Klíčové body
- Pokračování růstu akcií závisí na rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách
- Investoři přesouvají prostředky z technologických akcií do jiných sektorů
- Možné snížení sazeb může dále podpořit růst malých firem a technologických akcií
Od 11. července, kdy tisk indexu spotřebitelských cen ukázal známky ochlazování inflace, obchodníci zintenzivnili rotaci z akcií velkých technologických společností do všeho možného od akcií s malou kapitalizací až po hodnotové hry.
Mezitím investoři nalili téměř 6 miliard dolarů do amerických burzovně obchodovaných fondů mimo technologický sektor, zatímco do technologických ETF přiteklo jen 1,4 miliardy dolarů.
Aby tento trend pokračoval, bude muset předseda Fedu Jerome Powell na své středeční tiskové konferenci položit základy pro snížení úrokových sazeb v září po nejrozporuplnější kampani na zpřísnění měnové politiky v poslední době.
„Tato rozšířená akciová rally se může obrátit vzhůru nohama, pokud Fed nenaznačí, že velmi brzy sníží sazby,“ uvedl Jimmy Lee, výkonný ředitel Wealth Consulting Group, který v očekávání zářijového snížení chytá akcie technologických firem a firem s malou tržní kapitalizací. „Pokud Powell nezůstane tvrdohlavý, má tento býčí trh ještě další prostor k rozletu.“
Někteří se dokonce vyslovili pro snížení na zasedání tento týden poté, co Fedem preferovaný ukazatel inflace – jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu – v červnu oproti předchozímu roku vzrostl jen o 2,6 %, což je blízko 2% cíle centrální banky. Wall Street na to však nesází.

Od posledního zvýšení úrokových sazeb Fedu uplynul rok, a tak udržuje výpůjční náklady na stabilní úrovni, zatímco centrální bankéři čekají na známky zkrocení inflace. Pokud se Fed chystá zahájit cyklus snižování sazeb, mají akcioví býci na své straně historii.
Podle výpočtů společnosti CFRA, která se zabývá finančním výzkumem, v šesti předchozích cyklech zvyšování sazeb vzrostl index S&P 500 po prvním snížení v průměru o 5 % ročně. A co víc, zisky se také rozšířily, přičemž index Russell 2000 s malou kapitalizací po 12 měsících vzrostl o 3,2 %, ukazují údaje společnosti CFRA.
Od března 2022, kdy Fed zahájil svou kampaň zpřísňování s cílem zkrotit inflaci, to byla divoká jízda – index S&P 500 od té doby stoupl o 29 %. Nebyl to však zdaleka jen přímý vzestup. Po brutálním období před dvěma lety, které tento akciový benchmark uvrhlo do medvědího trhu, se odrazil na historická maxima a poprvé v historii se obchodoval nad úrovní 5 600, což bylo podpořeno šílenstvím kolem umělé inteligence.
Zdá se, že cenové tlaky jsou v tuto chvíli převážně omezené. Obchodníci se nyní obávají, že pokud Fed nesníží výpůjční náklady, riskuje, že podnítí turbulence v bankovním sektoru a zároveň omezí úvěrování v klíčových koutech americké ekonomiky. V 70. letech a znovu během dot-com bubliny příliš restriktivní měnová politika mimo jiné poškodila ekonomiku.
Během posledních sedmi cyklů zpřísňování měnové politiky činila průměrná doba od posledního zvýšení sazeb do jejich prvního snížení 9,2 měsíce, uvádí Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA. Při 12 měsících od posledního zvýšení sazeb Fedu v červenci 2023 je toto rozpětí již delší.
To vše ztěžuje cestu obchodníkům, kteří se snaží hrát hru na střídání velkých technologií, neboť se blíží srpen a září, historicky nejhorší měsíce pro výnosy akcií. Zasedání Fedu přichází ve stejném týdnu, kdy se očekávají zisky společností Microsoft Corp., Meta Platforms Inc. a Apple Inc. a Amazon.com Inc. a analytici předpokládají zpomalení růstu jejich zisků.
Ačkoli podle EPFR Global bylo minulý týden do amerických akcií s malou kapitalizací nalito dalších 1,2 miliardy dolarů, ne všichni věří, že jejich rally – nebo téma rotace – má nohy. Podle Jeffa Rubina ze společnosti Birinyi Associates Inc. vypadají tyto pohyby jako typická korekce – index Nasdaq 100 klesl o 7,4 % ze svého maxima z 10. července.
„Snížení sazeb by muselo být agresivní, aby z něj tyto menší společnosti profitovaly,“ uvedla Nancy Tenglerová, výkonná ředitelka společnosti Laffer Tengler Investments. „A to při silné ekonomice prostě nevidíme.“

Historie ukazuje, že nákup akcií na konci cyklů zvyšování je vítěznou strategií v prostředí relativně nízké inflace, jako byla 90. léta. Když však uvolnění měnové politiky přichází v důsledku inflačních tlaků, jako tomu bylo v 70. letech, akcie během tří měsíců po posledním zvýšení úrokových sazeb klesají, uvádí Bank of America Corp.
Proto je Powellův komentář tento týden rozhodující pro přetahovanou mezi býky a medvědy, kteří očekávají, že alespoň naznačí, kdy lze očekávat nižší sazby.
„Obchodníci počítají s tím, že Fed začne jednat velmi brzy,“ řekl Eric Beiley, výkonný ředitel správy majetku ve společnosti Steward Partners Global Advisory, který stahuje peníze z růstových akcií a přelévá je do hodnotových akcií velkých a malých firem, které se obchodují za atraktivní ocenění. „Je důležité, aby úředníci jednali, jinak budou akcie v sezónně slabém a volatilním období zranitelné.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky