Klíčové body
- Asijské akcie v pondělí převážně klesaly po vítězném týdnu amerických akcií, navzdory ochlazení akcií Nvidia
- Index Nikkei 225 vzrostl o 0,7 %, zatímco ostatní asijské indexy klesly
- Japonský jen oslabil na 159,93 za dolar po zveřejnění zápisu z jednání centrální banky
- Cena americké ropy klesla na 80,65 USD za barel
Asijské akcie v pondělí převážně klesaly poté, co americké akcie v pátek uzavřely svůj poslední vítězný týden, a to i přesto, že akcie společnosti Nvidia dále ochladly po svém ohromujícím vzestupu.
Americké futures a ceny ropy klesly.
V Tokiu vzrostl index Nikkei 225 o 0,7 % na 38 869,94 bodu a stal se tak jediným hlavním asijským benchmarkem, který v pondělí zaznamenal zisky.
Jen během ranního obchodování oslabil na 159,93 za dolar.
Zápis z posledního zasedání japonské centrální banky zveřejněný v pondělí dostal jen pod nový tlak, když uvedl, že „jakákoli změna základní úrokové sazby by měla být zvažována až poté, co ekonomické ukazatele potvrdí, že například míra inflace měřená indexem spotřebitelských cen se začala zřetelně odrážet ode dna a střednědobá až dlouhodobá inflační očekávání vzrostla“.
Mezitím bylo oznámeno, že Masato Kanda z ministerstva financí uvedl, že úředníci jsou připraveni kdykoli intervenovat na podporu měny.
Jinde hongkongský Hang Seng klesl o 1,2 % na 17 815,42 bodu, zatímco Shanghai Composite ztratil 1 % na 2 969,59 bodu.
Australský index S&P/ASX 200 klesl o 0,7 % na 7 740,80 bodu. Jihokorejský index Kospi klesl o 0,7 % na 2 763,95 bodu.
V pátek index S&P 500 klesl o 0,2 % na 5 464,62, zůstal však blízko svého historického maxima z úterý a završil osmý vítězný týden z posledních devíti. Průmyslový index Dow Jones se zvýšil o necelé 0,1 % na 39 150,33 bodu, zatímco kompozitní index Nasdaq klesl o 0,2 % na 17 689,36 bodu.
Trh opět táhla společnost Nvidia, která se propadla o 3,2 %. Akcie společnosti od října 2022 vzrostly o více než 1 000 % díky zběsilé poptávce po jejích čipech, které pohánějí velkou část světového přechodu na technologie umělé inteligence, a tento týden na krátkou dobu vytlačily Microsoft z pozice nejhodnotnější společnosti na Wall Street.
Nic však neroste věčně a poklesy Nvidie v posledních dvou dnech poslaly její akcie do prvního ztrátového týdne za posledních devět.
Většina zbytku Wall Street byla relativně klidná, až na několik výjimek.
Na trhu dluhopisů výnosy amerických státních dluhopisů zpočátku klesaly poté, co zpráva naznačila, že podnikatelská aktivita v zemích, které používají měnu euro, je slabší, než ekonomové očekávali. Na kontinentu již panují obavy před francouzskými volbami, které by mohly finančními trhy dále otřást.
Zpráva o slabé podnikatelské aktivitě stáhla dolů výnosy v Evropě, což zpočátku tlačilo na výnosy státních dluhopisů. Americké výnosy však velkou část těchto ztrát získaly zpět poté, co později ráno jiná zpráva uvedla, že podnikatelská aktivita v USA může být silnější, než se myslelo.
Podle předběžného údaje společnosti S&P Global o aktivitě amerických podniků z oblasti výroby a služeb dosáhl celkový růst produkce 26měsíčního maxima. Pro Wall Street je možná důležitější, že k tomuto posílení může dojít bez současného zvýšení tlaku na inflaci.
„Historická srovnání naznačují, že nejnovější pokles přibližuje cenový ukazatel průzkumu 2% inflačnímu cíli Fedu,“ uvedl Chris Williamson, hlavní podnikový ekonom společnosti S&P Global Market Intelligence.
Federální rezervní systém se nachází v prekérní situaci, kdy se snaží zpomalit ekonomiku prostřednictvím vysokých úrokových sazeb právě o tolik, aby se vysoká inflace dostala zpět na 2 %. Trik spočívá v tom, že chce snížit úrokové sazby přesně v pravý čas. Pokud by čekala příliš dlouho, mohlo by zpomalení ekonomiky přejít v recesi. Pokud to udělá příliš brzy, inflace by mohla opět zrychlit.
Výnos desetiletého státního dluhopisu se snížil na 4,25 % ze 4,26 % koncem čtvrtka. Výnos dvouletého dluhopisu, který více sleduje očekávání ohledně činnosti Fedu, klesl na 4,73 % z 4,74 %.
V rámci dalších pondělních obchodů americká referenční ropa v elektronickém obchodování na newyorské komoditní burze zlevnila o 8 centů na 80,65 USD za barel.
Ropa Brent ztratila 1 cent na 84,32 USD za barel.
Euro vzrostlo z 1,0691 USD na 1,0695 USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky