Klíčové body
- Čistý zisk energetické skupiny ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku na 23,4 miliardy Kč, což je meziročně o 6,4 miliardy Kč méně
- Analytici pozitivně hodnotí růst provozního zisku EBITDA na 100 miliard Kč, i když celkový zisk byl mírně nižší než očekávání, zejména kvůli vyššímu daňovému zatížení
- ČEZ oznámil prodej svých uhelných aktiv v Polsku společnosti ResInvest Group
Výsledek tak skončil mírně za očekáváním analytiků, kteří to přisuzují zejména vyššímu daňovému zatížení společnosti. Analytici naopak ocenili růst provozního zisku EBITDA na 100 miliard Kč. ČEZ dnes také oznámil prodej svých uhelných aktiv v Polsku firmě ResInvest Group.
„Výsledky hospodaření za tři čtvrtletí naplnily naše očekávání,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. K poklesu podle podniku přispěl zejména nižší zisk z obchodování s komoditami a také nižší výnosy z těžby.
Podle analytiků je pokles čistého zisku rovněž výsledkem vysokého daňového zatížení. Analytik J&T Banky Milan Lávička upozornil na vysokou efektivní daňovou sazbu ve výši 86 procent, zatímco před rokem činila 61 procent. Sazba souvisí s daní z mimořádných zisků a s odloženou daní v důsledku zrychlení odpisů uhelných aktiv.

Energetické společnosti naopak za devět měsíců vzrostl zisk EBITDA na 100 miliard Kč, což je podle analytiků zejména důsledek vyšších výnosů z výroby. Analytik Fio banky Jan Raška v této souvislosti upozornil, že společnost těžila hlavně z vyšších prodejních cen silové elektřiny.
Vedení podniku i proto navýšilo svá očekávání celoročního provozního zisku EBITDA na 126 až 130 miliard Kč, očištěný čistý zisk pak předpokládá na úrovni 26 až 30 miliard Kč.
ČEZ dnes oznámil také prodej uhelných aktiv v Polsku, která odkoupí investiční společnost ResInvest Group. Prodej zahrnuje společnosti, které vlastní a provozují dvě černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Vypořádání transakce podléhá schválení polského antimonopolního úřadu, což se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku. Zakladatelem ResInvest Group je podle obchodního rejstříku Tomáš Novotný, bývalý manažer energetického a průmyslového holdingu
ČEZ chce stále prodat ještě svůj zbývající podíl v tureckém Akenerji, v současnosti však s konkrétním zájemcem nejedná. Do budoucna chce společnost v zahraničí rozvíjet zejména moderní energetiku v rámci ESCO služeb
Společnost zároveň připravuje změny také uvnitř celé skupiny. Kvůli regulatorním změnám v evropských pravidlech chystá vyčlenění své sekce zaměřené na obchod s komoditami do separátní dceřiné společnosti. Založila kvůli tomu nový podnik ČEZ Trade. ČEZ má nyní z tzv. tradingu miliardové marže.
ČEZ dál povede Beneš, mandát mu byl prodloužen do roku 2029
<!– DIP popup–>
Polostátní energetickou skupinu ČEZ dál povede její dosavadní šéf Daniel Beneš. Dozorčí rada společnosti předsedovi představenstva a generálnímu řediteli firmy prodloužila mandát na další čtyřleté období do roku 2029. Současné mu končí na konci příštího roku. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Beneš vede ČEZ od roku 2011.
Dozorčí rada ČEZ tak rozhodovala o obsazení nejvyšší pozice v podniku více než s ročním předstihem, stejně jako v minulosti. Podle společnosti to patří k běžné praxi velkých nadnárodních společností, že se personální otázky nejvyššího vedení řeší v předstihu, aby bylo zachováno kontinuální směřování podniku. „V případě předsedy představenstva je standardní, když k eventuální volbě dochází zhruba rok před koncem funkčního období. O to více, pokud před firmou stojí i zásadní projekty s mezinárodním přesahem,“ uvedl Kříž. Připomněl zejména jednání s KHNP o smlouvě na nové jaderné bloky v Dukovanech.
Čtyřiapadesátiletý Beneš vystudoval Strojní fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě a Brno Business School Nottingham Trent University. V letech 1993 až 1997 pracoval jako vedoucí odbytu ve společnosti Bohemiacoal a poté řídil firmu Hedviga Group. Mezi roky 2000 a 2004 byl šéfem závodu ostravské společnosti Tchas. Do ČEZ přišel v roce 2004 na místo ředitele úseku nákupu. Od roku 2006 zastával pozici ředitele Divize Správa. Od května 2006 byl také místopředsedou představenstva, od roku 2011 se posunul na pozici předsedy. Jako šéf společnosti je v současnosti zodpovědný za celkové řízení aktivit skupiny, strategický rozvoj, ochranu zájmů skupiny a její zastupování v ČR a EU.
ČEZ je největší energetická firma v Česku, jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V loňském roce firma zaznamenala čistý zisk 29,6 miliardy korun, což znamenalo meziroční propad o 63 procent. Hlavní příčinou byly mimořádné daně a odvody, na kterých podnik odvedl kolem 40 miliard Kč.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky