Klíčové body
- Asijské akcie rostly díky rally technologických akcií a očekávání údajů o inflaci v USA
- Taiwan Semiconductor a další technologické společnosti dosáhly rekordních úrovní, přispívajíc k růstu regionálních indexů
- Fed může začít snižovat úrokové sazby v září, pokud inflace zůstane stabilní
Akcie v Japonsku, Austrálii a Číně rostly po středeční býčí seanci na Wall Street. Dolar klesl vůči většině hlavních měn před klíčovými údaji o inflaci v USA, které mohou signalizovat zmírnění cenových tlaků a zvýšit šanci na snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.
Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. se obchodovala na rekordních úrovních poté, co jediný dodavatel nejmodernějších čipů Nvidia Corp. a Apple Inc. uvedl, že tržby za druhé čtvrtletí rostly nejrychleji od roku 2022. K růstu regionálního akciového indexu nejvíce přispěly společnosti Sony Group Corp. a Tencent Holdings Ltd. a korejský výrobce čipů SK Hynix Inc, který se obchodoval na nejvyšších úrovních od roku 2000.

Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 posílily každý o více než 1 % a ukazatel globálních akcií rovněž vzrostl, všechny na rekordní hodnoty, což bylo podpořeno společnostmi jako Nvidia a Apple. Výrobce iPhonů uvedl, že po bouřlivém roce 2023 hodlá dodávat o 10 % více nových zařízení. Index S&P 500 si polepšil v každé z posledních sedmi seancí, což je jeho nejdelší vítězná série od listopadu.
„Trhy zůstávají pozoruhodně klidné navzdory záplavě údajů v tomto týdnu, včetně výpovědi předsedy Fedu Powella, zpráv o CPI/PPI a začátku výsledkové sezóny,“ uvedl Mark Hackett ze společnosti Nationwide.
Očekává se, že tzv. jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje náklady na potraviny a energie a je považován za lepší měřítko základní inflace, v červnu již druhý měsíc vzrostl o 0,2 %. To by znamenalo nejmenší zpětný nárůst od srpna – tempo, které je pro představitele Fedu považováno za přijatelné.
„Červnová zpráva o CPI se zdá být další „velmi dobrou“ zprávou, která by měla posílit důvěru FOMC ohledně trajektorie inflace,“ uvedla Anna Wongová z Bloomberg Economics. „To by mělo připravit půdu pro to, aby Fed v září začal snižovat sazby.“
Swapy počítají se dvěma sníženími sazeb Fedu v roce 2024, přičemž je velká šance, že první z nich přijde v září.
V Asii budou investoři sledovat případné dopady rozhodnutí Čínské komise pro regulaci cenných papírů zpřísnit pravidla pro krátký prodej a vysokofrekvenční obchody ve snaze potlačit nevhodnou arbitráž a udržet stabilitu trhu. Nálada ohledně čínských akcií se zhoršila před třetím plénem, které se v zemi sejde příští týden.
Jerome Powell mezitím v Kongresu řekl, že Fed nepotřebuje inflaci pod 2 % před snížením sazeb a že úředníci mají před sebou ještě další práci. Poznamenal, že trh práce se „docela výrazně snížil“. Powell zmínil „dobrou cestu“ ke ztenčení bilance a uvedl, že komerční nemovitosti neohrožují finanční stabilitu.

„Klíčovým poznatkem z jeho výpovědi je, že hodnocení rovnováhy rizik ze strany Fedu se mění způsobem, který – pokud bude podpořen a udržen příchozími údaji – přinese snížení sazeb v září,“ uvedl Krishna Guha ze společnosti Evercore ISI.
Hlavní ekonom Bank of England Huw Pill ve středu uvedl, že načasování snížení sazeb je stále „otevřenou otázkou“, což přimělo obchodníky snížit sázky na srpnové snížení.
Jinde Bank of Korea ponechala ve čtvrtek svou základní úrokovou sazbu beze změny, protože hledá další důkazy, že inflace bude nadále snižována. Ekonomické zprávy v Asii ve čtvrtek zahrnují spotřebitelskou důvěru v Thajsku a rozhodnutí o měnové politice v Malajsii. Již ve čtvrtek mohou být také zveřejněny údaje o peněžní zásobě a nových úvěrech v Číně.
Ropa rostla již druhý den, protože známky rostoucí poptávky a rizikový tón na širších trzích společně podpořily sentiment. Zlato rostlo již třetí den.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky