Klíčové body
- Čínské úřady zavedly mimořádná opatření k omezení tržní rally státních dluhopisů a snížení úrokového rizika
- Zásahy vedly k mírnému zvýšení výnosů desetiletých dluhopisů, což naznačuje účinnost opatření
- Existují obavy, že zásahy úřadů mohou podkopat dlouhodobou důvěru investorů na čínském trhu
Ve velmi neobvyklém kroku v pátek regulační orgány nařídily venkovským bankám v čínské provincii Ťiang-si, aby nevypořádávaly nedávné nákupy státních dluhopisů, čímž se fakticky zřekly svých tržních závazků. Jednalo se o poslední z řady zásahů, jejichž cílem bylo zchladit tržní rallye, která poslala výnosy na rekordní minima a podnítila oficiální obavy, že banky se příliš vystavily úrokovému riziku.
Prozatím se zdá, že intervence mají žádoucí účinek: poté, co se na začátku tohoto měsíce v souvislosti s rostoucími známkami hospodářského zpomalení v Číně dotkly historického minima kolem 2,12 %, se výnosy desetiletých dluhopisů postupně zvýšily na přibližně 2,22 %.
Existuje však riziko, že vměšování úřadů odtrhne trh od jeho ekonomických základů a podkope dlouhodobou důvěru investorů. Pokusy vlády zasahovat do obchodování s akciemi a měnami v posledních letech – někdy s chaotickými důsledky – odradily mezinárodní správce peněz.
Jedním ze znaků toho, jak hluboký pesimismus vůči aktivům země přetrvává, jsou údaje z minulého týdne, podle nichž cizinci ve druhém čtvrtletí stáhli z Číny rekordní množství peněz.
„PBOC od dubna opakovaně varovala trh před riziky spojenými se sazbami, ty však nadále klesaly,“ uvedla Becky Liu, vedoucí oddělení čínské makro strategie ve společnosti Standard Chartered Plc. „Tentokrát chtějí vyslat trhu dostatečně silný signál, aby lépe potvrdili svou „komfortní“ úroveň dlouhodobých dluhopisů a snížili tak budoucí spekulativní pozice.“
Tato sága podtrhuje dilema, v němž se Peking nachází: zatímco musí podporovat zpomalující ekonomiku udržováním nízkých výpůjčních nákladů, snaží se zajistit, aby peníze nebyly tak levné, že by se vytvořila dluhopisová bublina ohrožující finanční stabilitu. Úřady mají na paměti krach banky Silicon Valley, která před růstem sazeb hromadila peníze v amerických státních dluhopisech, a snaží se omezit rizika ve finančních institucích.
Podle osob obeznámených se situací zahájily nejméně čtyři čínské makléřské společnosti od minulého týdne mimo jiné nová opatření k omezení obchodování se státními dluhopisy, přičemž jedna z nich uvedla, že tato změna následovala po pokynech úřadů. Regulační orgány také požádaly některé z největších státních bank, aby zaznamenávaly údaje o kupujících státních dluhopisů, které prodaly, což je nenápadný signál k omezení spekulantů.
V Šanghaji požádala tamní pobočka Čínské lidové banky některé finanční instituce v regionu o schůzku, na které se diskutovalo o rizicích na trhu s dluhopisy, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí.
Objemy obchodů s nejaktivnějšími desetiletými vládními dluhopisy v pondělí klesly na 58 miliard jüanů
Zatímco státní banky v poslední době na trhu prodávaly dluhopisy různých splatností, investoři stále čekají, až totéž učiní samotná Čínská lidová banka a využije „stovky miliard“ státního dluhu, které má podle svých slov k dispozici díky dohodám s věřiteli.
„Obavy PBOC ohledně finančních rizik jsou oprávněné. Zda budou její kroky dostatečné k tomu, aby zvedly výnosy na dlouhém konci, se zdá být nejisté,“ napsal v pondělní poznámce ekonom Citigroup Inc Xiangrong Yu. „I přímá intervence by byla dočasná, ale o výnosech dluhopisů nakonec rozhodují ekonomické základy.“
Čínské státní dluhopisy letos prudce vzrostly díky chmurnému ekonomickému výhledu a očekávání snížení úrokových sazeb. Nedostatek atraktivních alternativ, jako jsou nemovitosti a akcie, a přechod od úspor k finančním investicím rozdmýchal poptávku. Kupující neodradilo ani zvýšení vládních půjček na podporu fiskálních stimulů.
Podle Pictet Asset Management by čínské dluhopisy na pevnině měly být vždy součástí diverzifikovaných portfolií globálních investorů, a to díky jejich nedostatečné korelaci s ostatními trhy a ekonomickými základy země. Případná intervence ze strany PBOC ji neznepokojuje a poznamenává, že nákupy a prodeje dluhopisů jsou běžnými politickými opatřeními v příručce centrální banky.
„Nedostatek investičních příležitostí s nízkou volatilitou by měl učinit investice do čínských státních dluhopisů atraktivními pro mnoho investorů, zejména v době, kdy akciový trh v zemi zůstává pod tlakem a ekonomika se zotavuje jen pomalu,“ napsali v pondělí v poznámce Cary Yeung a Sabrina Jacobs z Pictet. „Nemyslíme si, že by to byl důvod k obavám.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky