Klíčové body
- Akcie čipových společností nedávno překonaly akcie softwarových společností, což je v investičním světě vzácné
- Navzdory dominanci čipových akcií se doporučuje nezavrhovat akcie softwarových společností, protože obě kategorie mají růstový potenciál
- Nvidia a Broadcom zaznamenaly výrazný růst díky rostoucí poptávce po čipech v oblasti umělé inteligence
- Investoři by měli diverzifikovat své portfolio, aby využili růstových příležitostí v čipových i softwarových odvětvích
Tento trend zdůrazňuje významný technologický pokrok a rostoucí poptávku po hardwarových řešeních, zejména v oblastech, jako jsou umělá inteligence a pokročilé výpočetní technologie. Společnosti jako Nvidia a AMD zaznamenaly strmý nárůst hodnoty díky inovacím a strategickým partnerstvím, které posilují jejich tržní postavení. Navzdory nedávné dominanci akcií čipů se však investorům doporučuje, aby nezavrhovali akcie softwaru, protože obě kategorie jsou připraveny na působivé zisky v budoucnosti. Software zůstává klíčovým prvkem technologického ekosystému, pohání různé aplikace a služby, které jsou nezbytné pro fungování moderního světa. Investoři by měli zvážit diverzifikaci svých portfolií, aby mohli těžit z růstu jak v hardwarovém, tak v softwarovém sektoru, protože tyto dvě oblasti jsou stále více propojené a vzájemně se podporují ve vytváření nových technologií a příležitostí.
Burzovně obchodovaný fond VanEck Semiconductor zaznamenal za poslední rok impozantní 74% nárůst hodnoty, čímž překonal 20% nárůst fondu iShares Expanded Tech-Software Sector ETF. Fond Semiconductor ETF také překonal 25% nárůst indexu S&P 500 ve stejném časovém období. Podle společnosti DataTrek k takovému tempu překonání výkonnosti akcií polovodičů došlo od roku 2022 pouze dvakrát. Za normálních okolností je korelace výkonnosti mezi oběma odvětvími mnohem těsnější.
VanEck Semiconductor ETF
Základní hnací silou, která stojí za tím, že akcie polovodičů překonávají akcie softwaru, je rozvíjející se oblast umělé inteligence
Společnost Nvidia, která patří k nejvýraznějším lídrům, zaznamenala za poslední rok 200% nárůst hodnoty. Společnost Broadcom rovněž vzrostla o 74 %, zatímco akcie společností Advanced Micro Devices a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. stouply o 40 %, resp. 66 %. Růst těchto podniků je hnací silou vzestupné dynamiky čipového ETF.
Ekonomický aspekt umělé inteligence však v posledních týdnech vyvíjí tlak na akcie softwarových firem. Společnost Salesforce, významný hráč v softwarovém ETF, vykázala od 29. května, krátce před zveřejněním zprávy o výsledcích za první fiskální čtvrtletí, pokles hodnoty akcií o 14 %. Ve zprávě společnost předpokládala zpomalení růstu tržeb, protože zákazníci upravují své IT rozpočty. Tato prognóza vyvolala pochybnosti o rozsahu hmatatelných přínosů, které AI představuje pro všechny poskytovatele softwaru.

Navzdory obavám o ziskovost AI pro softwarové společnosti existuje potenciál pro růst akcií čipových i softwarových společností. Podle společnosti DataTrek se softwarové ETF blíží k nejvýraznějšímu jednoročnímu poklesu výkonnosti oproti polovodičům, což naznačuje příležitost pro softwarové akcie, aby v nejbližší době zaznamenaly větší zisky než akcie čipů, protože ty obvykle dosahují lepších výsledků poté, co akcie polovodičů zaznamenají výrazný růst.
Toto potenciální oživení softwaru lze popsat jako “mean reversion trade”. Manažeři fondů, kteří mají velké investice do čipů, pravděpodobně zvýší své podíly v softwarových společnostech v očekávání zisků, které splní očekávání.
Akcie softwarových firem jsou stále příslibem výrazného růstu v budoucnosti. Například společnost Adobe zaznamenala prudký nárůst své zákaznické základny, která v současnosti podle FactSet činí téměř 35 milionů předplatitelů. Nové produkty společnosti Microsoft, jako například Copilot, jí umožnily zvýšit ceny předplatného.
iShares Expanded Tech-Software Sector ETF
Odborníci předpovídají pro softwarové ETF pro následující 2 roky po letošním roce celkový roční růst tržeb o 11 %. Stabilizace režijních nákladů podniků, jako jsou mzdy a marketing, jsou příznivými ukazateli pro potenciální zvýšení ziskových marží a růst zisků.
Navzdory potenciálním krátkodobým překážkám pro akcie čipových společností by silný růst zisků v tomto odvětví mohl podnítit ještě vyšší růst jejich tržní hodnoty. Předpokládaný růst tržeb v tomto odvětví se v příštích dvou letech pohybuje kolem 10 % ročně. Za podpory stabilních nákladů na produkty může tento růst přinést podnikům zdravé hrubé marže. Vzhledem k rostoucímu významu čipů pro datová centra se očekává, že marže polovodičů porostou a v příštích dvou letech mohou zisky růst o více než 20 % ročně.
Závěrem lze říci, že navzdory krátkodobým výkyvům na trhu má polovodičový i softwarový průmysl nakročeno k výrazným dlouhodobým ziskům. Investoři by měli zaujmout širší perspektivu, která přesahuje krátkodobou výkonnost, a využít příležitostí v obou odvětvích.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky