Klíčové body
- Ropa roste poté, co Hamás oznámil, že Izrael zabil jeho politického vůdce a zvýšil tak napětí v regionu
- Ceny zlata ve středu v asijském obchodování rostly, povzbuzeny mírnějším kurzem dolaru
- Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi odrazily od téměř čtyřměsíčního minima
Ropa roste, protože zabití vůdce Hamásu zvyšuje geopolitické riziko
Globální benchmark Brent vzrostl na téměř 80 dolarů za barel poté, co během předchozích tří seancí klesl o 4,5 %, přičemž cena West Texas Intermediate se pohybovala kolem 76 dolarů. Hamas uvedl, že Izrael při leteckém útoku v Íránu zabil jeho politického vůdce Ismaila Haníju. Následoval tak dřívější izraelský útok na Bejrút, při kterém byl zabit vysoký velitel Hizballáhu.
V posledních dnech dochází k vzájemné výměně palby, při útoku Hizballáhu na Izraelem kontrolovaných Golanských výšinách bylo zabito 12 dětí, což může ohrozit probíhající jednání o příměří mezi Izraelem a Hamasem.
Obchodníci s ropou vyhodnocují riziko eskalace konfliktu a to, zda může vést k dalším útokům na lodě proplouvající Rudým mořem nebo ovlivnit těžbu a vývoz, zejména z Íránu. Ceny ropy měly v poslední době tendenci na nový vývoj války – která trvá od začátku října 2023 – nijak zvlášť prudce nereagovat.

Útok „zjevně zbavuje nadějí na příměří“, uvedla Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte v Singapuru. „Vzhledem k tomu, že se to stalo v Teheránu, je pravděpodobné, že to může vyvolat širší konflikt a můžeme být svědky zapojení dalších zemí.“
Mimo Blízký východ zůstává situace v oblasti globální poptávky utlumená, protože náladu nadále ovlivňuje dlouhodobé zpomalování čínské ekonomiky. Cena ropy Brent by měla meziměsíčně klesnout o zhruba 8 %, což je největší pokles v tomto roce, ačkoli ceny podporuje omezování dodávek ze strany OPEC+ a očekávání, že Federální rezervní systém začne brzy snižovat úrokové sazby.
V USA průmyslová skupina uvedla, že zásoby ropy minulý týden klesly o 4,5 milionu barelů. Pokud by to později ve středu potvrdily oficiální údaje, znamenalo by to nejdelší sérii poklesů od ledna 2022.
Všeobecně se očekává, že Fed na svém zasedání později ve středu ponechá sazby v platnosti, a obchodníci budou po jeho skončení sledovat vyjádření předsedy Jeroma Powella, aby potvrdili sázky, že v září dojde k jejich snížení.
Ceny zlata rostou nad hranici 2 400 USD, v centru pozornosti je Fed a napětí na Blízkém východě
Ceny zlata ve středu v asijském obchodování rostly, povzbuzeny mírnějším kurzem dolaru, zatímco obchodníci očekávali další náznaky ohledně snižování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
Žlutý kov také těžil z některých nákupů bezpečných přístavů poté, co údajné zabití vůdce Hamásu Ismáíla Haníji izraelským úderem v Íránu poukázalo na možnou eskalaci války.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 419,11 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly do 01:09 SEČ
Zlato posiluje s náznaky snižování sazeb Fedu na obzoru

Žlutý kov překonal hranici 2 400 USD za unci, když se obchodníci před závěrem zasedání Fedu později během dne odklonili od dolaru.
Všeobecně se očekává, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni. Pozornost se však bude pozorně soustředit na případné signály o snížení úrokových sazeb v návaznosti na některé měkké údaje o inflaci a holubičí komentáře představitelů Fedu.
Všeobecný konsenzus se převážně přiklání ke snížení sazeb o 25 bazických bodů v září. Nižší sazby jsou pro zlato výhodné vzhledem k tomu, že snižují oportunitní náklady investice do žlutého kovu.
Napětí mezi Izraelem a Hamásem prospívá drahým kovům
Zlato a další drahé kovy rovněž těžily z určité míry nákupů bezpečných přístavů poté, co podle četných zpráv byl Haníja zabit izraelským úderem v Teheránu.
Tento krok představuje potenciální eskalaci války mezi Izraelem a Hamásem, která dosáhla devátého měsíce v řadě bez známek příměří v dohledu.
Hrozba totální války na Blízkém východě rovněž vzrostla vzhledem k tomu, že napětí mezi Íránem a Izraelem bylo již zvýšené po raketových útocích mezi oběma státy na začátku tohoto roku. Izrael navíc počátkem tohoto týdne provedl údery proti Íránem podporované libanonské ozbrojené skupině Hizballáh.
Z dalších drahých kovů futures na platinu vzrostly o 0,7 % na 976,75 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,8 % na 28,745 USD za unci.
Měď se odrazila od dna díky nadějím na čínské stimuly
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi odrazily od téměř čtyřměsíčního minima, protože měkké údaje o indexu nákupních manažerů a pozitivní vládní komentáře posílily naděje na další stimulační opatření v největším dovozci Číně.

Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 1,7 % na 9123,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď vzrostly o 1,1 % na 4,1368 USD za libru.
Údaje PMI ukázaly, že čínský výrobní sektor se v červenci již třetí měsíc po sobě zmenšil, zatímco nevýrobní růst zpomalil.
Údaje přišly těsně po zasedání čínského politbyra, na kterém vláda přislíbila další stimulační opatření, zejména ta, která mají podpořit spotřebitelskou náladu.
Komentáře politbyra a slabé údaje PMI zvýšily naděje na další stimulační opatření, ačkoli analytici varovali, že je třeba sledovat, zda Peking realizuje další signály.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky