Klíčové body
- Amber Hillová založila Research Grid, aby automatizovala neefektivní administrativu v klinických studiích
- Research Grid získala financování ve výši 6,48 milionu dolarů na rozvoj umělé inteligence a expanzi
- Platforma Research Grid pomáhá vyhledávat kandidáty na klinické studie během sekund místo měsíců
Práce jí nevadila, ale jednu věc neustále nenáviděla: administrativní úkoly.
„Myslím, že to dělá většina lidí, zejména ve výzkumu,“ uvedla. Raději by prý analyzovala data nebo budovala vztahy s pacienty. „Ale trávila jsem tolik času manuálními úkoly, které nevyžadovaly žádné lékařské znalosti. Je to proces, který je naprosto nefunkční, a já jsem věděla, že by se to dalo napravit.“
Udělala tedy to, co by udělal každý řešitel problémů: Založila společnost.
Její startup s názvem Research Grid byl založen v Londýně v roce 2020. Společnost se snaží zefektivnit klinické studie tím, že automatizuje administrativní postupy a správu dat. Sama sebe označuje za jediný software, který dokáže automatizovat kompletní back-office studií.
Společnost Research Grid v úterý oznámila počáteční kolo financování ve výši 6,48 milionu dolarů, které vedla společnost Fuel Ventures a na němž se podílely firmy jako Ada Ventures a Morgan Stanley Inclusive Ventures Lab.
Research Grid se skládá ze dvou patentových produktů: Inclusive a Trial Engine. Tyto produkty společně řeší úkoly, jako je označování chyb v protokolech, extrakce dat a pracovní postupy. V současné době se při klinických zkouškách používá spíše manuální proces podporovaný staršími softwarovými systémy, které často způsobují nákladná zpoždění v průběhu zkoušky.
„Jsou postaveny na starých kódových základnách, což znamená, že je pro ně téměř nemožné inovovat,“ řekla. „Naše technologie jsou již nyní lepší, a i když k vytlačení velkých hráčů nedojde ze dne na den, stane se to a nevidím důvod, proč bychom to nemohli být my.“
Společnost Research Grid však doufá, že se jí podaří vyřešit i další problémy, například zrychlit nábor klinických pracovníků a lépe zvládat tlak, který často přichází ze strany Federálního úřadu pro kontrolu léčiv
V současné době je to velmi manuální proces, který využívá necílené sociální reklamy a rozebírá zdravotní záznamy. „Pokud není dostatečná účast, výzkumníci nemohou pochopit, zda je lék nebo intervence bezpečná a účinná, což v konečném důsledku znamená, že ji regulační orgány neschválí a nedostane se k lidem, kteří by ji mohli nejvíce potřebovat.“
Úřad FDA navíc nyní stanovil požadavek, aby klinické studie byly rozmanitější, protože ženy a barevní lidé jsou z lékařských studií často vynecháni. Hillová se snažila vybudovat funkci řízení vztahů se zákazníky v systému Research Grid, který má více než 80 000 skupin ve 157 zemích, které představují přibližně 2 000 zdravotních stavů, řekla. „Využívá umělou inteligenci, která dalece přesahuje tradiční metody vyhledávání lidí,“ řekla. „Pomáhá partnerům najít toho, koho potřebují, během několika vteřin, a ne měsíců.“
Hillová byla svému hlavnímu investorovi představena týmem rizikové firmy Plug and Play pro region EMEA, který do tohoto kola vstoupil dříve. Společnost, která doposud získala 8 milionů dolarů v rámci rizikového financování, využije toto nejnovější financování k investicím do dalšího výzkumu a vývoje, k budování svého inženýrského týmu a k další expanzi na americký a asijský trh.
„Další výzvou je hlavně nastavení firemní infrastruktury pro bezproblémovou obsluhu těchto partnerů,“ řekla o působení v USA, Velké Británii a Asii.
Ačkoli tato společnost, stejně jako mnoho jiných velkých společností, vznikla z bodu frustrace, Hillová uvedla, že vždy měla vášeň pro podnikání.
Během studia na doktorát vedla neziskovou organizaci jako způsob, jak si rozšířit přístup k výzkumu. Vedení podniku ji naučilo, jak být odolná a vynalézavá a jak pracovat s různými typy lidí. „Po tři roky jsem držela pohromadě tým dobrovolníků bez finančních prostředků,“ vzpomíná. „Finanční prostředky jsme sháněli „postaru“, těžce v kbelících, a nosili je do banky.“
Jejím prvním technologickým nápadem bylo využití umělé inteligence k automatizaci veškeré práce, která je spojena s provozem neziskové organizace. „Uzavřeli jsme kruh, protože tento nápad se přetavil v náš předzkušební produkt a smysluplné duševní vlastnictví,“ řekla. Když věděla, že chce spustit Research Grid, přihlásila se do inkubačního programu, který jí měl pomoci změnit „myšlení z neziskového na ziskové“, z „akademika na podnikatele“.
Poté prošla akceleračním programem, který ji postavil před některé z největších investorů v Londýně; získala svůj první milion liber – což je v zemi, kde černošští zakladatelé získávají méně než 2 % veškerého rizikového kapitálu, úspěch. A v letech 2019 až 2023 pouze osm černošek získalo více než 1 milion dolarů rizikového financování.
Nejtěžší pro Hillovou bylo rozjet společnost v době pandemie jako sólo zakladatelka. Podařilo se jí to a nyní je v režimu růstu. Podle jejích slov vzrostly loni tržby více než 20krát a očekává se, že budou růst i nadále.
Společnost pracuje napříč velkými farmaceutickými společnostmi, smluvními výzkumnými organizacemi a klinickými pracovišti, najímá další odborníky a zdokonaluje svou technologii umělé inteligence.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky