Klíčové body
- Asijské akcie rostly, obchodníci spekulovali o možném snížení sazeb Fedu a pokračujícím poklesu technologických akcií
- Trhy v Austrálii, Japonsku, Hongkongu a Jižní Koreji zaznamenaly růst, zatímco čínské akcie kolísaly
- Tchajwanské akcie – zejména TSMC – prudce klesly po přerušení obchodování kvůli tajfunu
- Jen posílil před klíčovým zasedáním Bank of Japan, se smíšenými očekáváními ohledně inflace a úrokových sazeb
Akcie v Austrálii, Japonsku, Hongkongu a Jižní Koreji v pátek rostly spolu s futures kontrakty na americké akcie. Čínské akcie v Hongkongu a na pevnině kolísaly a jen vůči dolaru posílil před zasedáním Bank of Japan, které se uskuteční příští týden.
Nejhůře si vedly tchajwanské akcie, které se po obnovení obchodování po přerušení způsobeném tajfunem Gaemi propadly až o 4,3 %. Poklesy znamenaly dohánění předchozích poklesů globálních akcií souvisejících s technologiemi a zahrnovaly prudký pokles společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, která se propadla o celých 6,5 %.

Desetiletý výnos amerických dluhopisů se během asijského obchodování příliš nezměnil poté, co ve čtvrtek poklesl o čtyři bazické body, protože státní dluhopisy se posunuly výše. Zisky amerického státního dluhu přišly, když obchodníci posuzovali známky odolné americké ekonomiky proti výzvám k rychlejšímu snižování sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Swapový trh v současnosti počítá s prvním snížením sazeb v září.
Asijské akcie zaznamenaly první týdenní ztráty od května, když se tento týden zrychlila globální rotace od technologických akcií – zejména těch, které těží z boomu umělé inteligence – směrem k letošním opozdilcům. Ukazatel technologických akcií v Asii byl nastaven na třetí den ztrát v řadě.
„Stále neříkáme, že asijská umělá inteligence dosáhla vrcholu, ale zdá se, že se k němu blížíme,“ napsali stratégové HSBC Holdings Plc včetně Heralda van der Lindeho ve své poznámce. Momentum se rychle mění a „nyní jsme ještě více přesvědčeni, že tento sektor si zaslouží zvýšenou pozornost“.
Výnosy referenčních čínských státních dluhopisů klesly na nové rekordní minimum, protože rallye dluhopisů se prodloužila a otestovala odhodlání tvůrců politiky tento pohyb zastavit. Mezitím index CSI 300 zamířil k nejhoršímu týdnu od začátku února, protože obchodníci hledali útočiště aktiv uprostřed skomírajícího hospodářského oživení.
„Zdá se, že politické stimuly jsou pro tržní sentiment neúčinné, dokud se nepromítnou do zvýšení zisků,“ uvedl Marvin Chen z Bloomberg Intelligence. „Z tohoto pohledu může být katalyzátorem nadcházející výsledková sezóna v srpnu, ale očekávání nejsou vysoká.“
Jen se v nevyzpytatelném obchodování obchodoval pod úrovní 154 za dolar a směřoval ke čtvrtému dni růstu za posledních pět seancí. Inflace v Tokiu v červenci již třetí měsíc zrychlovala, což posílilo sázky na možné zvýšení úrokových sazeb při zasedání bankovní rady centrální banky příští týden.
„Abychom přesvědčivě prolomili hranici pod 150, potřebujeme, aby Fed skutečně přinesl výsledky, nebo abychom viděli mnohem více prodejů zahraničních dluhopisů ze strany institucionálního Japonska,“ řekl Tim Baker, vedoucí makrovýzkumu Deutsche Bank AG, v televizi Bloomberg.
Rally jenu zůstává křehká, pouze 30 % pozorovatelů BOJ oslovených agenturou Bloomberg předpovídá zvýšení sazeb, i když více než 90 % z nich v tom vidí riziko.
Před zasedáním BOJ není „vyloučen“ pokles zpět k úrovni 155,30 za dolar, řekl Tony Sycamore, analytik společnosti IG Australia Pty.

Růst se zrychluje
V USA se ve čtvrtek index S&P 500 propadl o 0,5 %, zatímco Nasdaq 100 klesl o 1,1 %, protože technologičtí giganti včetně společností Nvidia Corp. a Microsoft Corp. zaznamenali propad. Akcie s malou tržní kapitalizací dosáhly lepších výsledků, což je další známka toho, že se investoři připravují na snížení úrokových sazeb, které podpoří širší ekonomiku.
Hospodářský růst se ve druhém čtvrtletí zrychlil více, než se předpokládalo, což ukazuje, že poptávka se drží pod tíhou vyšších výpůjčních poplatků. Ostře sledovaný ukazatel základní inflace vzrostl o 2,9 %, což je mírnější růst než v prvním čtvrtletí, ale stále nad odhady.
Spojené státy zakončí týden zveřejněním měsíčních údajů o PCE, které jsou posledním důležitým údajem před zasedáním Fedu příští týden. Očekává se, že jádrový údaj zpomalí na tříměsíční anualizované bázi do blízkosti 2% cíle centrální banky.
„Po včerejším vzestupném překvapení cenového deflátoru HDP panují obavy z rizika zvýšení současného konsenzuálního odhadu indexu PCE,“ uvedl Kyle Rodda, hlavní analytik trhu ve společnosti Capital.Com. „Mírné proinflační překvapení by sice nemuselo nutně zhatit cestu zpět k inflačnímu cíli, mohlo by však ovlivnit očekávané načasování prvního snížení a počet snížení, která by mohla přijít v příštích šesti měsících.“
Na komoditním trhu rozšířil v pátek West Texas Intermediate zisky do třetího dne. Zlato se posunulo výše.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky