Klíčové body
- Mzdy v USA mimo zemědělský sektor
- Volatilita na trhu pokračuje
- Bank of Canada opět sníží úrokové sazby
- Údaje z Číny
Mezitím se Bank of Canda chystá provést další snížení, ceny ropy zřejmě zůstanou pod tlakem a Čína zveřejní další údaje o výrobě. Přinášíme vám přehled toho, co se bude dít na trzích v nadcházejícím týdnu.
Mzdy v USA mimo zemědělský sektor
Vzhledem k tomu, že se Fed chystá poprvé po letech snížit úrokové sazby, investoři zaměří svou pozornost na páteční zprávu o zaměstnanosti za srpen, která napoví, jak agresivně může centrální banka postupovat.
Předseda Fedu Jerome Powell naznačil, že je čas začít snižovat úrokové sazby, a mnozí na trzích očekávají, že tento proces začne snížením o 25 bazických bodů na zasedání 17. a 18. září.
Jakékoli známky oslabení trhu práce by mohly oživit obavy z vyhlídky na recesi, které trhy zmítaly na přelomu července a srpna. Vliv carry trade japonského jenu výprodej ještě prohloubil.
Před páteční zprávou jsou k dispozici další aktuální údaje o stavu trhu práce, počínaje středeční zprávou Jolts o volných pracovních místech, která obsahuje také údaje o propouštění. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje ADP o počtu zaměstnanců v soukromém sektoru a týdenní zpráva o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti.

Volatilita na trhu pokračuje
Akcie na Wall Street vzrostly a index Dow v pátek zaznamenal druhé po sobě jdoucí zavírací maximum díky nadějím na brzké snížení sazeb Fedu.
Trhy se od výprodeje na začátku srpna odrazily ode dna a známky toho, že se rally rozšiřuje, jsou považovány za povzbudivý signál pro investory, kteří se obávají koncentrace v technologických akciích.
Investoři také vkládají peníze do méně oblíbených hodnotových akcií a akcií s malou tržní kapitalizací, které by měly těžit z nižších úrokových sazeb.
Historicky však září a říjen mohou být podle analytiků Bank of America pro akcie volatilní měsíce a ale jakékoliv překvapení z ekonomických údajů by mohlo způsobit nové otřesy na trhu.
Bank of Canada opět sníží úrokové sazby
Všeobecně se očekává, že Bank of Canada na svém středečním zasedání potřetí v řadě sníží úrokové sazby.
Banka od června již dvakrát snížila svou základní úrokovou sazbu na 4,5 % a trhy v současné době očekávají po září další dvě snížení sazeb v tomto roce.
Páteční údaje ukázaly, že kanadská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí o něco rychleji, než se očekávalo, ale na znamení nadcházející slabosti byl červnový růst nulový a podle předběžných odhadů Statscan nebude růst ani v červenci.
Guvernér BoC Tiff Macklem po červencovém zasedání banky naznačil, že se banka zaměří spíše na podporu ekonomiky než na boj s inflací.

Ceny ropy jsou pod tlakem
Ceny ropy v pátek zakončily týden poklesem a připsaly si vysoké měsíční ztráty, když je zatížilo očekávání zvýšení nabídky OPEC+ počínaje říjnem.
Futures kontrakty na ropu Brent s dodáním v říjnu, které vypršely v pátek, se usadily o 1,14 USD níže na 78,80 USD za barel, což znamenalo pokles o 0,3 % za týden a o 2,4 % za měsíc.
Futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate se usadily o 2,36 USD níže na 73,55 USD, což za týden znamenalo pokles o 1,7 % a za srpen o 3,6 %.
Agentura Reuters v pátek uvedla, že OPEC+ se drží plánů na zvýšení těžby od příštího měsíce, protože výpadky v Libyi a přislíbené škrty některých členů, které mají kompenzovat nadprodukci, vyrovnávají dopad pomalé poptávky.
Nejistota kolem očekávaného snižování sazeb ze strany Fedu také převážila, protože silné údaje o spotřebitelských výdajích v pátek hovořily proti rychlejšímu tempu uvolňování. Nižší sazby mohou podpořit hospodářský růst a poptávku po ropě.
Údaje z Číny
Čína v pondělí zveřejní srpnové údaje Caixin PMI ve výrobě, u nichž se očekává, že po červencovém poklesu se vrátí do oblasti expanze.
Vládní údaje v sobotu ukázaly, že čínská výrobní aktivita se v srpnu propadla na šestiměsíční minimum, protože ceny továrních vstupů klesly a majitelé bojují o zakázky, což udržuje tlak na Peking, aby přijal další ekonomická stimulační opatření na podporu poptávky domácností.
Po slabém výkonu ve druhém čtvrtletí druhá největší ekonomika světa v červenci dále ztrácela dynamiku.
Politici naznačili odklon od své tradiční strategie rozsáhlých investic do infrastrukturních projektů a místo toho zaměřili stimulační úsilí přímo na domácnosti.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky