Klíčové body
- Ropa se po dvoudenním poklesu ustálila, když ztráty na akciových trzích kompenzovaly snížení zásob v USA a přerušení dodávek v Libyi
- Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování rostly a držely se v blízkosti rekordních maxim
- Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve čtvrtek mírně vzrostly
Ropa si drží ztráty, protože klesající akcie bojují se zásobami a Libyí
Ropa se po dvoudenním poklesu ustálila, když ztráty na akciových trzích kompenzovaly snížení zásob v USA a přerušení dodávek v Libyi.
Ropa Brent se obchodovala pod 79 dolary za barel poté, co během předchozích dvou seancí ztratila více než 3 %, a West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 75 dolarů. Akcie v Asii klesly poté, co výsledky společnosti Nvidia Corp. postrádaly „wow“ faktor, který by na investory zapůsobil. Mezitím společnosti Goldman Sachs Group Inc. a Morgan Stanley tento týden snížily své prognózy cen ropy na rok 2025, přičemž obě očekávají v příštím roce přebytek, protože oživení v Číně ztrácí na síle.
Globální benchmark Brent je na cestě k mírnému poklesu v srpnu, a to i po opakovaném poklesu zásob v USA, zvýšeném napětí na Blízkém východě a nejnověji po více než polovičním snížení produkce ropy v Libyi. Podle průzkumu agentury Bloomberg se očekává, že Čína, která je importérem č. 1, letos nedosáhne svého cíle 5% růstu HDP, což podkopává poptávku v největší asijské ekonomice.
„Obavy z poptávky z pevninské Číny také nadále cloumají ropnými trhy, zejména proto, že nejsou patrné žádné věrohodné známky oživení,“ uvedla Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte v Singapuru. Přesto „přerušení dodávek z Libye na pozadí geopolitických rizik bude nadále udržovat ropné trhy v napětí,“ uvedla.
Ropa je pro letošní rok stále mírně vyšší, protože očekávání nižších úrokových sazeb v USA a disciplína v oblasti nabídky OPEC+ působí proti nedostatečné čínské poptávce. Nad trhem však visí strašidlo, že kartel od října zvýší dodávky. Podle průzkumu agentury Bloomberg jsou obchodníci rozděleni v názoru, zda k plánovanému zvýšení dojde.
Ceny zlata rostou, s blížícím se testem inflace si udržují rekordní maxima na dohled
Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování rostly a držely se v blízkosti rekordních maxim, když se před klíčovými údaji o inflaci, které pravděpodobně ovlivní výhled na snížení úrokových sazeb, ochladilo oživení dolaru.
Určitá poptávka po bezpečném přístavu rovněž podpořila ceny slitků, zejména poté, co globální akciové trhy otřásly nepříliš uspokojivé výsledky miláčka trhu NVIDIA Corporation
Spotové zlato vzrostlo o 0,4 % na 2 515,76 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly do 00:50 SEČ
Zlato zůstává blízko rekordních hodnot před inflací, HDP
Spotové ceny byly méně než 20 dolarů od rekordního maxima 2 532,05 USD za unci dosaženého minulý týden.
Od té doby se sice žlutý kov snažil dosáhnout nových maxim, ale stále zůstával relativně dobře nakoupený na pozadí rostoucího přesvědčení, že Federální rezervní systém v září sníží úrokové sazby – což je scénář, který zlatu prospívá. Trhům s kovy pomáhal také slabší dolar, i když se zelená bankovka tento týden prudce odrazila od 13měsíčních minim.
K odolnosti zlata přispěla také poptávka po bezpečných přístavištích, protože napětí na Blízkém východě nevykazovalo téměř žádné známky zmírnění, zatímco pozastavení těžby ropy v Libyi přidalo novou vrstvu nejistoty.
Obchodování s bezpečným přístavem podpořil pokles akcií miláčka trhu Nvidia, který vyvolal ztráty na širších akciových trzích v důsledku obav z ochlazení obchodu s umělou inteligencí.
V nadcházejících dnech se však pozornost soustředila na další ekonomické signály ze Spojených států. Později ve čtvrtek bude zveřejněn revidovaný údaj o hrubém domácím produktu poté, co předběžný údaj zveřejněný minulý měsíc ukázal, že ekonomika zůstala ve druhém čtvrtletí silná.
Pozorněji sledované budou v pátek údaje o indexu cen PCE. Tento údaj je Fedem preferovaným ukazatelem inflace a pravděpodobně bude hrát roli při očekávání snížení sazeb.
Podle CME Fedwatch jsou trhy rozděleny mezi snížení sazeb o 25 nebo 50 bazických bodů v září.
Vyhlídka na nižší sazby oslabila dolar a povzbudila širší trhy s kovy, i když ty většinou zaostávaly za zlatem. Futures na platinu vzrostly o 0,5 % na 942,50 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,8 % na 29,858 USD za unci.
Měď se stabilizuje, nálada v Číně zůstává slabá
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve čtvrtek mírně vzrostly, ačkoli se zdálo, že rally odrazu, která byla k vidění v posledních týdnech, se vyčerpala.
Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,3 % na 9268,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď vzrostly o 0,1 % na 4,2190 USD za libru.
Zdálo se však, že nedávnému oživení mědi dochází dech, zejména proto, že sentiment vůči největšímu dovozci Číně nadále omezují obavy z obnovení obchodní války se Západem.
Přesto vyhlídky na zlepšení hospodářského růstu v prostředí nižších úrokových sazeb podnítily některé sázky, že se globální poptávka po mědi zlepší.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky