Klíčové body
- Asijské akcie vykázaly smíšené výsledky, zatímco dolar posiloval a trhy vyčkávaly na klíčová data z USA
- Japonské akcie se i přes posilující jen držely nejlépe, zatímco Jižní Korea, Austrálie a Hongkong zaznamenaly poklesy
- Obchodníci čekají na data z amerického průmyslu a údaje o zaměstnanosti, které mohou naznačit budoucí kroky Fedu
- Rostoucí ceny ropy a nové sankce USA proti Venezuele zvyšují globální tržní volatilitu
Asijské akciové trhy vykázaly malý pohyb, přičemž jen a dolar vůči svým protějškům posílily, což je výrazem opatrného nastavení obchodníků. Toto vyčkávání je přípravou na údaje z USA, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne a které potenciálně poskytnou informace o úvahách Federálního rezervního systému ohledně snížení úrokových sazeb.
Výkonnost akcií se v celém regionu lišila. Výrazné poklesy byly zaznamenány v Austrálii, Jižní Koreji a Hongkongu, zatímco akcie v pevninské Číně zaznamenaly výkyvy. Naproti tomu akcie v Japonsku dokázaly navzdory posilujícímu jenu snížit předchozí zisky a zařadily se tak mezi nejvýkonnější v regionu.
Před opětovným otevřením Wall Street po svátku Svátku práce se futures na americké akcie přiklonily k poklesu. Mezitím aktivita na trhu státních dluhopisů zůstala převážně beze změny. Indikátory síly dolaru vykazovaly dvoutýdenní maximum s vyhlídkou na pátý denní nárůst v řadě. Naopak vzestup jenu znamenal ukončení čtyř nepřetržitých obchodních dnů, během nichž vůči zelené měně oslaboval.
Společnost Pimco Japan Ltd. předpovídá pravděpodobnost zvýšení sazeb Bank of Japan již v lednu. Podle společnosti Julius Baer by však další zvyšování sazeb nemuselo nutně podpořit posílení jenu, protože se firma připravuje na další změkčení měny.
“Náš předpoklad je, že základní úroková sazba Bank of Japan bude v březnu příštího roku půl procenta a sazba federálních fondů 4,5 % – to je stále 400 bazických bodů rozdílu, který je velmi velký,” uvedl Mark Matthews, vedoucí výzkumu Asie v televizi Bloomberg. Následně navrhl výhled dalšího oslabování jenu.
Jihokorejský won utrpěl pokles poté, co srpnové údaje o inflaci vykázaly nejnižší tempo růstu meziročních cen od roku 2021. Současně se australský dolar setkal s poklesem, který byl vyvolán prudkým poklesem cen železné rudy.
Obchodníci nyní upírají svůj zrak k odhalení údajů o americkém zpracovatelském průmyslu, které by měly být zveřejněny koncem týdne a které by měly napovědět o stavu americké ekonomiky. Jedná se o součást rušného týdne plného ekonomických zpráv, který vyvrcholí v pátek zveřejněním údajů o pracovních místech mimo zemědělský sektor.
Analytici spekulují, že trhy počítají s tím, že USA tento měsíc zahájí cyklus uvolňování měnové politiky, a přisuzují šanci na snížení o 50 bazických bodů zhruba jedna ku čtyřem. Tato předpověď se shoduje se souhrnnými údaji agentury Bloomberg.
“Trhy se mohou k zářijovému zasedání Fedu přiklonit příliš holubičím směrem,” varoval Valentin Marinov, vedoucí oddělení měnové strategie G-10 ve společnosti Credit Agricole CIB, během svého vystoupení v Bloomberg Television. Dále naznačil, že dolar by mohl získat zpět určitou pozici, jakmile si trhy uvědomí opatrné tempo pohybu Fedu.
I když se Federální rezervní systém rozhodne pro snížení sazeb, akciové trhy nemusí zažít pokračující rally, varovali stratégové z JPMorgan Chase & Co. Vysvětlili, že případné uvolnění politiky by bylo reakcí na zpomalení růstu a sezónní vývoj v září představuje další překážku.
“Ještě nejsme z nejhoršího venku,” vyjádřil se Mislav Matejka a zopakoval, že uprostřed klesajících výnosů dluhopisů preferuje defenzivní sektory. “Sentiment a poziční ukazatele nejsou zdaleka tak atraktivní, politická a geopolitická nejistota je zvýšená a sezónní ukazatele jsou náročnější.”
Asijští obchodníci také sledují nové náznaky ekonomických problémů v Číně. Nedávné údaje ukázaly, že aktivita čínských továren v srpnu již čtvrtý měsíc po sobě zaznamenala pokles. Tato událost zdůrazňuje naléhavou potřebu vládních stimulů v konfrontaci s rostoucími zásobami klíčových surovin, které odhalují, že hospodářská aktivita nadále nestačí k odstranění přebytků.
Podle Lorraine Tanové, ředitelky asijského akciového výzkumu společnosti Morningstar, se však v příštím roce očekává stabilizace poptávky po čínském bydlení, což by pro nás bylo “klíčovým bodem obratu z hlediska důvěry trhu” na čínském akciovém trhu.
Z dalších zpráv z trhu se ceny ropy zvýšily, protože Libye vyhlásila vyšší moc na jednom ze svých klíčových ropných polí kvůli rostoucím odstávkám, které snížily denní celosvětové dodávky o téměř milion barelů.
Další událostí je, že Spojené státy se chystají na nové sankce vůči venezuelským vládním představitelům v reakci na sporné znovuzvolení Nicoláse Madura v červenci. Vláda nařídila zatčení prezidentského kandidáta Edmunda Gonzáleze, čímž vystupňovala vládní represe proti disentu po kontroverzním hlasování.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky