Klíčové body
- Čínské akcie zaznamenaly významné zisky díky uvolnění pravidel pro nákup bytů ve velkých městech
- Japonský trh poklesl kvůli překvapivým výsledkům voleb ve vládnoucí straně
- Čínská opatření na podporu nemovitostního trhu vzbuzují zájem globálních investorů
- Výkonnost evropských a amerických akciových futures zůstává nestabilní
Akcie v Číně a Hongkongu v pondělí zaznamenaly výrazné zisky, protože Peking zavedl další opatření k řešení pokračující krize v oblasti nemovitostí. Zejména index CSI 300 očekával největší denní nárůst za posledních 16 let, k čemuž přispělo zmírnění pravidel pro nákup bytů ve třech velkých čínských městech. Toto zlepšení rovněž podnítilo prudký růst akcií železné rudy i čínských developerů. Tyto pozitivní pohyby však ostře kontrastují s osudy akcií v jiných částech Asie, především s prudce klesajícím japonským benchmarkem.
Zdá se, že poslední pokusy Číny o stimulaci trhu s nemovitostmi získávají na síle, což je vývoj, který pozorně sledují globální investoři. Matthew Haupt, portfolio manažer ve společnosti Wilson Asset Management, naznačil: “Zdá se, že čínská vláda má větší záměr dotáhnout do konce opatření, která mají znovu nastartovat ekonomiku. Působí to o něco slibněji a my budeme čekat na další oznámení, abychom získali větší přesvědčení o trajektorii čínské ekonomiky a akciového trhu.”
Japonský akciový trh mezitím zaznamenal pokles po výsledku voleb do vedení vládnoucí strany, z nichž k velkému překvapení investorů vyšel vítězně Šigeru Išiba. Výsledek způsobil pokles indexu MSCI Asia Pacific, který byl dále ovlivněn propadem japonských akcií. Přesto se očekává, že nové vedení pod vedením Ishiby zachová japonskou hospodářskou, měnovou a zahraniční politiku. Navíc funkci japonského ministra financí pravděpodobně převezme Katsunobu Kato, bývalý mluvčí vlády.
Jinde evropské a americké akciové futures vykazovaly stabilní výkonnost a oscilovaly mezi zisky a ztrátami. Pozorovatelé s napětím očekávají poslední čtvrtletí roku – tradičně klíčové období pro finanční trhy – zejména proto, že centrální banky od Indonésie po Evropu a USA se zřejmě chystají k sérii snížení úrokových sazeb, jejichž cílem je podpořit hospodářský růst. K tomu se přidává značný optimismus spojený se slibnými stimulačními opatřeními Číny.
Pondělní údaje však odhalily pokles aktivity čínských továren a zpomalení rozvíjejícího se sektoru služeb během září. Evropa, která je klíčovým obchodním partnerem, rovněž pocítila dopady ekonomické výkonnosti Číny, přičemž všichni tři hlavní němečtí výrobci automobilů – Volkswagen AG, Mercedes-Benz Group AG a BMW AG – uvedli možný dopad na své ziskové marže v tomto měsíci.
Investiční stratég společnosti Global X Management Billy Leung naznačil skepsi ohledně udržitelnosti nedávného hospodářského růstu Číny. “Nejsem zcela přesvědčen, že rally je postavena na pevných základech. Připadá mi to spíše jako krátkodobá reakce než jako odraz hlubšího strukturálního zlepšení.”
Z dalších zpráv: tradiční rakouské politické kruhy deklarovaly svůj záměr zabránit krajně pravicové Straně svobodných v sestavení vlády. Stalo se tak po nedělních historických celostátních volbách, které znamenaly další pokus omezit rostoucí trend populismu v celé Evropě.
Na Blízkém východě mezitím panuje napětí po izraelském atentátu na vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha v Bejrútu. Navzdory tomu zůstávají ceny ropy stabilní, protože svět očekává reakci Íránu.
Stručně řečeno, zdá se, že pokračující stimulační opatření Pekingu proti jeho majetkové krizi přinášejí ovoce, alespoň v krátkodobém horizontu. S tím, jak se následné snížení pravidel pro nákup bytů projevuje, zaznamenávají čínské i hongkongské akcie výrazné zisky. Na druhou stranu japonský akciový trh čelí poklesu, který je údajně ovlivněn překvapivým výsledkem voleb do vedení vládnoucí strany a následným poklesem indexu MSCI Asia Pacific.
Kolísající osudy těchto klíčových asijských ekonomik připomínají složité globální propojení na dnešních finančních trzích, přičemž vlny hospodářských výsledků Číny a Japonska mají dopady široko daleko. S blížícím se posledním čtvrtletím roku budou investoři nadále bedlivě sledovat další vývoj. Mezi ně patří možnost dalšího snížení úrokových sazeb v několika zemích a regionech, vyhlídka na pokračující stimulaci čínské ekonomiky, dopad měnící se politické situace v Evropě a doutnající napětí na Blízkém východě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky