Klíčové body
- Akcie zažily nejhorší den od srpnového kolapsu, když index S&P 500 klesl o více než 2 %
- Technologické akcie, zejména Nvidia, byly tvrdě zasaženy, což vedlo k výraznému poklesu na trhu
- Očekávání snížení úrokových sazeb Fedu zvýšilo volatilitu na trhu s dluhopisy
Akcie zaznamenaly nejhorší den od zhroucení trhu 5. srpna, kdy index S&P 500 klesl o více než 2 %, protože růstové a měnové obavy společně podkopaly riziková aktiva podobně jako před měsícem.
Stejně jako v srpnu byly nejvíce zasaženy technologické akcie, přičemž pokles výrobců čipů vedla společnost Nvidia Corp. Podobnosti zde však nekončí. Japonský jen výrazně posílil, klíčový ukazatel zpracovatelského průmyslu opět nenaplnil očekávání a ceny ropy se propadly kvůli obavám z klesající globální poptávky. Index volatility VIX, známý jako „ukazatel strachu“ na Wall Street, prudce vzrostl. Výnosy státních dluhopisů klesly, zatímco obchodníci nadále spekulují na neobvykle velké snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o půl procentního bodu ještě letos.
Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenaly nejhorší začátek září od roku 2015, resp. 2002. S ukotvením inflačních očekávání se pozornost přesunula na zdraví ekonomiky, protože známky slabosti by mohly urychlit uvolňování politiky. Snižování sazeb sice zpravidla věští pro akcie něco dobrého, ale to obvykle neplatí, když Fed spěchá, aby zabránil recesi.
Obchodníci předpokládají, že Fed v příštích 12 měsících sníží sazby o více než dva plné procentní body, což by byl nejprudší pokles mimo recesi od 80. let minulého století. Znepokojení ohledně nedávného nárůstu nezaměstnanosti ponechá obchodníky „v napětí“ až do pátečních údajů o mzdách, uvedli Ian Lyngen a Vail Hartman ze společnosti BMO Capital Markets.
„Zpráva o zaměstnanosti z tohoto týdne, i když není jediným určujícím faktorem, bude pravděpodobně klíčovým faktorem při rozhodování Fedu mezi snížením o 25 nebo 50 bazických bodů,“ uvedli Jason Pride a Michael Reynolds ve společnosti Glenmede. „I skromné signály ve zprávě o zaměstnanosti z tohoto týdne by mohly být klíčovým bodem pro rozhodnutí, zda Fed zaujme opatrnější nebo agresivnější přístup.“
Index S&P 500 klesl na úroveň kolem 5 530 bodů. Nasdaq 100 a index malých firem Russell 2000 ztratily každý více než 3 %. Průmyslový index Dow Jones Industrial Average klesl o 1,5 %. Fond VanEck Semiconductor ETF v hodnotě 22 miliard USD zaznamenal největší propad od března 2020. Nvidia se propadla o 9,5 %, čímž vymazala 279 miliard dolarů v rekordním jednodenním výmazu americké společnosti. Americké ministerstvo spravedlnosti zaslalo společnosti Nvidia a dalším společnostem soudní obsílky, protože hledá důkazy, že výrobce čipů porušil antimonopolní zákony.
Výnosy desetiletých státních dluhopisů klesly o sedm bazických bodů na 3,84 %. Rekordní počet firem s nejlepšími ratingy využil trh s podnikovými dluhopisy k levnějšímu financování. Japonský jen posílil poté, co guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda potvrdil, že centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, pokud se ekonomika a inflace budou vyvíjet podle očekávání.
Podle stratéga Morgan Stanley, který předvídal korekci trhu z minulého měsíce, by firmy, které zaostávaly za růstem amerických akcií, mohly získat podporu, pokud páteční údaje o zaměstnanosti poskytnou důkazy o odolnosti ekonomiky. Silnější než očekávané číslo o počtu zaměstnanců by investorům pravděpodobně dodalo „větší důvěru, že rizika růstu ustoupila“, napsal Michael Wilson.
Rally na akciových trzích se může zastavit v blízkosti rekordních hodnot, i když Fed zahájí velmi očekávaný cyklus snižování sazeb, uvedli stratégové JPMorgan Chase & Co. na začátku tohoto týdne. Tým vedený Mislavem Matejkou poznamenal, že případné uvolnění politiky by bylo reakcí na zpomalení růstu, takže by se jednalo o „reaktivní“ snížení.“
„Ještě nejsme z nejhoršího venku,“ napsal Matejka v poznámce a zopakoval, že na pozadí poklesu výnosů dluhopisů dává přednost defenzivním sektorům. „Sentiment a ukazatele umístění nevypadají zdaleka tak atraktivně, politická a geopolitická nejistota je zvýšená a sezónní ukazatele jsou v září opět náročnější.“
Podle almanachu Stock Trader’s Almanac bylo září pro index S&P 500 největším procentuálním propadákem od roku 1950. Ukazatel opačného sentimentu od Bank of America Corp. vzrostl minulý měsíc na nejvyšší úroveň za téměř dva a půl roku – plíživě se tak přiblížil signálu „prodat“ americké akcie.
„Za všechny roky od druhé světové války zaznamenal index S&P 500 v srpnu a září dvojnásobnou dávku poklesů,“ uvedl Sam Stovall ze společnosti CFRA. „Z historie víme, že investoři by měli být připraveni, protože během volebních let se tento sezónní pokles často přesouvá na září a říjen.“
Podle Callie Cox ze společnosti Ritholtz Wealth Management je kromě makroekonomických faktorů klíčové i to, že vstupujeme do období, které je pro akcie často považováno za „období slabého výkonu“.
„I když historie není evangelium, není bláznivé si myslet, že letošní září by mohlo být obzvláště volatilní,“ poznamenala Cox. „Ale není to závěr, který by vyplýval z desítek let sezónních údajů o trhu. Místo toho by se vaše pozornost měla zaměřit na to, proč se jedná o „nákupní pokles“, protože zde existuje mnoho důvodů k optimismu.“
Mezi nimi uvedla: růst zisků, Fed, který se chystá začít uvolňovat politiku na pozadí řízené inflace, a skutečnost, že investoři sedí na obrovské hromadě hotovosti, „která by se mohla vrátit zpět do akcií“.
„Klíčovým poučením z posledních několika týdnů je, že akcie velkých technologických společností se během nedávných poklesů trhu neukázaly jako defenzivní,“ řekl Philip Straehl ze společnosti Morningstar Wealth. „Zatímco existuje jen málo důkazů o zpomalení výdajů na umělou inteligenci, ocenění nastavilo vysokou laťku pro příchozí firemní a makrodata.“
Rich Ross ze společnosti Evercore říká, že index S&P 500 zaznamenal v devíti z posledních deseti let minimálně 5% pokles z maxim na přelomu srpna a září.
„Letos by tomu nemělo být jinak po vytlačení na konci srpna do rezistence na historickém maximu,“ poznamenal Ross. „S&P má silnou tendenci k poklesu, kterou podporuje pouze příklon k defenzivním a finančním titulům s ‚nízkou volatilitou‘ – které těží z nižších sazeb a strmějších křivek.“
Vzhledem k tomu, že investoři procházejí historicky slabým zářím, Anthony Saglimbene ze společnosti Ameriprise poznamenal, že období od října do prosince je nejsilnějším tříměsíčním úsekem indexu S&P500.
„Podle našeho názoru by se investoři měli i nadále soustředit na využití volatility ve svůj prospěch,“ řekl Saglimbene. „Důležité je opřít se o časem prověřené strategie průměrování dolarových nákladů a diverzifikaci portfolia, aby přečkali potenciálně bouřlivější období do konce roku.“
Na začátku týdne plného ekonomických údajů se objevila zpráva, podle níž se výrobní aktivita v USA v srpnu již pátý měsíc snížila.
Nadcházející pátek se očekává, že srpnová zpráva o zaměstnanosti ukáže, že počet zaměstnanců v největší světové ekonomice vzrostl přibližně o 165 000, což vychází z mediánu odhadu v průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy.
I když je to více než skromný červencový přírůstek 114 000, průměrný růst mezd za poslední tři měsíce by se zmírnil na něco málo přes 150 000, což je nejméně od začátku roku 2021. Míra nezaměstnanosti se v srpnu pravděpodobně snížila z 4,3 % na 4,2 %.
Ačkoli se Fed konečně blíží ke snížení sazeb, nemá pocit, že by šňůra snížení sazeb o 25 bazických bodů splnila svůj účel, uvedl Neil Dutta ze společnosti Renaissance Macro Research. Podle tohoto scénáře bude trvat dlouho, než se sazba fondů vrátí na neutrální úroveň, a v tomto procesu budete udržovat restriktivní politiku, což udrží otevřená rizika pro růst.
„Tento nejistý scénář pravděpodobně přinese riziko dalšího růstu nezaměstnanosti. Pokud v září nesníží sazby o 50 bazických bodů, budou to muset udělat později v tomto roce,“ uzavřel.
Podle omezeného množství týdenních výzkumných zpráv zveřejněných o prázdninovém víkendu američtí stratégové pro úrokové sazby předpovídají větší reakci trhu, pokud budou páteční údaje o zaměstnanosti za srpen slabší, než se očekávalo.
„Vzhledem k tomu, že Fed pravděpodobně v září zahájí cyklus snižování sazeb, měli by investoři nyní zvážit prodloužení durace u vysoce kvalitních cenných papírů s pevným výnosem, aby zachytili potenciální zisky,“ uvádí společnost Principal Asset Management.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky