Klíčové body
- Inflace ve Spojeném království pravděpodobně v červenci vzroste, což může ovlivnit plány Bank of England na snížení úrokových sazeb
- Ekonomové očekávají, že trh práce vykáže známky oslabení, což by mohlo snížit tlak na růst mezd
- Bank of England bude pečlivě sledovat nadcházející data, aby rozhodla o dalším postupu při nastavování sazeb
Prognostici očekávají, že oficiální údaje ve středu ukážou, že inflace v červenci zrychlila na 2,3 % z 2 % v květnu a červnu, protože z čísel se vytrácí příznivý vítr z účtů za energie. Další údaje v tomto týdnu pravděpodobně ukážou uvolnění trhu práce, což sníží tlaky na růst mezd.
Údaje pravděpodobně ukáží, jak obtížné je vyvažování, které má guvernér Andrew Bailey a zbytek Výboru pro měnovou politiku BOE poté, co na začátku srpna hlasoval 5-4 pro snížení úrokových sazeb.
Oficiální prognózy zveřejněné souběžně s tímto rozhodnutím BOE stanovily červencovou inflaci na 2,4 % a varovaly před rostoucími inflačními tlaky v nadcházejících měsících. Na druhé straně se pravděpodobně zvýší i nezaměstnanost, což představuje nové riziko pro zotavení ekonomiky z loňské recese.
V pondělí členka BOE Catherine Mannová varovala politiky, aby se nenechali „svést“ poklesem celkové inflace na 2% cíl, a poukázala na přetrvávající tlaky na trhu práce.
„Existuje spousta volných pracovních míst, prostě spousta touhy zaměstnávat lidi a zdá se, že pracovníci nejsou, a to je samozřejmě součástí procesu stanovování mezd,“ řekla Mannová v rozhovoru pro podcast The Economics Show with Soumaya Keynes deníku Financial Times. Uvedla, že „zádrhel“ v růstu mezd a cen bude „dlouho erodovat“, a varovala, že mzdové vyrovnání v příštím roce je jedním z proinflačních rizik.
Údaje z tohoto týdne budou udávat tón politice BOE, přičemž trhy očekávají odklad před dalším snížením sazeb. Budou také pozorně sledovány vládou premiéra Keira Starmera, která doufá, že nižší úrokové sazby a oživení růstu pomohou přinést do státní pokladny více peněz a financovat zlepšení veřejných služeb.
„Oživení celkové inflace ve druhé polovině roku vytvoří pro BOE náročné pozadí,“ uvedl Dan Hanson, hlavní britský ekonom Bloomberg Economics. „Ačkoli lze tento nárůst snadno vysvětlit bazickými efekty spojenými s cenami energií, optika uvolňování politiky v době, kdy inflace roste, není příznivá.“
Prognostici očekávají, že údaje z tohoto týdne utvrdí názor, že BOE ponechá sazby v září v platnosti a s dalším snížením výpůjčních nákladů počká až do listopadu.
I když je libra v letošním roce stále nejvýkonnější měnou skupiny 10, v poslední době bojuje o dynamiku, částečně kvůli vyhlídkám na pomalý cyklus uvolňování sazeb. Sterling vůči euru za poslední čtyři týdny klesl, což je jeho nejdelší ztrátová série od prosince 2022.
Pokud budou údaje o inflaci a růstu mírnější, než se očekávalo, bude šterlink pravděpodobně zranitelný vůči dalšímu poklesu. To proto, že investoři jsou v nadcházejících měsících nastaveni na menší uvolňování ze strany BOE než ze strany Evropské centrální banky i Federálního rezervního systému, protože se domnívají, že cenové tlaky jsou ve Spojeném království odolnější než jinde.
Ceny na peněžním trhu předpokládají v letošním roce další dvě čtvrtbodová snížení ze strany BOE ve srovnání s dalšími třemi sníženími ze strany ECB. V případě Fedu se investoři připravují na větší zvýšení o půl bodu spolu s několika sníženími o čtvrt bodu.
Investoři však stále vidí malou šanci na další krok již v září, pokud by se prohloubily turbulence na světových trzích a ve Spojeném království došlo k řadě holubičích datových překvapení.
„Nevidíme žádný naléhavý důvod pro následné snížení sazeb, ale BOE se těmito údaji zjevně zabývá, a pokud se ukáže, že je správné, že je zchladí inflační tlaky ve službách, pak to tuto otázku otevře,“ uvedla Elizabeth Martinsová, ekonomka HSBC pro Spojené království. „Poselství BOE znělo: ‚Nespěcháme s dalším krokem‘.“
Předpokládané zvýšení středečního údaje o inflaci bude způsobeno tím, že z ročních výpočtů vypadne propad účtů za energie z loňského července, což je posun, o němž BOE 1. srpna uvedla, že podle ní odhalí „jasněji převažující přetrvávání domácích inflačních tlaků“.
Úředníci očekávají, že inflace bude po zbytek roku nadále stoupat a poté se opět ochladí, ačkoli existuje riziko, že vysoké ceny služeb způsobí přetrvávající cenové tlaky.
Inflace bude jen jedním ze čtyř údajů zveřejněných tento týden, které mohou hrát roli v úvahách BOE v nadcházejících měsících:
V úterý údaje z trhu práce pravděpodobně ukáží nárůst nezaměstnanosti na 4,5 %, což je nejvíce od srpna 2021. Celkový růst mezd pravděpodobně prudce zpomalí na 4,6 % za tři měsíce do června z předchozích 5,7 %. Tyto údaje budou dohromady naznačovat méně inflačních sil přicházejících z trhu práce, kde nedostatek pracovníků od pandemie živí obavy ze mzdově-cenové spirály.
Ve čtvrtek se očekává, že údaje o hrubém domácím produktu ukáží, že ve druhém čtvrtletí pokračovalo rychlé zotavování z loňské recese. Prognózy předpovídají, že za tři měsíce do června vzroste o 0,6 % po předchozím růstu o 0,7 %.
V pátek budou maloobchodní tržby pravděpodobně podpořeny slunečným počasím v červenci, kdy se předpokládá meziměsíční skok o 0,6 %, což částečně zvrátí pokles o 1,2 % v předchozím měsíci.
Údaje mohou přispět k obavám centrální banky ohledně síly oživení ekonomiky nebo je rozptýlit poté, co na svém srpnovém zasedání označila růst za inflační hrozbu.
„Růst v první polovině roku byl překvapivě silnější, než banka očekávala, takže alespoň z domácích údajů se zdá, že laťka pro zářijové snížení sazeb je poměrně vysoko,“ uvedla Anna Titareva, evropská ekonomka UBS.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky