Klíčové body
- Labouristé plánují zavést kodex inspirovaný irským modelem, který umožní flexibilitu v komunikaci mimo pracovní dobu
- Kodex praxe místo legislativy má za cíl snížit stres zaměstnanců a zlepšit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem
- Obavy z výjimek a omezeného dopadu nového kodexu vyvolávají diskuse o jeho účinnosti
Podle lidí obeznámených se záležitostí, kteří si nepřáli být jmenováni, budou ministři místo snahy o legislativní úpravu „práva na vypnutí“ prosazovat kodex praxe pro podniky. Vláda svůj přístup modeluje podle Belgie a Irska, které mají směrnice pro komunikaci mimo pracovní dobu, a na rozdíl od Francie a Portugalska, kde je právo na odpojení zakotveno v zákoně.
Tento mírnější postup je součástí snahy premiéra Keira Starmera ujistit vedoucí pracovníky, že Británie je dobrým místem pro investice, a je komplikací pro odborové předáky, kteří prosazovali přísnější opatření. Vzhledem k tomu, že ekonomika bude zpomalovat a produktivita zaostávat, vláda se snaží, aby podniky byly s její agendou spokojeny.
„Právo na vypnutí“ bylo součástí apelu labouristů na voliče před jejich volebním vítězstvím 4. července. Cílem je vytvořit jasnější hranice mezi pracovním a domácím životem, bojovat proti vyhoření a zvýšit produktivitu v době práce na dálku. Zamezilo by to tomu, aby vedoucí pracovníci požadovali po zaměstnancích plnění dalších úkolů o víkendech, během každoroční dovolené nebo mimo běžnou pracovní dobu – například posílání e-mailů pozdě v noci.
Kodex praxe v irském stylu by byl slabší, než se očekávalo, když místopředsedkyně vlády Angela Raynerová poprvé představila plány jako stínová ministryně v roce 2022, kdy slíbila, že „pracovníci budou mít nové právo odpojit se od práce mimo pracovní dobu“ a nebýt kontaktováni svým zaměstnavatelem mimo pracovní dobu.
Zákon by umožnil lidem požadovat odškodnění, pokud by bylo jejich právo na odpojení porušeno, zatímco kodex praxe by sloužil jako návod, jak by se měli manažeři chovat. Pokyny nemají samy o sobě žádnou právní sílu, ale mohou být použity u soudu jako důkaz pro samostatná obvinění, jako je nespravedlivé propuštění nebo diskriminace.

Siobhra Rushová, partnerka a vedoucí dublinské kanceláře advokátní kanceláře Lewis Silkin, uvedla, že dopady změn v Irsku jsou omezené. „Největší dopad, který jsme zde zaznamenali, spočíval v tom, že se na konci e-mailu objevila zápatí s textem: ‚Posílám to mimo svou pracovní dobu, ale pokud jsem to neoznačil jako naléhavé, neočekávám odpověď‘,“ řekl Rush.
Podle průzkumu, který v dubnu provedla poradenská společnost HR Buddy, si třetina irských zaměstnanců nebyla vědoma existence tohoto kodexu, přičemž jejich počet se od doby, kdy právo na odpojení vstoupilo v platnost před třemi lety, relativně nezměnil. Méně než 10 % uvedlo, že od změny zásad v roce 2021 zaznamenali rozdíl.
Labouristé se zavázali, že během prvních 100 dnů svého působení u moci zavedou legislativu týkající se práv zaměstnanců, včetně přísnějších pravidel pro smlouvy na nulovou pracovní dobu a nároku pracovníků na nemocenskou od prvního dne v zaměstnání, která bude následně konzultována s podniky a odbory, než se stane zákonem.
„Dobří zaměstnavatelé chápou, že aby si zaměstnanci udrželi motivaci a produktivitu, musí mít možnost vypnout a kultura presenteeismu může být pro produktivitu škodlivá,“ uvedla Camilla Marshallová, mluvčí Starmerové. „Záleží však na typu pracovní pozice a potřebách organizace. Určitě to není univerzální řešení, takže zkoumáme různé modely.“
Panuje obava, že připuštění příliš mnoha výjimek z „práva na odpojení“ způsobí, že toto právo ztratí smysl.
„Pokud se z toho finanční sektor vyloučí, bude to k ničemu, protože může řídit tuto představu o tom, jak vypadá ideální produktivní pracovník v lukrativním prostředí a jak vypadají profesionálové,“ řekl Heejung Chung, profesor práce a zaměstnanosti na King’s College London.
Podle Bena Willmotta, vedoucího oddělení veřejné politiky a veřejných záležitostí v Chartered Institute of Personnel and Development, zůstává pro podniky hlavním lákadlem kodexu irského typu flexibilita. To znamená, že podniky mohou pravidla pro práci mimo pracovní dobu přizpůsobit svému odvětví i individuálním preferencím.

Tento mírnější přístup by také zabránil tomu, aby se u britských soudů, které se již nyní potýkají s rekordním počtem nevyřízených případů, objevily další případy.
„Při ovlivňování chování není vždy potřeba právní sankce,“ řekl James Davies, partner advokátní kanceláře Lewis Silkin. „Stačí mít větší povědomí a zaměřit se na to, že je důležité nepřetěžovat lidi, dát jim možnost vypnout a zlepšit tak jejich rodinný život a zdraví.“
Průzkum podpořený EU mezi zaměstnanci a manažery lidských zdrojů v Belgii, Francii, Itálii a Španělsku zjistil, že pracovníci ve firmách, které nemají politiku práva na odpojení, častěji pociťují problémy, jako jsou bolesti hlavy, stres a úzkost. Ti, kteří pracovali u zaměstnavatelů s politikou práva na odpojení, také uváděli, že mají lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem než jejich kolegové bez přístupu k této politice.
Přesto existují limity, které právo na odpojení může napravit, a to bez ohledu na jeho formu.
„Není to všelék,“ řekl Willmott. „Nemusí nutně řešit základní problémy týkající se toxické pracovní kultury, manažerů, kteří neumějí dobře řídit lidi, nebo nadměrné pracovní zátěže.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky