Klíčové body
- Ropa po týdenním poklesu vzrostla, protože trh stále vstřebává rozhodnutí OPEC+ o obnovení dodávek.
- Ceny zlata se v pondělí v asijském obchodování pohybovaly v rovnoměrném až nízkém pásmu a korigovaly tak výrazné ztráty z minulého týdne
- Měď ošetřuje prudké ztráty v důsledku obav ze sazeb a nejistoty v Číně
Ropa po týdenní ztrátě stoupá, protože se pozornost obrací k sazbám Fedu
Ropa po týdenním poklesu vzrostla, protože trh stále vstřebává rozhodnutí OPEC+ o obnovení dodávek, zatímco obchodníci očekávají řadu zpráv z průmyslu a rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách.
Brent se obchodoval poblíž 80 dolarů za barel poté, co minulý týden ztratil 2,5 %, když algoritmické obchodování zesílilo poklesy po oznámení aliance, že od třetího čtvrtletí začne vracet větší dodávky. West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 76 dolarů.
Obchodníci budou sledovat měsíční zprávy OPEC a Mezinárodní energetické agentury, které mají být zveřejněny v úterý a ve středu a které osvětlí stav sektoru. V polovině týdne také Fed zveřejní své rozhodnutí o úrokových sazbách. Silné ekonomické údaje a vytrvale vysoká inflace způsobily, že trh pare sázky, že se Fed blíží k tolik očekávanému obratu směrem ke snížení výpůjčních nákladů.
„Investoři, kteří minulý týden přehnaně reagovali na oznámení OPEC, se snaží pochopit možnost, že další barely se nakonec nemusí dostat do globálních zásob,“ uvedla Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte. Přesto je podle ní v popředí zájmu obchodníků makroekonomický výhled a rostou obavy, že sazby Fedu zůstanou vysoké.
Poté, co oznámení OPEC+ o zrušení omezení těžby způsobilo propad cen, představitelé zdůraznili, že zvýšení nabídky bylo vždy předběžné a může být pozastaveno.

Ropa od začátku dubna klesá kvůli oslabujícímu výhledu poptávky, přičemž peněžní manažeři snížili čisté dlouhé pozice na ropě Brent nejvíce v historii podle údajů sahajících až do roku 2011, čímž se jejich držba dostala na nejméně býčí úroveň za posledních deset let. Čisté dlouhé pozice u amerického benchmarku WTI rovněž ustoupily.
Přesto se na některých trzích s produkty objevují silná místa, včetně trhu s leteckým palivem, kde oživení letecké dopravy na úroveň z doby před krizí vyvolává opětovný růst.
Geopolitika zůstala v centru pozornosti. Napětí na Blízkém východě vře poté, co Izrael osvobodil čtyři rukojmí při operaci v Gaze, která byla součástí útoku, při němž podle vládní mediální kanceláře vedené Hamásem zahynulo více než 200 Palestinců. V Evropě se ve volbách do Evropského parlamentu prosadily krajně pravicové strany.
Objemy obchodů budou v asijských hodinách pravděpodobně nízké, protože v pevninské Číně a Hongkongu je svátek.
Ceny zlata jsou slabé, před údaji o Fedu a indexu spotřebitelských cen se zvyšují obavy z úrokových sazeb
Ceny zlata se v pondělí v asijském obchodování pohybovaly v rovnoměrném až nízkém pásmu a korigovaly tak výrazné ztráty z minulého týdne, protože před zasedáním Federálního rezervního systému a klíčovými údaji o inflaci, které mají být zveřejněny tento týden, sílily obavy z vysokých úrokových sazeb v USA.
Žlutý kov se minulý týden propadl z téměř rekordních maxim poté, co páteční údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor byly mnohem vyšší, než se očekávalo, což přimělo obchodníky přehodnotit očekávání zářijového snížení sazeb.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2 295,7 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu klesly do 00:44 SEČ
Obchodníci se zlatem jsou v napětí, na programu je zasedání Fedu a údaje o CPI
Trhy se soustředily především na nadcházející zasedání Fedu, přičemž rozhodnutí o sazbách by mělo padnout ve středu.
Všeobecně se očekává, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni. Jakékoli náznaky budoucí politiky však budou bedlivě sledovány, zejména po nedávných známkách odolnosti americké inflace a trhu práce.

Řada představitelů Fedu varovala, že centrální banka bude udržovat sazby na vysoké úrovni po delší dobu vzhledem k lepivé inflaci a síle trhu práce. Silné páteční údaje o mzdách mimo zemědělský sektor tuto představu ještě prohloubily.
Před středečním rozhodnutím Fedu jsou tento týden na programu také klíčové údaje o indexu spotřebitelských cen, které by měly ukázat, že inflace zůstala v květnu výrazně nad 2% ročním cílem Fedu.
Ceny zlata a dalších kovů byly v pátek oslabeny výrazným poklesem pozice pro zářijové snížení sazeb. Tento trend by měl pokračovat i v nadcházejících dnech.
Žlutý kov zasáhly také zprávy, že Čínská lidová banka – klíčový kupec zlata – v květnu prudce omezila své nákupní aktivity.
Ostatní drahé kovy v pondělí vzrostly a zotavily se z propadu z minulého týdne. Futures na platinu vzrostly o 0,7 % na 977,05 USD za unci a futures na stříbro o 0,9 % na 29,690 USD za unci.
Na širší ceny kovů působilo oživení dolaru v důsledku menší vyhlídky na snížení úrokových sazeb.
Měď ošetřuje prudké ztráty v důsledku obav ze sazeb a nejistoty v Číně
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi potýkaly s prudkými ztrátami z minulého týdne, které byly způsobeny kombinací obav z Fedu a ochlazením optimismu ohledně hlavního dovozce Číny.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,2 % na 9779,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,6 % na 4,4735 USD za libru.
Oba kontrakty ošetřovaly prudký pokles z rekordních maxim dosažených v květnu, protože optimismus ohledně silné poptávky byl do značné míry kompenzován obavami, že vysoké sazby zbrzdí globální ekonomickou aktivitu, což sníží poptávku po mědi.
Smíšené ekonomické signály z Číny ještě zvýšily obavy o poptávku. Zatímco údaje o dovozu ukázaly, že poptávka po mědi v zemi zůstává silná, ostatní údaje představovaly smíšený obraz ekonomiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky