosti jsou určeny k bydlení, nikoliv k investování; místo toho politici hovořili o tom, že je třeba podpořit rozvoj trhu s nemovitostmi a provádět politiku, která pomůže snížit počet nedokončených předprodaných domů, což je v Číně velký problém. Oznámili také plány na dlouho očekávanou ekonomickou smyšlenku.

Jason Hsu, předseda společnosti Rayliant Global Advisors, tentokrát zaznamenal více konkrétnosti v čínských politikách, včetně uvolnění některých omezení limitů pro nákup a omezení růstu cen pro kupce domů.
Investory povzbuzuje několik desítek čínských měst, která chtějí pomoci majitelům domů s výměnou, kdy místní vláda kupuje domy a majitelé domů za tyto peníze kupují nové z nevyužitých zásob developerů. Tato iniciativa by mohla úředníkům nabídnout zadní vrátka, jak zvýšit dostupnost bydlení a zároveň podpořit státem vlastněné developery.
To vše naznačuje, že Peking se možná soustředí na podporu růstu namísto nedávného zaměření na řízení rizik, včetně příliš vysokého zadlužení a rostoucího geopolitického napětí. „Přístup se posunul více k prorůstovému postoji,“ říká Hsu. „To samozřejmě trh nadchne, protože Peking v posledních třech až čtyřech letech nebyl orientován na růst.“
Přesto Howie Schwab, hlavní manažer růstové strategie společnosti Driehaus pro rozvíjející se trhy, chce vzhledem k prudkému pohybu čínských akcií v posledních týdnech více důkazů. „Teď je otázkou, zda se jedná o provizorium, nebo zda je v tom víc závanů,“ říká.
Schwab chce vidět, jak Peking řeší finanční pohodu developerů. Hsu zjišťuje u developerů ve městech druhé a třetí úrovně, jak s nimi místní vlády spolupracují při provádění rozsáhlých politických misí Pekingu.
Jiní, jako například Vivian Lin Thurstonová, manažerka pro rozvíjející se trhy společnosti William Blair, se zaměřuje na to, zda se dokončují nedokončené projekty a zda ceny přestaly klesat. „Individuální kupující neposlouchají vyprávění, ale hledí na stabilizaci cen. Potřebujeme vidět, že aktivita v prodeji nových domů dosáhla svého dna,“ říká Thurstonová.
Thurstonová se také dívá na výhledy zisků, které se v souvislosti se silným růstem exportu začaly zlepšovat u společností vyrábějících spotřebiče, stroje a související s energetikou. Dalším povzbudivým signálem by bylo rozšíření typů společností, které zvyšují výhledy zisků.
Povzbuzující je také: Nový šéf Čínské komise pro regulaci cenných papírů se snaží získat zpět zahraniční investory a odrazuje od sekundárních nabídek, které rozmělňují stávající akcionáře, a místo toho prosazuje dividendy a zpětné odkupy, říká Thurstonová.
Až do jejich nedávného kroku byly akcie taženy dolů nesčetnými faktory: pomaleji rostoucí ekonomikou, stárnoucí pracovní silou, příliš velkým zadlužením a snahou o deglobalizaci v souvislosti s napětím mezi USA a Čínou, říká Thurstonová.

Geopolitické faktory nadále představují riziko a mohly by omezit, kam až může rally zajít, zejména s tím, jak se zintenzivňují obchodní omezení mezi dvěma největšími světovými ekonomikami a někteří považují Čínu za neobchodovatelnou. Vzhledem k tomu, že čínské akcie patří k nejlevnějším na trhu a obchodují se za 9,4násobek zisku za rok 2025, by však jakékoli zlepšení ekonomického výhledu mohlo akcie posunout ještě výše – a to samo o sobě může vyvolat rallye „strachu z promeškání“, říká Thurstonová.
Thurstonová stále podvažuje čínské akcie oproti indexu MSCI Emerging Markets, ale selektivně přidává do čínských akcií a přiklání se k těm společnostem, u kterých se zlepšují vyhlídky na zisky.
Schwab je také opatrný, ale upřednostňuje výrobce spotřebičů, kteří mohou těžit ze stabilizace cen nemovitostí a získat další výhodu vládních pobídek, které mají povzbudit domácnosti k modernizaci. Potenciálně atraktivní jsou také nákupy, dodává Schwab. Poškozené internetové společnosti jako Alibaba, Tencent a JD.com, které se zaměřily na návrat kapitálu akcionářům prostřednictvím zpětných odkupů a dividend.
„Trh čeká na důkaz. Jakmile dostaneme potvrzení v datech, uvidíte, jak přeskupujeme kapitál,“ říká Hsu a dodává, že jeho nákupní seznam zahrnuje i poškozené banky, které by mohly dosáhnout lepších výsledků, jakmile se čínská ekonomika zotaví.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky