Klíčové body
- Fed plánuje snížit sazby o čtvrt bodu, přičemž zdůrazňuje opatrnost při dalším rozhodování
- Ekonomové očekávají, že snižování sazeb v roce 2025 bude omezené a postupné
- Politické nejistoty, včetně možných cel a daňových změn, komplikují dlouhodobou měnovou strategii Fedu
Tento krok je dalším pokračováním nastoupené strategie postupného snižování sazeb, avšak přichází v době, kdy se ekonomická situace v USA dynamicky mění. Ekonomové i trhy napjatě sledují, jak Fed zvládne balancování mezi potřebou podpořit ekonomiku a rizikem zvýšené inflace.
Podle ekonomů, kteří předpovídají snížení, tento krok zapadá do plánu Fedu na rychlé snížení sazeb, které bylo signalizováno již v září. Pokud bude tento záměr naplněn, základní úroková sazba Fedu by se mohla dostat do pásma 4,25–4,5 %, což znamená pokles o celý procentní bod oproti zářijovému maximu.
Krishna Guha, místopředseda společnosti Evercore ISI, v této souvislosti poznamenává, že prosincové zasedání Federálního výboru pro otevřený trh

„Tímto rozhodnutím Fed zahájí novou fázi své politiky, která bude méně předvídatelná, co se týče rozsahu a načasování dalších kroků,“ dodává Guha. Zdůrazňuje, že Jerome Powell pravděpodobně na tiskové konferenci naznačí opatrnější přístup, přičemž zdůrazní nejistoty spojené s budoucím ekonomickým vývojem.
Rozdílné pohledy v rámci Fedu
Očekává se, že během zasedání se povedou intenzivní debaty mezi členy Fedu, z nichž někteří upřednostňují další snížení sazeb, zatímco jiní by raději snižování pozastavili. Robert Kaplan, bývalý prezident dallaského Fedu, upozorňuje, že rozhodnutí není vůbec jednoznačné. Podle něj stále přetrvává názor, že aktuální úroveň sazeb omezuje poptávku a tím napomáhá zvládání inflace, aniž by však výrazněji zvyšovala riziko recese.
Nicméně bývalý šéf Fedu Larry Meyer poukazuje na to, že odhady neutrální úrovně sazeb, tedy takové, která nepůsobí na poptávku ani proinflačně, jsou značně nejisté. To činí rozhodovací proces obtížnějším. „Jedná se o velmi těsné rozhodnutí,“ konstatuje Meyer ve své zprávě klientům.
Trhy očekávají snížení
Trhy se zdají být přesvědčeny, že Fed sazby skutečně sníží. Futures na fedové fondy naznačují téměř jednoznačné očekávání dalšího snižování. Eugenio Aleman, hlavní ekonom společnosti Raymond James, říká, že trhy tento krok už zcela započítaly. „Nečekám žádné překvapení, trhy nezklamou,“ dodává.
Podobný názor má i Stephen Stanley ze společnosti Santander, který upozorňuje, že Powellovy nedávné výroky naznačují uvolněnější přístup k inflačním obavám. To zvyšuje pravděpodobnost pokračujícího snižování sazeb, i když tempem pomalejším, než tomu bylo dosud.
Na zasedání Fedu bude zveřejněna také aktualizovaná prognóza hospodářského vývoje a měnové politiky. Ekonomové budou sledovat zejména počet plánovaných snížení sazeb na rok 2025. V září Fed naznačil čtyři snížení o čtvrt procentního bodu, tedy jedno za každé čtvrtletí. Někteří analytici však tento výhled revidují. Aleman například předpokládá, že Fed nakonec sníží sazby maximálně dvakrát. Podle Guhy by Fed mohl naznačit medián tří snížení, což by bylo trhem vnímáno jako „mírně holubičí signál“.
Politické riziko
Rok 2025 však přináší další výzvy, zejména v podobě fiskální politiky nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Plánovaná zavedení cel na zboží z Kanady a Mexika, o kterých Trump hovořil, by mohla zásadně ovlivnit inflační tlaky. Podle Carla Weinberga z High Frequency Economics by podobné kroky mohly výrazně ztížit další snižování sazeb.

Trumpovy návrhy zahrnují nejen celní opatření, ale i kroky zaměřené na omezení nelegální imigrace a snižování daní. Přestože tyto návrhy mohou mít krátkodobě pozitivní dopad na ekonomiku, jejich dlouhodobý efekt na inflaci zůstává nejasný. Powell již dříve uvedl, že Fed nebude předjímat vládní politiku a bude reagovat až na konkrétní kroky.
Rozhodovací proces Fedu komplikují nejen ekonomické, ale i politické nejistoty. Aleman upozorňuje, že přijímat politická rozhodnutí v takto nejistých podmínkách je nesmírně obtížné. „Washington je nepředvídatelný,“ říká. Powell však opakovaně zdůraznil, že Fed bude postupovat opatrně a nezaváže se k žádnému konkrétnímu časovému harmonogramu.
Diane Swonková, hlavní ekonomka společnosti KPMG, upozorňuje, že opatrný přístup Fedu může vyvolat kritiku. „Powell už čelil největší veřejné kritice ze všech předsedů Fedu, ale to ho nezastaví,“ dodává.
Závěr
Příští zasedání Fedu bude klíčové nejen pro krátkodobé nastavení měnové politiky, ale i pro budoucí očekávání trhu. Sázky na další snižování sazeb jsou vysoké, ale s rostoucími nejistotami bude Fed muset pečlivě vybalancovat své kroky, aby podpořil ekonomiku, aniž by výrazněji riskoval vyšší inflaci. Powellova opatrnost bude pravděpodobně i nadále hlavním rysem přístupu Fedu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky