Klíčové body
- Fed připravuje snížení úrokových sazeb v září kvůli klesající inflaci a rizikům na trhu práce
- Představitelé Fedu čekají na další údaje o cenách, než se rozhodnou snížit výpůjční náklady
- Trh práce vykazuje známky ochlazení, což posiluje argumenty pro nadcházející snížení sazeb
Více než dva roky dominuje inflace všem prioritám Federálního rezervního systému. Nyní se však chystá dlouho očekávaná změna, která může přinést úlevu globálním trhům
Američtí centrální bankéři jsou připraveni v září snížit úrokové sazby v souvislosti s rostoucí důvěrou, že cenová stabilita je na dohled – zatímco rizika na trhu práce se zvýšila. V posledních týdnech ve svých projevech položili základy pro nadcházející krok a předseda Jerome Powell jej pravděpodobně explicitněji označí po zasedání 30. a 31. července.
Není to ještě úplně hotová věc. Představitelé Fedu stále chtějí vidět, že měsíční údaje o cenách budou nadále klesat směrem k jejich dvouprocentnímu ročnímu inflačnímu cíli, než se odhodlají ke snížení výpůjčních nákladů z dvacetiletého maxima.
Powell a jeho kolegové jsou však také odhodláni nepromarnit šanci na „měkké přistání“ americké ekonomiky, která vykazuje přinejmenším několik známek ztráty tempa.
„Nejde jen o to, aby se snížila inflace,“ řekl Powell 10. července zákonodárcům Sněmovny reprezentantů. „Musíme mít na paměti, kde se nachází trh práce.“
Fedem preferovaný ukazatel inflace se zmírnil na 2,6 % a kdysi přehřátý trh práce se ochladil na předpandemickou úroveň. Úředníci sice nadále označují trh práce za silný, ale zároveň uvedli, že se možná blíží bodu obratu, kdy dochází k trvalému poklesu počtu volných pracovních míst a postupnému růstu nezaměstnanosti.
„Domnívám se, že se blížíme době, kdy je snížení základní úrokové sazby oprávněné,“ řekl ve středu guvernér Fedu Christopher Waller. Trh práce se podle něj nachází ve „sladkém bodě“, ale Fed ho tam musí udržet.
„Existuje větší riziko zvýšení nezaměstnanosti, než jsme viděli po dlouhou dobu,“ dodal.
Většina představitelů se zastavila u toho, že by řekla, kdy pravděpodobně dojde k prvnímu snížení, ale ekonomové a investoři si jejich komentáře vyložili tak, že signalizují zářijový krok.
„V rámci výboru existuje silný impuls pro snížení sazeb v září,“ uvedl Jonathan Pingle, hlavní ekonom UBS Group AG pro USA. „Vidíte ochlazení v mnoha oblastech trhu práce, kde byla síla.“
Prezidentka sanfranciského Fedu Mary Dalyová v rozhovoru uvedla, že trhliny na trhu práce nejsou tak závažné, aby vyžadovaly okamžitou akci. Přesto tvůrci politiky uznávají, že situace se může rychle změnit.
„Nechceme se dostat do bodu, kdy začneme pozorovat výrazné oslabení – ochabnutí – trhu práce, protože v té době už je vlastně často příliš pozdě na to, abychom ho vrátili zpět,“ řekla Dalyová.
Počet volných pracovních míst pro nezaměstnané pracovníky, který v období po Kovidě dosáhl rekordní úrovně, klesl zpět na úroveň roku 2019. Zaměstnávání, ačkoli je stále solidní, se zpomalilo a více se soustředilo do několika odvětví.
Míra nezaměstnanosti se v každém z posledních tří měsíců zvýšila a v červnu dosáhla 4,1 %, což je stále historicky nízká hodnota, ale nejvyšší od roku 2021, a růst mezd se zpomalil. Guvernérka Fedu Lisa Cooková ve svém projevu 10. července uvedla, že Fed „velmi pozorně sleduje“ míru nezaměstnanosti a v případě jejího zhoršení bude „reagovat“.
Zpomalení spotřebitelů
Znovunastolení rovnováhy na trhu práce je doprovázeno zmírněním spotřebitelských výdajů, protože na Američany doléhají vysoké ceny a náklady na půjčky.
V nejnovější Béžové knize Fedu, která shromažďuje pozorování podnikatelských podmínek ve 12 okresech centrální banky, téměř polovina regionů vykázala stagnaci nebo pokles ekonomické aktivity. Do budoucna firmy očekávají pomalejší růst.
Ačkoli představitelé nadále zdůrazňují, že politika se bude řídit souhrnem příchozích údajů, jsou si vědomi toho, že pouhé zachování současného postoje v podmínkách zmírňující se inflace je ve skutečnosti určitou formou zpřísňování.
„Pokud se chystáte zpřísňovat, měli byste se ujistit, že zpřísňujete z vlastní vůle, nikoliv standardně,“ řekl v rozhovoru Austan Goolsbee, prezident chicagského Fedu.
Řada nedávných údajů o inflaci – které byly tvůrci politiky popsány v rozmezí od „povzbudivých“ po „velmi dobré“ – posílila přesvědčení Fedu, že ceny jsou na správné trajektorii. Powell na začátku tohoto týdne uvedl, že údaje z posledního čtvrtletí „poněkud zvyšují důvěru“.
Politici také nezapomněli zdůraznit, že před velkým rozhodnutím o snížení sazeb je třeba získat více informací.
„Mezi červencem a zářím se toho skutečně dozvíme hodně,“ řekl prezident newyorského Fedu John Williams v rozhovoru pro Wall Street Journal zveřejněném ve středu.
Otázka voleb
Investoři již považují snížení sazeb v září za téměř jisté. Od konce minulého měsíce se výnosy dvouletých státních dluhopisů, které jsou citlivé na politiku Fedu, propadly o zhruba 30 bazických bodů.
Včasná komunikace ze strany představitelů Fedu by také mohla pomoci přesvědčit veřejnost – což je důležitý úkol vzhledem k napjaté politice snižování výpůjčních nákladů necelé dva měsíce před prezidentskými volbami.
Republikánský kandidát a bývalý prezident Donald Trump uvedl, že Fed by před volbami neměl snižovat sazby. Senátor Kevin Cramer, republikán ze Severní Dakoty, uvedl, že jakékoli politické kroky před listopadem by mohly vyvolat „špatné vnímání“.
„Riziko nyní spočívá v tom, že způsobí skutečné zpomalení trhu práce,“ uvedla Stephanie Rothová, hlavní ekonomka společnosti Wolfe Research.
„Protože existují politické obavy, chtějí tuto zprávu dostat ven.“
Na otázku, jak by prezidentský souboj mohl ovlivnit načasování snižování sazeb, představitelé Fedu zdůrazňují, že centrální banka se drží mimo politiku. Fed dokonce do své pololetní zprávy pro Kongres na začátku tohoto měsíce zařadil oddíl se zvláštním zaměřením na důležitost nezávislosti a transparentnosti.
Z poselství Powella a jeho kolegů vyplývá, že Fed bude ignorovat volební harmonogram a bude dělat to, co je nejlepší pro ekonomiku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky