Klíčové body
- Inflace v USA
- Technologická rally se může zvrtnout
- Inflace v eurozóně
- Ceny ropy
V centru pozornosti jsou také obavy ze známek vyčerpání velkých technologických odvětví a eskalace obchodního napětí. Zde je váš pohled na dění na trzích v nadcházejícím týdnu.
Inflace v USA
V pátek bude zveřejněn oblíbený ukazatel inflace Fedu, cenový index výdajů na osobní spotřebu, který by měl ukázat, zda pokračuje počínající zpomalování inflace.
Nedávné údaje PCE však nebyly v souladu s očekáváním. Poslední údaj ukázal, že inflace v USA se v dubnu nečekaně pohybovala do strany.
Další takový údaj by mohl oslabit argument, že snížení sazeb přijde brzy. Na rozdíl od Fedu trhy stále počítají se dvěma sníženími sazeb v tomto roce.
Ekonomický kalendář zahrnuje také červnové údaje o spotřebitelské důvěře spolu s květnovými údaji o prodejích nových i stávajících domů. K dispozici je také třetí odhad hospodářského růstu za první čtvrtletí a údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby za květen.
Technologická rally se může zvrtnout
Mnozí investoři se domnívají, že dlouhodobý potenciál akcií technologických společností je vzhledem k jejich vysokým ziskům a nadšení z revolučního potenciálu umělé inteligence solidní. Obrovské cenové zisky, včetně 155% meziročního nárůstu akcií Nvidia
Tržní opozdilci, jako jsou akcie s malou kapitalizací a takzvané hodnotové akcie, například finanční a průmyslové společnosti, mohou vypadat jako výhodné obchody.
Ale i kdyby došlo ke stažení, existuje jen málo známek‘ že by investoři opustili technologické a růstové akcie na dlouho. Sázka na technologické akcie byla v posledním desetiletí ztrátová, protože index Nasdaq 100 si polepšil o více než 400 %, zatímco index Russell 1000 Value za stejnou dobu vzrostl přibližně o 70 %.
Technický sektor by se také mohl poměrně rychle odrazit ode dna, protože investoři budou spěchat s nákupem poklesu.

Ceny ropy
Ceny ropy v pátek oslabily přibližně o 1 % kvůli obavám, že růst globální poptávky po ropě by mohl být zasažen silným americkým dolarem a negativními ekonomickými zprávami z některých částí světa.
Za celý týden oba benchmarky ropy vzrostly přibližně o 3 % poté, co v předchozím týdnu získaly přibližně 4 %.
Americký dolar v pátek vzrostl na sedmitýdenní maximum vůči koši ostatních měn, když trpělivý přístup Federálního rezervního systému ke snižování úrokových sazeb kontrastoval s holubičím postojem v jiných zemích.
Nižší sazby by mohly podpořit ceny ropy, které v letošním roce táhne nedostatečná globální poptávka. Snížení sazeb v USA by zlevnilo půjčky v největší světové ekonomice a zvýšilo by zájem o ropu v souvislosti s rostoucí těžbou.
V nadcházejícím týdnu budou ceny ropy pravděpodobně i nadále podporovány rostoucí prémií za geopolitické riziko.
Inflace v eurozóně
V eurozóně budou v pátek zveřejněny předběžné údaje o červnové inflaci ve Francii, Itálii a Španělsku.
Tyto údaje budou udávat tón pro tisk v celé eurozóně v následujícím týdnu, což je klíčové pro obchodníky, kteří se snaží odhadnout, kolikrát Evropská centrální banka letos sníží sazby.
ECB snížila sazby 6. června, ale stále silná domácí inflace a mzdy vyvolávají otazníky nad tím, kolik dalších snížení bude následovat.
Obchodníci očekávají ještě jedno snížení a zhruba 64% pravděpodobnost druhého snížení do konce roku, což je méně než téměř 80 % před červnovým zasedáním.
Jakékoli překvapení směrem nahoru by zkazilo náladu investorům, kteří se potýkají s novou politickou nejistotou poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron vyhlásil na 30. června první kolo francouzských voleb.
Obchodní napětí
Čína a Evropská unie se dohodly na zahájení jednání o plánovaném zavedení cel na elektromobily
Začátkem tohoto měsíce Brusel navrhl vysoká cla v boji proti tomu, co Evropská unie považuje za nadměrné dotace. Předběžná cla EU ve výši až 38,1 % na dovážené čínské elektromobily by měla začít platit do 4. července a v listopadu by měla vstoupit v platnost v plné výši.
Oznámení Evropské komise z 12. června následovalo po květnovém kroku Spojených států, které zvýšily cla na čínské automobily, a otevírá novou frontu v obchodní válce Západu s Pekingem.
Čínské úřady naznačily možná odvetná opatření prostřednictvím komentářů ve státních médiích a rozhovorů s představiteli průmyslu.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky