Klíčové body
- Používejte své odborné znalosti jako filtr pro snadnější zapamatování důležitých informací
- Soustřeďte se na jednu věc v daném okamžiku, abyste minimalizovali rozptýlení a zlepšili paměť
- Nastavte si prostředí, které podporuje paměť tím, že eliminujete rozptylování a uspořádáte prostor pro úspěch
Znáte to: Vejdete do místnosti a vůbec netušíte, proč jste tam šli. Telefon je zase někde ztracený.
Co způsobuje, že jsme schopni citovat většinu třetí série Teorie velkého třesku, ale důležitější fakta a detaily jako by se nám nedochovaly? Neurovědec Charan Ranganath, ředitel Programu paměti a plasticity a profesor psychologie a neurovědy na Kalifornské univerzitě v Davisu.
Ranganath, který je rovněž autorem knihy Proč si pamatujeme: říká, že je to kombinace faktorů, které nám umožňují uchovat si některé informace a odfiltrovat ostatní.
„Zapomínání je univerzální lidský stav,“ říká Ranganath. Existuje kompromis mezi obrovským množstvím informací, kterým jsme vystaveni, a kvalitou těchto informací a jejich významem pro nás. Zlepšení paměti podle něj nespočívá ve snaze udržet si každý malý zážitek.
„Spíše se zaměřuje na zachycení toho, co je důležité a na čem skutečně záleží.“ V této souvislosti existuje řada věcí, které můžeme udělat, abychom zlepšili svou paměť a lépe si uchovali to, co potřebujeme.
Zde jsou čtyři, které by mohly fungovat i u vás:
POUŽÍVEJTE SVÉ ODBORNÉ ZNALOSTI JAKO FILTR
Vědci zjistili, že lidé dokáží v mysli udržet najednou jen asi tři nebo čtyři informace. Jedním ze způsobů, jak toto omezení nabourat, je „rozdělit“ informace tak, aby se nám lépe pamatovaly.
Tak například můžeme „rozdělit“ telefonní číslo na sekvenci tři tři čtyři, místo abychom se snažili zapamatovat si sedm čísel, nebo použít zkratku, která nás přiměje zapamatovat si jednotlivé informace.
Ranganath ve své knize vysvětluje, že když jsme v nějaké oblasti experti, máme toho v paměti uloženo hodně a to nám umožňuje rychle filtrovat nové informace a identifikovat zvládnutelné segmenty informací, které si můžeme „rozdělit“ a snadněji zapamatovat, než se snažit vybavit si vše, co bylo probíráno. „Odbornost umožňuje rychle a efektivně najít ty nejlepší kousky,“ říká.
ZŮSTAŇTE SOUSTŘEDĚNÍ
Uvědomit si tyto nové kousky informací však vyžaduje soustředění. Nevýhody multitaskingu jsou dobře zdokumentovány. Lidé v něm obecně nejsou dobří. A pokaždé, když přesunete pozornost z jedné věci na druhou, vzniknou „náklady na přepínání“, říká Ranganath. „Tyto náklady znamenají, že při každém přepnutí z jedné věci na druhou zaostáváme v pozornosti. Je to, jako by náš mozek doháněl,“ říká.
Upozorňuje na rozdíl mezi pozorností a záměrem. Pozornost je způsob, jakým náš mozek upřednostňuje to, co vidíme, slyšíme a na co myslíme. Záměr může sloužit k tomu, abychom svou pozornost zaměřili na něco konkrétního.
Rozptýlení – e-mailové zprávy, vyrušení atd. – může odvést vaši pozornost od toho, co si hodláte uchovat, což může oslabit vaši paměť tím, že se nesoustředíte na to, co je v danou chvíli důležité. „Neustále přepínáme ciferník toho, co má být důležité, [takže] získáváme roztříštěné rozmazané vzpomínky na věci, které se ztratí,“ říká. Místo toho se zaměřte na jednu věc v daném okamžiku, abyste si ji co nejlépe uchovali.
NASTAVTE PROSTŘEDÍ PRO ÚSPĚCH
Vaše prostředí zahrnuje vše od fyzického prostředí až po způsob, jakým jste informováni o zprávách a úkolech. Pokud věnujete čas tomu, abyste co nejvíce eliminovali „blokátory paměti“, pomůže vám to lépe si zapamatovat to, co je důležité.
To může zahrnovat hledání způsobů, jak omezit rozptylování ve vašem pracovním prostoru, pečlivý výběr technologických oznámení a uspořádání pracovního prostoru a připomínek tak, aby podporovaly to, co si potřebujete zapamatovat, říká.
POUŽÍVEJTE SVÉ SMYSLY
Podle Ranganatha pomáhají paměti také smyslové informace. Soustředění se na pohledy, vůně, zvuky a další smyslové informace v daném okamžiku může pomoci vytvořit trvalé vzpomínky. Tento přístup může být obzvláště užitečný při hledání ztracených předmětů.
Pokud se tedy snažíte vytvořit trvalou paměť, zastavte se a vnímejte všechny smyslové informace, které můžete, i když jen na okamžik. „Později, až budete potřebovat najít klíče, vyvoláte si tyto smyslové informace, které vás vrátí do okamžiku, kdy jste je odložili,“ říká.
Ano, může se to zdát nemožné, když děláte běžné každodenní věci, ale o to také jde – pokud něco chronicky zapomínáte, může vám tento čas navíc poskytnout řešení. A když se pak snažíte si něco zapamatovat, snažte se v danou chvíli vyvolat všechny smyslové informace.
„Způsob, jak si zapamatovat to, co je důležité, je ten, aby vzpomínka byla výrazná a vynikla, stejně jako kdybyste měli psací stůl a všude byly jen žluté lístečky,“ říká. „Ale když budete mít jasně růžový post- lístek… bude snadné najít ten růžový, protože vynikne.“ Smyslové informace mohou být vaším růžovým lístečkem Post-it, dodává.
PAUZA A ODPOČINEK
Pro paměť je důležitý také dostatek kvalitního spánku. Paměti navíc pomáhají i přestávky a pauzy, kdy se můžete zamyslet nad přijatými informacemi. „Tyto pauzy jsou mimořádně důležité,“ říká. V závislosti na kontextu vám pauzy umožní posílit paměť nebo stanovit priority informací, které přijímáte, říká Ranganath.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky