Klíčové body
- Cena ropy Brent se po pondělním nárůstu o více než 1 % pohybovala stabilně pod hranicí 72 USD za barel
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně klesly, ale zůstaly blízko nedávných maxim
- Měď klesá, údaje o čínském obchodu nepřinášejí příliš radosti
Ropa se stabilizuje, protože obchodníci sledují rizikový tón a bouři Francine
Cena ropy Brent se po pondělním nárůstu o více než 1 % pohybovala stabilně pod hranicí 72 USD za barel a přerušila tak šestidenní sérii ztrát, přičemž cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 69 USD. Americké akciové trhy se v pondělí odrazily od prudkého poklesu, který byl podnícen obavami ze zpomalení růstu v USA právě v době, kdy čínská ekonomika oslabila.
Tropická bouře Francine v Mexickém zálivu zesílila, což přimělo těžaře k evakuaci posádek, protože prognostici zvýšili výhled intenzity systému, který by měl nyní zasáhnout Louisianu jako hurikán druhé kategorie. Podle očekávané dráhy může Francine zasáhnout devět velkých plošin.
Globální benchmark Brent v pátek uzavřel na nejnižší hodnotě od roku 2021, protože zesílily obavy z omezené poptávky v hlavních ekonomikách a hojné nabídky. Stále medvědí tón na trhu podnítil banky na Wall Street ke snížení cenových prognóz pro nadcházející čtvrtletí, zatímco kartel OPEC+ byl nucen odložit plánované obnovení části své od října zastavené těžby.
„Ceny ropy zůstávají dnes ráno zaseknuté ve svém opatrném tónu a nedokážou využít úlevné rally v rizikovém prostředí,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stategista společnosti IG Asia Pte v Singapuru. „Oči se upíraly na rizika přerušení dodávek v souvislosti s tropickou bouří Francine, ale kromě toho prostě nebylo příliš přesvědčivé nakupovat poklesy.“
Na asijsko-pacifické ropné konferenci, která se konala tento týden v Singapuru, byla většina řečníků ohledně výhledu trhu opatrná. Mezi nimi Ben Luckock, vedoucí oddělení ropy ve společnosti Trafigura Group – jednom z nejvýznamnějších světových obchodníků – varoval, že ropa Brent pravděpodobně „relativně brzy“ sklouzne k 60 dolarům.
Kromě APPEC budou obchodníci pečlivě zkoumat měsíční výhled trhu od OPEC, který má být zveřejněn později v úterý.
Ceny zlata klesají, ale před testem inflace si udržují rekordní maxima na dohled
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování mírně klesly, ale zůstaly blízko nedávných maxim, protože obchodníci očekávali klíčové údaje o inflaci v USA, které by měly poskytnout další náznaky ohledně plánů Federálního rezervního systému začít snižovat úrokové sazby.
Žlutý kov těžil z nákupů bezpečných přístavů po výrazném poklesu rizika na trzích v minulém týdnu, který byl vyvolán obavami ze zpomalení hospodářského růstu.
Spotové ceny se v pátek přiblížily k rekordnímu maximu, ale poté se stáhly zpět, protože dolar před údaji o inflaci z tohoto týdne posílil.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 2 502,07 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 00:22 SEČ
Zlato stabilní s inflací, zasedání Fedu na dohled
Tento týden se pozornost soustředí především na údaje o indexu spotřebitelských cen, které budou zveřejněny ve středu a které poskytnou další informace o americké ekonomice.
Jakékoli známky ochlazení inflace pravděpodobně podnítí zvýšené sázky na snížení úrokových sazeb v nadcházejících měsících – což je scénář, který je pro zlato dobrou předzvěstí.
Středeční údaj o inflaci přichází pouhý týden před zasedáním Federálního rezervního systému, kde se všeobecně očekává, že centrální banka sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů.
Očekávání zářijového snížení bylo také klíčovým faktorem nedávných zisků zlata, vzhledem k tomu, že snížení pravděpodobně odstartuje cyklus uvolňování ze strany Fedu.
Nižší sazby jsou pro zlato dobrou vizitkou vzhledem k tomu, že snižují oportunitní náklady investice do žlutého kovu.
Ostatní drahé kovy v úterý klesly, když v posledních týdnech za zlatem do značné míry zaostávaly. Futures na platinu klesly o 0,1 % na 945,0 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,2 % na 28,590 USD za unci.
Měď klesá, údaje o čínském obchodu nepřinášejí příliš radosti
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý ustoupily a získaly jen malou podporu z údajů, které ukázaly určitou ekonomickou odolnost v Číně, která je největším dovozcem.
Čínská obchodní bilance v srpnu nečekaně vzrostla díky posílení vývozu země. Opožděný dovoz však vyvažoval radost z tohoto trendu vzhledem k tomu, že signalizoval pomalou poptávku v zemi.
Celkový čínský dovoz mědi se v srpnu meziročně snížil o 12,3 %, ačkoli za prvních osm měsíců roku byl stále v kladných číslech.
Mírné údaje o dovozu přišly po řadě slabých údajů o čínské ekonomice v uplynulém týdnu, které vyvolaly obavy ze zpomalení růstu největšího světového dovozce mědi.
Tyto údaje spolu s širším rizikovým pohybem na světových trzích způsobily, že měď v uplynulém týdnu zaznamenala prudké ztráty.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky