Klíčové body
- Výsledky čínských technologických firem: Příští týden se očekávají výsledky hlavních čínských technologických firem, což může ovlivnit akciový trh
- Tržní reakce: Investoři sledují, jak budou tyto výsledky ovlivňovat pohyb akcií a tržní sentiment
- Důležitost technologických gigantů: Výkony těchto firem mají klíčový dopad na čínskou ekonomiku a akciový trh
Příští úterý zveřejní výsledky těžké váhy indexů Tencent Holdings Ltd. a Alibaba Group Holding Ltd., o dva dny později pak JD.com Inc. a Baidu Inc. Jen tyto čtyři firmy představují více než čtvrtinu indexu MSCI China.
Výsledkové listiny přicházejí v klíčové době pro klíčové národní akciové indexy, které nedávno vstoupily do býčího trhu, ale stále se nacházejí přibližně 40-60 % pod svými maximy z počátku roku 2021. Klíčovou otázkou je, zda je oživení – částečně poháněné levným oceněním a odklonem od Japonska – trvalé, nebo bude opět proraženo neuspokojivými výsledky.
„Pokud se skutečně dočkáme těchto zisků, bude hybná síla pokračovat,“ řekl Sean Taylor, investiční ředitel společnosti Matthews Asia v Hongkongu. „V současné době máme signály, že se zisky snižují méně.“
Čínské technologické společnosti jsou jakýmsi zvěstovatelem pro celý národní akciový trh, protože jejich chapadla se táhnou celou ekonomikou díky online prodeji, reklamě a mobilním hrám. Oživení jejich akcií – především díky obnovenému zájmu globálních fondů o největší a nejlikvidnější čínské akcie – čelí zkoušce výnosů, protože mnohé z nich jsou nyní technicky překoupené.
Podle průměrného odhadu analytiků by měl Tencent vykázat za čtvrtletí do března 6% nárůst tržeb, zatímco tržby Alibaby by měly vzrůst o 5,6 %.
První údaje o výsledcích nebyly zcela příznivé. Čínské firmy zatím ve výsledcích za první čtvrtletí „výrazně chybovaly“, i když oproti předchozím třem měsícům došlo k postupnému zlepšení, uvedla minulý týden banka Morgan Stanley ve zprávě pro klienty.

Americká banka varovala před honbou za rallye čínských akcií na úrovni indexu kvůli technickým signálům překoupenosti a pokračujícímu tlaku na zisky firem. „Očekáváme, že dynamika rallye poleví,“ napsali v úterý stratégové Laura Wangová a Jonathan Garner v poznámce.
Členové indexu MSCI China, kteří již oznámili čísla za první čtvrtletí, zaznamenali v průměru 3% pokles zisku na akcii oproti předchozímu roku, přičemž nejhůře si vedly firmy z oblasti nemovitostí, veřejných služeb a materiálů, uvedla minulý týden také banka JPMorgan Chase & Co.
Stále však existuje prostor pro optimismus, protože technologické společnosti patřily v loňském roce k těm, které dosahovaly nejlepších výsledků v oblasti zvyšování zisků. Odhady budoucích zisků pro index MSCI 100 čínských technologických firem se v roce 2023 zvýšily o zhruba 20 %, i když prognózy pro ostatní odvětví klesly.
Tento sektor je také stále relativně levný, a to i poté, co index Hang Seng Tech od konce března vzrostl o 13 %. Poměr forwardové ceny k zisku sice vzrostl na 16násobek, ale stále je pod jednoletým průměrem 18 a výrazně pod pětiletým průměrem 26,5násobku.
Obchodníci se rychle chopili pozitivního vývoje v oblasti obchodu. Akcie Tencentu podpořily zprávy, že společnost tento měsíc vydá dlouho očekávanou čínskou verzi mobilní hry Dungeon & Fighter od Nexon Co., což je titul, který pomůže oživit její stárnoucí portfolio. Akcie společnosti Xiaomi Corp. se vyšplhaly na dvouleté maximum poté, co výrobce chytrých telefonů oznámil lepší než očekávané počáteční objednávky nového elektromobilu.
Přesto investoři tvrdí, že potřebují vidět růst tržeb, aby přidali na svém přesvědčení vůči technologiím. Výsledky společností Tencent i Alibaba za čtvrté čtvrtletí nedosáhly odhadů analytiků a obavy vyvolávají i neuspokojivé údaje o maloobchodních tržbách v Číně zveřejněné minulý měsíc.

„Celkové pozadí internetového průmyslu není trvale silné,“ uvedla Vivian Lin Thurstonová, manažerka fondu William Blair Investment Management v Chicagu. Podle ní je nepravděpodobné, že by firmy zabývající se elektronickým obchodem, jakožto zástupce celkového čínského maloobchodního trhu, ještě zaznamenaly výrazné oživení.
Skeptici také tvrdí, že růst ziskovosti byl většinou podpořen spíše snižováním nákladů než zvyšováním tržeb nebo větší cenovou silou.
„I když je vždy prostor pro snižování nákladů, není to udržitelný zdroj růstu zisků,“ řekl Nicholas Chui, manažer fondu Franklin Templeton Investments v Hongkongu. „Investoři právem hledají opakovanější zdroje.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky