Klíčové body
- Evropské akcie čelí výzvám kvůli slabé ekonomice a politické nejistotě před volbami v USA
- Trhy se připravují na volatilní období, protože růst evropských akcií začíná narážet na překážky
- Výsledky za třetí čtvrtletí budou klíčové pro posouzení dopadu slabé poptávky na zisky evropských společností
Finanční manažeři společností Goldman Sachs Group Inc. a BlackRock Inc. a Northern Trust Asset Management varují, že investoři by měli být připraveni na rostoucí rizika plynoucí z nevýrazné ekonomiky regionu a jejího dopadu na zisky podniků. Volby v USA přidávají další vrstvu nejistoty.
Trhy se připravují na volatilní poslední čtvrtletí, protože zdánlivě nezastavitelná rally v první polovině se v posledních třech měsících změnila ve výkyvy vrcholů a poklesů. A přestože dlouho očekávaná stimulační opatření Číny by mohla dodat nový impuls, laťka pro zaznamenání významných zisků akcií je vysoko.
Akcie jsou v tuto chvíli „citlivé“, uvedla Helen Jewellová, hlavní investiční ředitelka pro fundamentální akcie pro Evropu, Blízký východ a Afriku ve společnosti BlackRock. „Volby v USA je neuvěřitelně těžké odhadnout a navíc tu máme nejistotu ohledně makroekonomického výhledu. Tento křehký trh bude pokračovat, dokud nezískáme přehled o roce 2025.“
Slabé ekonomické pozadí v Evropě ostře kontrastuje s historicky nejvyšší hodnotou akciového benchmarku v regionu. Zatímco obavy z globální recese se zmírnily s tím, jak investoři získávají větší důvěru v růst v USA, aktivita soukromého sektoru v eurozóně se tento měsíc snížila a prognózy naznačují hrozící pokles v Německu.
Tento týden společnost Northern Trust snížila svou alokaci evropských akcií z převážení na neutrální s odkazem na znepokojivý makroekonomický výhled.
„Ekonomické údaje vypadají dosti nejistě,“ uvedl pro Bloomberg TV Anwiti Bahuguna, investiční ředitel globální alokace ve správci aktiv s hodnotou 1,2 bilionu dolarů. „Inflace klesá, ale ne dostatečně rychle na to, abychom si mysleli, že dojde k velmi výrazné úlevě na straně sazeb. Není to místo, kde bychom měli hodně riskovat.“
Rizika spojená s poklesem zisků
Pro posouzení dopadu slabšího růstu na spotřebitelskou poptávku budou klíčové výsledky za třetí čtvrtletí, které odstartují v polovině října.
Jako první náznak toho, jak by se mohla sezóna vyvíjet, varoval analytik JPMorgan Chase & Co. že čtvrtletní výsledky společnosti Novo Nordisk A/S by mohly ukázat pomalejší než očekávané prodeje jejího hitového léku na hubnutí Wegovy. Investoři také přehodnocují sázky na maloobchodní prodejce poté, co švédská společnost Hennes & Mauritz AB uvedla, že pravděpodobně nesplní klíčový cíl zisku pro letošní rok.
Podle údajů agentury Bloomberg Intelligence se očekávání celoročního zisku od ledna snížila přibližně o 2,8 %. Přesto někteří investoři tvrdí, že i tyto odhady jsou příliš vysoké, což vytváří předpoklady pro další snižování.
„Pozice našeho fondu není příliš agresivní,“ řekl Nicolas Simar, senior manažer akciového fondu ve společnosti Goldman Sachs Asset Management. „V krátkodobém horizontu je jen malý prostor pro to, aby se zisky výrazně zlepšily.“
Simar konkrétně varoval před výhledem společností vyrábějících spotřební zboží, které byly ovlivněny klesající poptávkou na klíčových trzích, jako je Čína.
Volební nejistota a její dopad na trhy
Prezidentské volby v USA by mohly mít zásadní dopad na evropské zisky, pokud v nich zvítězí Donald Trump.
Republikánský kandidát navrhl 10% plošné dovozní clo a vyšší odvody na zboží vyrobené v Číně. Pokud to povede k „plnohodnotné obchodní válce“, bude to mít za následek „vysoký jednociferný dopad“ na růst regionálních zisků, uvedli stratégové Barclays.
Nejvíce ohrožené se podle nich jeví německé a italské akcie a sektory kapitálového zboží, automobilů, nápojů, technologií a chemikálií.
Politické otřesy ve Francii rovněž zatěžují akcie v regionu, přičemž Paříž v letošním roce nedosahuje výkonnosti svých hlavních konkurentů, protože investoři ztrácejí důvěru ve schopnost nové vlády přežít.
Regionální benchmark čelí zkoušce i z hlediska technických ukazatelů. Předchozí rekordní maxima se ukázala být hlavními body odporu, přičemž od května se indexu čtyřikrát nepodařilo vystoupit nad tuto úroveň.
Dopad Číny na evropské akcie
Řada stimulačních opatření v Číně může být právě tím, co index Stoxx 600 potřebuje k nastartování své rally na konci roku, protože společnosti generují z této asijské země přibližně 8 % tržeb.
Tržní stratégové Barclays a Citigroup Inc. uvedli, že kroky Číny zlepšují vyhlídky pro tzv. cyklické akcie – těžaře, výrobce automobilů a diskreční spotřebitelské výdaje – které po většinu třetího čtvrtletí zaostávaly za obrannými akciemi. Koš sledující evropské cyklické akcie vzrostl tento týden o 3,2 %, zatímco index defenzivních akcií zůstal beze změny.
I tak byly minulé přísliby oživení v Číně neuspokojivé, protože přísliby stimulačních opatření nepřinesly výrazný vzestup. Zatímco nejnovější opatření budou mít podle Bahuguny z Northern Trust pravděpodobně dlouhodobý dopad na místní aktiva, vliv na čínského spotřebitele v dalším období je sporný.
To také činí výhled pro evropské výrobce luxusního zboží ještě mlhavějším. Tento sektor – který je závislý na Číně až z jedné pětiny příjmů – utrpěl v důsledku poklesu, který přiměl zákazníky přejít ke slevovým značkám, a ani nejnovější stimulační opatření to prozatím pravděpodobně nezvrátí.
Výrobci automobilů se mezitím snaží dostat z hluboké díry, přičemž index Stoxx 600 Automobily a náhradní díly tento týden vzrostl nejvíce od listopadu. V letošním roce zůstává druhým nejhorším sektorem v Evropě, pouze za energetikou, a částečně jej trápí obchodní napětí Evropy s Čínou kvůli elektromobilům.
Gilles Guibout, vedoucí oddělení evropských akcií společnosti Axa IM v Paříži, uvedl, že dopad nejnovějších opatření Číny se teprve ukáže.„V tuto chvíli je ještě příliš brzy na to, abychom to mohli říci,“ řekl. „Nakonec však nadcházející výsledky hospodaření určí další vývoj trhu.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky