Klíčové body
- Generace Z čelí vyšším úrovním stresu a strachu v práci než starší generace, ukazuje průzkum Headspace
- Pandemické změny ovlivnily vstup generace Z do pracovního procesu, což ztížilo adaptaci na běžné pracovní prostředí
- Výběr zaměstnavatele, který podporuje duševní zdraví a souzní s osobními hodnotami, je klíčový pro dlouhodobou pracovní spokojenost
Na své první zaměstnání po vysoké škole budete vždy vzpomínat. Je přirozené chtít se rychle zapojit a ukázat svou pracovitost
Nepřehlížejte však důležitost svého duševního zdraví. Podle pátého výročního průzkumu postojů k pracovní síle od společnosti Headspace se generace Z potýká v práci s většími problémy než její vrstevníci.
„Čtyřicet procent pracovníků z generace Z hlásí extrémní stres každý den a 59 % z nich hlásí pocit strachu každý týden,“ říká Russell Glass, generální ředitel společnosti Headspace. „To je výrazně vyšší číslo, než jaké pozorujeme u jiných populací.“
Část problému spočívá v tom, že generace Z vstoupila do pracovního procesu v jedinečném historickém období. „Během pandemie se situace dramaticky měnila,“ říká. „Mnoho z nich nemá představu o tom, jak vypadá standardní normální pracoviště.“
Pozitivní je, že generace Z destigmatizovala duševní zdraví. Glass říká, že tato demografická skupina je ochotnější o něm mluvit než starší populace, zejména generace X a Boomers. Mluvit a jednat jsou však dvě různé věci a chránit své duševní zdraví znamená vytvořit a prosazovat hranice.
„Postupem času jsem zjistil, že jsem mnohem efektivnější, když dostávám to, co potřebuji z hlediska fyzického, duševního i celkového zdraví,“ říká Glass, který se podílel na knize Boundaries, Priorities, and Finding Work-Life Balance
Stanovení hranic na začátku kariéry vám může pomoci vytvořit si práci, která podpoří vaše duševní zdraví. Zde jsou tři způsoby, jak můžete usilovat o lepší rovnováhu:
URČETE SI VLASTNÍ HRANICE
Stanovení hranic začíná u vás samotných a jedním z nejlepších způsobů, jak vykročit správným směrem, je chránit si prostoje.
„Na začátku kariéry se můžete cítit neporazitelní – jako byste dokázali cokoli,“ říká Glass. „Mozek však potřebuje odpočinek a přestávky, aby mohl pracovat na maximum svých možností.“
Glass doporučuje dělat si během práce malé přestávky. I minuta záměrného dýchání nebo krátká procházka zvýší kapacitu mozku a umožní vám déle fungovat na maximum.
Zatímco mikropřestávky jsou vhodné pro každodenní reset, dobré duševní a fyzické zdraví potřebuje také makropřestávky. Studie ukazují, že delší přestávky v práci souvisejí s dlouhověkostí.
„Začít s tím vším včas je důležité, protože vám to umožní mít efektivnější a pozitivnější kariéru hned od začátku, než když se budete muset snažit naučit se tyto věci, než se dostanete na pozice v pozdější fázi kariéry,“ říká Glass.
URČETE SI SVÉ PRIORITY
Jakmile si vytvoříte správné vnitřní návyky, budete lépe vybaveni pro stanovení hranic vůči ostatním. Glass říká, že existují tvrdé a měkké hranice.
„Udělejte si čas a promyslete si, jaké jsou vaše tvrdé hranice,“ říká. „Co jsou věci, které prostě nehodláte obětovat. Pro mě platí, že mám doma děti a s těmi budu večeřet. To je důležitá součást toho, kdo jsem jako táta, a nedovolím, aby mi do toho zasahovala práce. Pak si nastavte svůj rozvrh podle této pevné hranice.“
Měkké hranice nejsou tak přísné. Glass například říká, že se během dne snaží dělat půlhodinové přestávky. „To je čas, kdy se můžu zvednout a protáhnout se nebo se projít venku,“ vysvětluje.
Pokud se mnou někdo opravdu potřebuje strávit čas, dokážu být flexibilní. Nebo mohu navrhnout individuální procházku. Dokážu si také najít způsob, jak se opalovat nebo si protáhnout nohy.“
Pokud máte pocit, že vaše hranice nejsou respektovány, musíte si se svým šéfem okamžitě promluvit. Pokud jste například kontaktováni v mimopracovní době nebo o víkendech, Glass navrhuje říci: „Zjišťuji, že nemohu být tak produktivní, jak bych chtěl, protože nemám přestávky a odloučení od práce, které potřebuji.
Zdá se, že musím být k dispozici i v sobotu. Jsem ochotný to udělat, protože je to pro mě měkká hranice, ale chci s vámi spolupracovat a zjistit, kdy se mohu vzdálit.“ V takovém případě je třeba, abyste si uvědomili, že je to pro vás důležité.
„Pokud jste v situaci, kdy to váš šéf nerespektuje nebo řekne: ‚Takhle to tady neděláme,‘ pak se musíte sami sebe zeptat, zda je to opravdu místo pro mě?“ říká Glass. „Je to místo, kde chci budovat svou kariéru, zejména jako nováček na trhu práce? Když si stanovíte hranice, musíte být ochotni vést tyto rozhovory a rozhodovat se z hlediska hodnot.“
BUĎTE AKTIVNÍ, POKUD JDE O ZAMĚSTNAVATELE
Místo, kde pracujete, bude mít také vliv na vaše duševní zdraví. Při vstupu do zaměstnání a zvažování zaměstnavatelů Glass doporučuje položit si tři otázky.
Věříte generálnímu řediteli a vedoucímu týmu a můžete se od nich učit?
Je firma místem, kde můžete do práce přinést celé své já?
Věříte produktu, poslání nebo službě, kterou společnost realizuje?
„Pokud máte pocit, že můžete vedoucímu týmu důvěřovat, pokud máte pocit, že můžete do práce přinést celé své já, a jste nadšeni tím, čeho se snaží ve světě dosáhnout, téměř na ničem jiném nezáleží,“ říká Glass.
„Pokud něco z toho chybí, neměli byste o dané organizaci uvažovat, pokud máte na výběr.“
Když nastoupíte do svého prvního zaměstnání po škole, čeká vás mnoho učení a zkušeností. Může chvíli trvat, než se přizpůsobíte pracovnímu prostředí a zjistíte, jak být co nejproduktivnější.
„Je třeba provést určitou introspekci,“ říká Glass. „Pokud zaměstnavatel porušuje tvrdé hranice, je v pořádku jít dál, protože to jsou věci, které jsou pro vás rozhodující.
Pokud jsou to měkké hranice, možná jen potřebujete více času, učení a vzdělávání. Je zdravé projít si některými z těchto věcí na začátku kariéry. Pomůže vám to pochopit, jaké druhy práce vás baví.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky