Klíčové body
- Wall Street zažívá rizikovou rally s růstem akcií, kryptoměn a úvěrů po znovuzvolení Trumpa
- Optimismus na trhu je podpořen očekáváním Trumpovy prorůstové politiky, včetně snižování daní a deregulace
- Malé americké firmy a finanční sektor získávají díky Trumpově protekcionistické politice na popularitě mezi investory
Po celý rok, s výjimkou krátkého letního zakolísání trhu, se mýlili. Nyní, když se Donald Trump znovu dostal do prezidentského úřadu a aktiva prudce rostou, přichází zcela nový neklid: obava, že investoři nejsou dostatečně optimističtí.
Tato nejistota pohání nejnovější nákupní horečku napříč akciemi, úvěry a kryptoměnami. Během pěti seancí přibylo do akcií více než 2 biliony dolarů, k čemuž jen ve středu přispěl příliv 20 miliard dolarů do fondů. Společnosti s malou tržní kapitalizací vzrostly o téměř 9 %, rostly i banky a Bitcoin dosáhl nového rekordu.
Za tímto růstem stojí téměř bezvýhradný optimismus, že Trumpovy prorůstové sliby – snížení daní a deregulace – uvolní další kolo zisků v již tak vzkvétající ekonomice, právě když se Federální rezervní systém přiklání k postoji uvolněných peněz.
Dluhopisy byly v tomto volebním cyklu jediným přístavem skepse z obavy, že cena za fiskální stimuly bude vysoká. Přesto i výnosy státních dluhopisů vykazovaly ke konci týdne známky uklidnění.

Wall Street se nyní snaží předpovědět, kam až tento boom může dojít. Bitcoin poprvé překonal hranici 75 000 dolarů, přičemž Matthew Sigel ze společnosti VanEck označuje býčí scénář za „silnější než kdy dříve“. Odhaduje, že bitcoin by mohl příští rok dosáhnout hodnoty 180 000 dolarů a do roku 2050 až 3 milionů dolarů.
Veterán Mike Mayo, analytik, uvedl, že vidí „změnu paradigmatu“ pro americké banky, což je jedno z řady býčích volání ohledně finančních společností.
Stratég Ed Yardeni se obává, že jeho dosavadní optimismus byl až příliš opatrný, a předpovídá, že nás čeká další „rok 2020“. „Akciový trh mě neustále žene kupředu,“ uvedl Yardeni, zakladatel společnosti Yardeni Research a jeden z nejoddanějších býků v oboru. „Myslím, že jsme na býčím trhu, který vydrží až do konce tohoto desetiletí.“
Nadšení zaplavilo všechny kouty Wall Street. Index S&P 500 dosáhl svého padesátého letošního rekordu na pozadí týdenního růstu o 4,7 %. Index VIX, měřítko volatility známé jako „ukazatel strachu“, zaznamenal největší týdenní pokles od roku 2021.
I když hybnost může plodit hybnost, tak rychlé pohyby jako tento také riskují zaslepení investorů vůči přetrvávajícím slabinám v ekonomice i jinde. Pouze v září obavy o zdraví amerického trhu práce způsobily, že index S&P 500 klesl za týden o více než 4 %. Měsíc předtím ekonomické obavy a uvolňování obchodů hedgeových fondů téměř podnítily 10% korekci indexu a způsobily největší nárůst VIX za posledních třicet let.
„Možná v dlouhodobém horizontu předbíháme,“ uvedla Amy Wu Silvermanová, vedoucí derivátové strategie ve společnosti RBC Capital Markets. „Krátkodobě je to rozhodně událost, která zvyšuje riziko. Přesto věřím, že za Trumpova prezidentství bude pravděpodobnost rizikových výsledků vyšší,“ dodala s odkazem na jeho bojovný politický styl.
Vyzdvihování zvoleného prezidenta jako člověka, který má jedinečný cit pro trh, také poněkud popírá historie. Navzdory tomu, že během svého prvního funkčního období více než stokrát tweetoval na tržní témata, byl výnos indexu S&P 500 v Trumpově prvním funkčním období ve skutečnosti o něco menší než zisk za vlády demokrata Joea Bidena, jehož růstové politice se nový prezident vysmívá.
Rostoucí očekávání a rizika
Ocenění po dvouletém vzestupu patří nyní k největším problémům. Zatímco Trump uváděl rostoucí ceny akcií jako výsledek svého prvního prezidentství, nyní je laťka vyšší.
Násobky zisků seděly v den voleb na nejvyšší zaznamenané úrovni, což potenciálně ztěžuje snížení daní, které by mohlo akcie nově povzbudit. Vyšší výpůjční náklady v důsledku narůstajících rozpočtových deficitů by mohly dále potlačit pozitivní dopady jeho prokorporátní politiky.
Dalším rizikem je, že Fed ustoupí od tempa snižování sazeb, které trh nyní předpokládá. Společnosti jako Barclays Plc a Toronto-Dominion Bank snižují očekávání ohledně snížení úrokových sazeb v roce 2025, protože omezení imigrace a vyšší cla za Trumpovy administrativy by mohly podnítit inflaci.

Přesto poslední zasedání Fedu nijak nezmírnilo pozitivní náladu na rizikových trzích. Předseda Jerome Powell uvedl, že ekonomika je silná, a zdržel se signalizace, zda centrální banka po čtvrtečním snížení sazeb o čtvrt procentního bodu vynechá jejich snižování.
Navzdory známkám pomalejšího růstu zaměstnanosti zůstaly ekonomické údaje odolné a index ekonomických překvapení Citigroup v USA se pohybuje v kladných číslech.
„Stále můžete vytěsnit medvědí narativ, pokud se podíváte na výrobní PMI, výnosovou křivku a pak na změnu nezaměstnanosti, ale býčí narativ je prostě mnohem silnější,“ uvedl Sebastien Page, investiční ředitel společnosti T Rowe Price. „Nezaměstnanost je stále nízká, Fed uvolňuje, máme fiskální pedál na kov, máme spoustu dobrých věcí.“
Proxy ukazatel takzvaného risk-on, který sestavuje agentura Bloomberg a který zahrnuje burzovně obchodované fondy sledující malé firmy, dluhopisy s vysokým výnosem a finanční akcie, zaznamenal největší týdenní příliv od roku 2016 – mimochodem od roku, kdy Trump zaznamenal své první prezidentské vítězství. Účast retailových obchodníků na opčním trhu se ve dnech před volbami vyšplhala na rekordní úroveň, podle JPMorgan Chase & Co.
Na pozadí prudkého růstu bitcoinu zaznamenal největší ETF držící tuto minci největší jednodenní nárůst od svého založení. Dokonce i Dogecoin, kryptoměna vytvořená jako vtip v roce 2013, která považuje Elona Muska za jednoho ze svých nejhorlivějších a nejhlasitějších příznivců, dosáhla nového maxima.
Akcie s malou kapitalizací, které se celý rok snažily odrazit ode dna, konečně prorazily. Očekává se, že tato skupina bude patřit mezi největší beneficienty Trumpova Bílého domu, vzhledem k jeho protekcionistické rétorice a plánům na snížení korporátních daní. Vyhlídka na příznivý regulační rámec pro finanční a energetické společnosti rovněž přiměla investory, aby se vrhli do těchto sektorů.

Investoři přijali riziko i v oblasti úvěrů. Vzhledem k tomu, že spready vysoce výnosných dluhopisů se pohybují kolem nejnižší úrovně od roku 2007, poslali letos nejvíce peněz do největšího fondu ETF s rizikovými dluhopisy.
„Na trhu je hodně optimismu,“ řekla Erin Browneová, portfolio manažerka a vedoucí alokace aktiv ve společnosti PIMCO, která začala nakupovat více domácích společností a prodávat některé ze svých mezinárodně exponovanějších jmen.
„Panuje velký optimismus, že v příštím roce dojde k dalšímu uvolnění regulace, takže se nezvýší sazby daně z příjmu právnických osob. A jsme v prostředí stále silného růstu podnikových zisků a snižování ze strany Fedu.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky