Klíčové body
- Čínské akcie byly méně zasaženy nedávnou turbulencí na globálních trzích, což potvrzuje jejich jedinečnou povahu
- Investoři začínají vnímat čínský trh jako atraktivní alternativu vzhledem k jeho nízké korelaci s americkými trhy
- Nízká historická ocenění a známky stabilizace čínské ekonomiky lákají zpět zahraniční kapitál
- Přetrvávající globální volatilita zvýrazňuje příležitosti v čínských akciích, zejména v technologickém sektoru
Uprostřed propadu amerických technologických akcií a nebývalých výkyvů japonských akcií během dvou dnů zaznamenala Čína méně závažný dopad. Metriky na závěr asijského obchodního týdne v pátek, před otevřením amerického trhu, zdůraznily pokles o přibližně 2,5 % během pěti obchodních dnů jak pro Nasdaq 100, tak pro Nikkei 225 podle Wind Information. Naproti tomu šanghajský kompozitní index nepatrně poklesl o 1,5 %, zatímco index MSCI China vzrostl o 0,2 %. Hongkongský index Hang Seng zaznamenal nárůst o 0,9 %.
“Když přetrvává volatilita trhů v USA a na dalších rozvinutých trzích, lidé budou hledat alternativy, aby dosáhli výnosů,” říká Matt Wacher, asijsko-pacifický investiční ředitel společnosti Morningstar Investment Management během pátečního telefonického rozhovoru. Wacher naznačuje, že příležitosti na rozvíjejících se trzích v Číně k nim nevyhnutelně přitáhnou kapitál zpět, protože výsledné investiční možnosti budou příliš přesvědčivé na to, aby je bylo možné ignorovat bez ohledu na stávající ekonomické podmínky.
Údaje společnosti EPFR ukazují, že v pondělí 5. srpna došlo k pozoruhodnému nárůstu nákupů čínských akcií mezinárodními investory, ačkoli následující den se tento nárůst snížil. Čisté nákupy čínských akcií investoři udržovali i ve třetím čtvrtletí do 6. srpna.
William Yuen, investiční ředitel společnosti Invesco, naznačil důvod, proč by zahraniční investoři měli znovu zvážit větší investice do čínského akciového trhu, kde byli relativně málo zainvestováni. V e-mailovém prohlášení z minulého pátku Yuen poukázal na to, že ocenění čínských akcií se blíží historickým minimům a zároveň stále nabízí značný potenciál pro růst díky rozmanitosti a hloubce tamního akciového trhu. Dále dodal, že čínská ekonomika vykazuje známky stabilizace, protože vstupují v platnost různá opatření na uvolnění politiky. Korelace mezi čínským a americkým akciovým trhem je nízká a potenciálně by mohla investorům poskytnout další výhody diverzifikace.
Čínské pevninské akcie jsou tradičně méně korelované s vývojem na světových trzích kvůli jejich kapitálovým kontrolám a dalším vládním omezením. Mezinárodní investoři, kteří v Číně nepůsobí, však postupně získali přístup k některým z těchto akcií, známých jako “akcie A”, prostřednictvím programů propojení akcií zprostředkovaných přes Hongkong.
Navzdory tomu došlo v roce 2021 podle zprávy analytiků HSBC z 6. srpna ke zvýšené prodejní aktivitě “akcií A” ze strany fondů typu long-only a hedgeových fondů. Výsledkem je čistý příliv prostředků z obou typů fondů ve výši 13 miliard jüanů
Zlomem událostí je, že v tomto období vedly čistý příliv prostředků dvě společnosti kótované v Šanghaji – polovodičová firma Montage Technology a státní CRRC – a to navzdory poklesu akcií v posledních pěti obchodních dnech.
Nedávná zesílená volatilita na globálních trzích částečně pramení z rozpuštění carry trade japonského jenu vyvolaného zvýšením sazeb Bank of Japan a rostoucím očekáváním snížení sazeb v USA. V praxi carry trade si investoři půjčují měnu ze země, která nabízí nízké úrokové sazby, a investují do měn s vysokým výnosem. Zisk plyne z rozdílu výnosů, ale pokud se tato situace náhle obrátí, mohou investoři čelit ztrátám.
Zpráva o pracovních místech v USA zveřejněná 2. srpna, která naznačovala zpomalení, vedla k nárůstu očekávání, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby. To přimělo hráče na trhu přehodnotit prognózy ohledně výnosového potenciálu mezi různorodými aktivy. Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů na úrovni přes 4 % byly pro většinu investorů bezvýznamnou volbou ve srovnání s 2,17 % u čínského ekvivalentu.
Tým HSBC předpovídá, že znehodnocení akciového trhu v důsledku ukončení carry trade s japonským jenem by mohlo přetrvávat po dobu jednoho měsíce. Pokud se Federální rezervní systém rozhodne snížit sazby, vedoucí výzkumu HSBC Qianhai Securities Steven Sun a jeho tým ve zprávě z 6. srpna navrhli, že by to mohlo podpořit investice do čínských akcií. Pokud dojde ke snížení amerických sazeb, mohlo by to Čínské lidové bance umožnit další uvolnění měnové politiky. To je podle analytiků rozhodující pro oživení rostoucího čínského trhu s nemovitostmi. To také znamená, že slabší americký dolar by mohl vést k většímu přílivu zahraničních investic do čínského jüanu a snížení amerických sazeb by obecně prospělo i dalším rozvíjejícím se trhům.
Nedávno zveřejněné údaje o obchodu a inflaci v Číně naznačují, že její domácí poptávka si udržuje stabilitu, přestože nefunguje na plný ekonomický potenciál. Národní statistický úřad má tento čtvrtek zveřejnit další údaje za červenec, přičemž se zaměří zejména na maloobchodní tržby poté, co v červnu zaznamenaly pouze 2% nárůst.
Opatrnost vůči čínským akciím však mezi světovými institucemi pravděpodobně přetrvá. “Investoři by měli stále dávat přednost americkým finančním trhům před čínskými,” říká Paul Christopher, vedoucí globální investiční strategie ve Wells Fargo Investment Institute. Dále uvádí: “Období ekonomického stresu obvykle upřednostňuje americké trhy, a to i v případě, že zdrojem stresu jsou USA.” To je přičítáno rozmanité ekonomice USA ve srovnání s čínskou ekonomikou orientovanou na vývoz.
Christopher navíc zdůraznil, že významným problémem Číny není současná nestabilita trhu, ale spíše přetrvávající křehkost její ekonomiky a nedostatečná politická reakce. Upozornil na to, že na zasedání “třetího pléna” minulý měsíc byla upřednostněna “odolnost” vůči vnějším šokům, přičemž byla přehlédnuta řada domácích problémů.
Od vypuknutí pandemie Covid-19 se čínské akcie snažily zotavit kvůli pesimistickým výhledům na masivní trh s nemovitostmi a dalším ekonomickým problémům. Hongkongský index Hang Seng se zoufale drží letošních zisků poté, co prodělal rekordní čtyřletou sérii ztrát.
Wacher ze společnosti Morningstar přesto upozorňuje, že společnosti jako Alibaba, Tencent dokázaly odolat globální volatilitě díky svému rozumnému ocenění. Akcie společností Tencent a Alibaba kótované v Hongkongu zakončily týden na vysoké úrovni a posílily o více než 3 %.
Wacher při odhalování svého pozitivního investičního výhledu vůči čínskému trhu poukázal na to, že společnosti jako Alibaba, jejichž činnost je zaměřena především na spotřebu v Číně, představují přesvědčivé investiční příležitosti navzdory pokračujícímu globálnímu obchodnímu napětí a dalším ekonomickým nejistotám.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky