Klíčové body
- Přestože akcie zažily býčí trhy, dlouhodobé výnosy byly kvůli krizím od roku 2000 ve srovnání s historií nižší
- Zlato vyneslo od roku 1999 vyšší roční složené výnosy než index S&P 500, čímž posílilo svou pozici atraktivní investice
- Akumulace globálního dluhu a očekávaný inflační skok mohou vytvořit příznivé podmínky pro akcie oproti dluhopisům
- Deutsche Bank stále vidí akcie jako nejlepší investici pro dlouhodobé investory, navzdory krátkodobým výkyvům
V úterý však tým stratégů Deutsche Bank poskytl svým klientům dávku nadhledu, když zveřejnil zprávu, ve které se ohlíží za tím, jak se globální ekonomika – a globální trhy – vyvíjely v posledních 25 letech.
Čtvrtstoletí počínaje rokem 2000 se shodovalo s masivní akumulací globálního dluhu spolu se zhoršujícími se demografickými trendy ve vyspělém světě a také v některých částech rozvíjejících se zemí. Zdá se, že postupující globalizace narazila na zeď, protože růst světového obchodu v poměru k celosvětovému HDP se zřejmě zastavil.
Kdybychom se vrátili o 25 let zpět, mnohé z tohoto vývoje by se mohlo zdát překvapivé.
Například ještě v roce 2000 rozpočtový úřad Kongresu USA předpokládal, že federální vláda by mohla splatit celý svůj nesplacený dluh do roku 2013, jak upozornil tým Deutsche Bank.

Brzy poté však poměr dluhu USA k HDP začal neúprosně stoupat a nedávno poprvé od konce druhé světové války překročil 100 %.
Stejně překvapivá však může být pro současné investory analýza Deutsche Bank týkající se vývoje akcií od 31. prosince 1999.
Index S&P 500 výkonnost za tuto dobu je stále ještě podbarvena krachem dot-com, finanční krizí z roku 2008 a inflačním šokem po COVID-19 v roce 2022.
Kvůli těmto bouřlivým obdobím bylo uplynulé čtvrtstoletí podle Deutsche Bank ve skutečnosti druhým nejslabším úsekem složených ročních výnosů z devíti takových období sahajících až do roku 1800. Jediný interval, kdy se akciím dařilo hůře? Pětadvacetileté období od počátku 20. století do roku 1924.
To by mělo být pro investory užitečnou kontrolou reality – a poučením pro ty, kteří na Wall Street volají po „ztraceném desetiletí“ pro akcie. Nedávno stratégové Goldman Sachs a Vanguard varovali, že roční výnosy akcií by se v příštích letech mohly pohybovat v nízkých jednociferných číslech.
„Ačkoli tedy několik býčích akciových trhů v letech 2000-2024 [čtvrtstoletí] způsobilo, že se tato třída aktiv občas zdála nezničitelná, ve skutečnosti několik výprodejů a krizí způsobilo, že výnosy za celé období byly ve srovnání s historií relativně nízké,“ uvedl Jim Reid, vedoucí globálního ekonomického a tematického výzkumu v Deutsche Bank, jehož tým je autorem zprávy.

Akciím se nedařilo jen v absolutních číslech. Potýkaly se s problémy i v porovnání s jinými třídami aktiv, zejména se zlatem. Investoři by ve skutečnosti udělali lépe, kdyby v prosinci 1999 vložili všechny své peníze do žlutého kovu a nechali je tam.
Od té doby dosáhl index S&P 500 reálného ročního složeného výnosu 4,9 % ve srovnání s 6,8 % u zlata. To je mezi devíti čtvrtstoletými obdobími zkoumanými Deutsche Bank jedinečné.
Zlato má mírný náskok před akciemi také v roce 2024. Podle údajů společnosti FactSet vzrostl fond SPDR Gold Shares ETF od úterý do dnešního dne v tomto roce o 25,6 %, čímž těsně překonal zisk indexu S&P 500 ve výši 25,5 %.
A přestože se akciím daří překonávat dluhopisy, index S&P 500 ještě relativně nedávno nepřekonal kumulativní výnosy, které zaznamenaly státní a podnikové dluhopisy.
Odhlédneme-li od všech těchto skutečností, tým Deutsche Bank je i nadále přesvědčen, že akcie jsou nejlepší volbou pro investory s dlouhodobým časovým horizontem.
„Je pravda, že v některých obdobích dochází k poklesu výkonnosti akcií, ale ten nemá tendenci přetrvávat déle než deset let,“ uvedl tým Deutsche Bank.

Podle Deutsche Bank však existuje ještě jeden důvod, proč by investoři měli zvážit setrvání u akcií. Nejenže dlouhodobě spolehlivě překonávají výkonnost alternativ, jako jsou dluhopisy, ale neudržitelná trajektorie hromadění globálního dluhu zvyšuje pravděpodobnost dalšího inflačního skoku, protože vlády po celém světě se snaží dluh nafouknout.
Období přetrvávající inflace se v minulosti ukázala jako mnohem příznivější pro akcie než pro dluhopisy, ačkoli obě třídy aktiv dostaly v roce 2022 pořádně zabrat.
Americké akcie v úterý skončily na nižší úrovni, protože povolební rally si vybrala oddechový čas. Index S&P 500 klesl o 0,3 %, zatímco Nasdaq Composite se snížil o 0,1 %. Průmyslový index Dow Jones ztratil 382 bodů, tj. 0,9 %, na 43 911 bodů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky